Policie zatkla 22 lidí, kteří vařili pervitin po metrácích

Praha/Ústí nad Labem - Kvůli podezření z výroby pervitinu zadržela policie 22 lidí převážně ze severních Čech. Šlo o čtyři výrobní a distribuční skupiny, které fungovaly asi rok. Stovky kilogramů drogy od nich podle vyšetřovatelů putovaly přes hranice, hlavně do Německa a Rakouska. Má jít o největší zásah proti producentům pervitinu za posledních 10 let.

„Téměř všichni jsou vyšetřování vazebně, jedná se o osoby, které již byly trestně stíhány pro různorodou majetkovou trestnou činnost,“ informovala ústecká státní zástupkyně Hana Řeháková.

Čtyři skupiny výrobců byly zaměřené na velké objednávky, většinou minimálně několik kilogramů. Velkovýrobou se producentům podařilo snížit prodejní cenu drogy na 500 až 600 korun za gram, běžná pouliční cena je zhruba 1 000 korun. U jedné ze skupin policisté prý zatím objasnili obchody s celkem 100 kilogramy pervitinu, u ostatních to bylo podle odhadu policie podobné.

„Produkovali pervitin nejméně po dobu jednoho roku, a to v řádech set kilogramů, přičemž droga byla převážně určená pro zahraniční trh,“ uvedl šéf Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych, zároveň ale nepředpokládá, že by zatčení představovalo zásadní zvrat: „Drogový trh je velmi plastický a ta rána se velmi rychle zacelí. Boj s takto latentní trestnou činností je vždy bojem s větrnými mlýny.“

Většina podezřelých je z Česka, jsou mezi nimi ale také Ukrajinci, Vietnamci a lidé z balkánských zemí. Kriminalisté podle Frydrycha zatýkali hlavně v Ústí nad Labem, Chomutově a Teplicích. Šest se zadržených skončilo v poutech v Německu a Rakousku. Výrobny drogy byly údajně v nebytových prostorech. Tři lidé policie vyšetřuje na svobodě, zbytek skončil ve vazbě.

Video Policie zatkla vařiče pervitinu
video

Policie zatkla vařiče pervitinu

Policie zatkla vařiče pervitinu

z 16, 16.11.2012

Rozhovor s Jakubem Frydrychem

Případ podle šéfa NPC souvisí s narůstající poptávkou po pervitinu v Německu a Rakousku v posledních letech. Policisté pozorují v česko-německém pohraničí nejen drogovou turistiku ohledně nákupu pervitinu a marihuany pro osobní potřebu, ale také vývoj distribučních sítí.

Příčinou je podle vyšetřovatelů zapojení vietnamské komunity, která údajně umí vyrábět kvalitní drogy za čím dál nižší ceny. Prodej se pak uskutečňuje na příhraničních tržištích. Frydrych ale uvedl, že zadržení čtyř skupin z Ústeckého kraje s tímto fenoménem přímo nesouvisí a podezřelí se zaměřovali na jednotlivé větší zakázky směřované do Německa.

Obecně ale v Česku působí spíše menší výrobci. „Převažují maloproducenti, kteří jsou obvykle Češi, ale čas od času se etnický organizovaný zločin snaží utrhnout kus trhu a aktuálně jsme svědky komercializace trhu, zejména v severozápadní části republiky,“ doplnil Frydrych.