Krtkova pamětní medaile pomůže handicapovaným dětem

Praha - Nejen prezidenti mají vlastní mince, teď k nim přibude i krtek. Kreslená postavička Zdeňka Milera se už brzy objeví na pamětních medailích. Vyrobí se i speciální zlaté mince, z nichž jedna půjde do charitativní dražby. Rostoucí obliba krtka tak pomůže handicapovaným dětem.

Krtek vždy prohlašoval známou větu: „To mám ale kapsičky, tam se mi všechno vejde!“ Jediné, co ale v kapse krtek nikdy nepotřeboval, jsou mince. Teď bude mít svou vlastní s vyvolávací cenou 45 tisíc korun. Kromě zlaté medaile vznikne i limitovaná edice pro sběratele. Ti ale rozebrali tisícovku mincí ještě dřív, než se vůbec začala razit. Krtek je zkrátka nápad, který vydělává.

Video Reportáž Terezy Radvákové
video

Reportáž Terezy Radvákové

V prodejnách hraček je postava krtečka už několik let nejprodávanější. Ať už jde o knížky, plyšáky nebo třeba i videohry, všeho se letos prodalo dokonce o několik tisíc kusů víc než loni. Třetina kupujících jsou přitom cizinci. „To, že v seriálu o krtečkovi není žádné mluvené slovo, určitě ulehčuje expanzi na zahraniční trhy,“ řekla ředitelka nadace Zdeňka Milera Karolína Milerová.

Krtkománie už zasáhla Čínu a po loňském letu do vesmíru i Spojené státy. První pohádkovou bytostí na minci ale krtek není, předběhl ho Čtyřlístek, Hurvínek nebo Šmoulové.