Microsoft zvítězil v tendru na podobu elektronického zdravotnictví

Praha - Společnost Microsoft zvítězila v tendru na návrh elektronizace zdravotnictví. Projekt vybrala jako nejlepší odborná komise složená mimo jiné ze zástupců organizace Transparency International, Národní ekonomické rady vlády, univerzit či Akademie věd. Ministerstvo ho následně na její doporučení jmenovalo jako vítězný. Resort chce získat model, který má umožnit sdílet lékařům, pojišťovnám i pacientům údaje o léčbě. Cílem je zlepšit péči, ale také ušetřit. Podle ministerstva je možné, že budou využity i části dalších návrhů, ne jen ten vítězný. 

Ministerstvo už dříve uvedlo, že elektronizace zdravotnictví je nutnost. Na jeho pořízení by mohlo být vydáno až 500 milionů. Peníze by mohly pocházet z evropských fondů. Elektronické zdravotnictví by pak bylo možné nastartovat od ledna 2014. Do té doby by měla být hotova také legislativa, která by upravovala povinnost systém používat. Nejdéle do čtyř let by mělo mít české zdravotnictví funkční a používané aplikace pro výměnu zdravotních informací, pacientský portál, elektronické předepisování léků, registr radiační zátěže a manažerský informační systém resortu.

V soutěži bylo podle sdělení ministerstva 11 návrhů, jeden z nich byl i od společnosti IZIP, která provozovala pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu elektronické zdravotní knížky. Parametry splnilo devět návrhů. Vybraný návrh získal 395 bodů z možných 500. Předností vítězného návrhu je podle komise kvalitní zpracování softwarového řešení a využití již platných prvků elektronického zdravotnictví, jakým jsou zdravotní a hygienické registry.


80 až 90 procent zdravotnické dokumentace je v elektronické podobě už nyní. Systém proto musí umožnit sdílet data z dosavadních informačních systémů. Musí obsahovat také transparentní postup pořízení techniky i digitalizace. Ministerstvo kladlo důraz i na bezpečnost a ochranu soukromí a také reklamu k projektu. 

Na realizaci výsledného modelu se vypíše veřejná zakázka

Jednou z podmínek resortu byla i možnost s návrhy nakládat. „Všichni soutěžící se vzdávají práv k tomu, co navrhnou. Ministerstvo bude vlastníkem řešení. Může je aplikovat způsobem, který uzná za vhodný,“ uvedl už dříve náměstek Petr Nosek. Na realizaci výsledného modelu se pak vypíše veřejná zakázka. Díky elektronickému zdravotnictví by podle Noska měla odpadnout zbytečná vyšetření a předepisování léků. Ministerstvo si od toho slibuje nemalé úspory. 

Pokus o elektronické zdravotnictví představovaly už třeba zdravotní knížky společnosti IZIP. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) za ně za deset let vydala 1,8 miliardy korun s DPH. Jejich používání ale povinné nebylo. Projekt sklízel kritiku z různých stran a z různých důvodů. Ministr Leoš Heger (TOP 09) se proto dohodl s premiérem Petrem Nečasem (ODS) na ukončení programu a vedení VZP pak vypovědělo smlouvy. Projekt by se měl uzavřít do konce roku. Ministerstvo zdravotnictví zároveň důrazně odmítá spojování svého nového záměru právě s knížkami IZIP.