Do vedení zelených míří i Bursík, Stropnický a Kuchtová

Praha - V nejužším vedení Strany zelených budou i někdejší šéf strany Martin Bursík či místostarosta Prahy 3 Matěj Stropnický. V předsednictvu pak zasednou Dana Kuchtová, Tomáš Průša a Eva Tylová. V sobotu svůj post ve vedení strany obhájil Ondřej Liška, 1. místopředsedkyní se stala náměstkyně opavského primátora Pavla Brady. Zelení zároveň oznámili, že chystají návrat do velké politiky.  

Podle informací zveřejněných na webu zelených byl Bursík zvolen druhým místopředsedou strany. Třetím místopředsedou zelených delegáti zvolili Stropnického. Bursík v sobotu neúspěšně kandidoval do čela strany, porazil ho ale Ondřej Liška. Po svém zvolení pak řekl, že by si Bursíka přál mít v předsednictvu. Stropnický ale na kongresu proti Bursíkovi ostře vystoupil. Označil ho za lobbistu některých zájmových skupin.

Sjezd zelených začal v pátek večer a skončil dnes kolem poledne. V neděli ještě delegáti zvolili stranického ombudsmana. Stal se jím Milan Mátl.

Martin Bursík a Ondřej Liška
Zdroj: ČTK
Autor: Josef Vostárek

Strana zelených chystá podle Lišky návrat do velké politiky. „Myslím, že zelení prožívají restart, a doufám, že to bude i comeback. Cítím, že ta strana je podstatně silnější, jednotnější a sebevědomější než v předchozích letech. To je nejlepší východisko pro to, abychom v nejbližších volbách uspěli,“ řekl České televizi. Strana chce proto vytvořit stínovou vládu, která se bude mnohem aktivněji vyjadřovat k současným problémům a politickým tématům. S pomocí svých senátorů pak zelení chtějí prosadit zákony, které se například věnují zprůhlednění financování politických stran.