Policie chce zabavit skoro čtyři miliony z účtu Věcí veřejných

Praha – Policie během včerejší razie kvůli údajným daňovým únikům zajistila přes 30 milionů korun, zároveň vydala zajišťovací příkaz na 3,9 milionu korun z konta Věcí veřejných. Informaci serveru Týden.cz potvrdil mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej. Kriminalisté včera zajistili 15 lidí, kteří měli při obchodech s pohonnými hmotami krátit daně, podle serveru je mezi nimi i hlavní sponzor VV Daniel Musil.

Policisté včera podle Ibeheje provedli několik domovních prohlídek, podle svědků dopoledne zasahovali také v sídle Musilovy advokátní kanceláře. Zabavili rovněž auta a zhruba 1,7 milionu korun v hotovosti. „V případu jsme obvinili sedm osob, část z trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, část z legalizace výnosů z trestné činnosti,“ uvedl Ibehej. Státu měla vzniknout škoda asi 230 milionů korun.

VV ovšem odmítají, že by peníze od sponzorů strany mohly pocházet z trestné činnosti. Policie prý požádala o zablokování částky na účtu, který je určen výhradně pro platbu členských příspěvků - provozní účet nebyl zablokován a je disponibilní. Blokovaná částka byla podrobena i kontrole protikorupční policie, která prý neshledala žádné pochybení. „Není nám tedy jasné, proč stejný útvar policie vyhodnotil, že by příspěvky členů VV na daném účtu mohly potenciálně pocházet z trestné činnosti,“ uvedla strana v tiskovém prohlášení. 

Video Reportáž Terezy Kručinské
video

Reportáž Terezy Kručinské

Reportáž Terezy Kručinské

U, 28.11

Tisková konference Věcí veřejných

Už na včerejší tiskové konferenci šéf VV Radek John popřel, že by byla strana sponzorovaná z daňových úniků. „Pan Musil dal straně 500 tisíc korun jako fyzická osoba, nedostali jsme peníze od žádné firmy spojené s prodejem pohonných hmot,“ podotkl John s tím, že Musil je pouze jedním ze sponzorů VV, nikoliv hlavním sponzorem, a že dar poskytl straně v roce 2011.

V loňském roce dostaly VV od sponzorů 38,4 milionu korun - největší část jim přitom darovaly firmy, z nichž mnohé jsou podle médií přímo či nepřímo napojeny na Musila. Podle samotných VV stojí Musil za společnostmi Kastelis (dar 3,5 milionu korun) a Malepar (dar 2,68 milionu korun). Advokát dal VV osobně i dalšího půl milionu korun.