Armáda opustí letiště v Přerově

Praha/Přerov - S příchodem roku 2014 odejde armáda z přerovského letiště. Posádka se přesune do Náměště nad Oslavou, letiště v Přerově by mohl využít pro svoji činnost státní podnik LOM. Uvedl to odcházející ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) při prezentaci nové koncepce aktivních záloh a konceptu mobilizace. Vedení ministerstva počítá s tím, že by v budoucnu mohlo v aktivních zálohách působit až 5 000 dobrovolných rezervistů, kteří by pobírali plat.

O zrušení přerovského letiště se uvažovalo delší dobu. Podle názoru velitelů má armáda leteckých základen nyní nadbytek. „Předpokládá se, že k 1. lednu 2014 bude vrtulníkové letectvo sjednoceno tím, že se přesune vrtulníková jednotka a posádka z letiště Přerov na letiště Náměšť, kde se to zkoncentruje,“ uvedl Vondra. Podle jeho slov zůstanou vojska soustředěna na letištích v Čáslavi, Náměšti a Kbelích, kde je základna civilního letectva. Pardubice pak mají sloužit jako záložní letiště.

„Pokud jde o Přerov, tam se s posádkou do budoucna nepočítá s tím, že to neznamená nutně zánik letiště jako takového. Bude se ještě jednat o možnostech smíšeného provozu,“ dodal ministr. Podle něj by mohl infrastrukturu letiště využívat státní podnik LOM. Podnik se donedávna potýkal s hospodářskými problémy, nyní se ale jeho ekonomická situace zlepšuje, uvedl Vondra. Podnik představuje v ČR jediný opravárenský podnik pro vrtulníky řady Mi v zemích NATO a Evropské unie. Firma by část letiště použila pro výcvik, případně právě údržbu vrtulníků.

Přerovský vrtulník na misi v Afghánistánu
Zdroj: ČT24

Rozhodnutí ministra zasáhlo především plány Přerova a Olomouckého a Zlínského kraje, které již dlouhou dobu pracují na projektu regionálního smíšeného letiště. Odchod vojáků z vrtulníkové základny projekt letiště, které před dvěma lety získalo licenci pro civilní lety, zcela jistě zkomplikuje.

Jen Přerov do plánů od roku 2009 investoval 12 milionů korun. O uvolnění dalších dvou milionů má v pondělí jednat tamní zastupitelstvo. Vedení magistrátu zpráva zaskočila. „Pro mě je ta informace zcela nová. Měl jsem připraven dopis ministrovi, předminulý týden jsem do Prahy poslal náměstka. Řekl to teď, když už ve funkci končí, zklamal mne, z jeho strany je to nefér,“ soudí primátor Přerova Jiří Lajtoch (ČSSD).

Ministerstvo plánuje novou koncepci záloh

V rámci nové koncepce aktivních záloh i konceptu mobilizace počítá vedení ministerstva s až 5 000 dobrovolných rezervistů pobírajících plat. Větší využití záložníků by ulehčilo armádě v situaci, kdy se rozpočet obrany snižuje vlivem vládních škrtů. V případě nebezpečí by pak bylo možné obnovit povinné odvody do armády.

Video Armáda opustí letiště v Přerově a reorganizuje zálohy
video

Armáda opustí letiště v Přerově a reorganizuje zálohy

Armáda opustí letiště v Přerově a reorganizuje zálohy

z 16, 4.12.2012

Alexandr Vondra o nové koncepci

Jan Hamáček (ČSSD) ve Studiu ČT24

„Ozbrojené síly ČR potřebují kvalitní, dostupnou a připravenou zálohu pro přednostní doplňování útvaru za stavu ohrožení státu nebo válečného stavu a k plnění dalších úkolů při řešení dalších nevojenských situací v době míru, jako jsou povodně a živelné pohromy,“ konstatoval obecný cíl odcházející ministr Vondra.

Podle materiálu Česká republika ztrácí schopnost přechodu na válečnou organizační strukturu vlivem snižování výdajů na obranu. Zároveň klesá počet vojáků v záloze. Ministerstvo obrany v koncepci počítá se třemi stavy bojové připravenosti: stavem míru, ohrožení státu a válečným stavem.