Za brutální přepadení brněnského směnárníka padly vysoké tresty

Brno - Brněnský krajský soud poslal Čečence Isu Agajeva na 18 let do vězení. Muž v dubnu přepadl směnárníka v centru Brna. Podle obžaloby se pokusil oběť zastřelit, selhala mu ale pistole. Odsouzen byl i jeho krajan Isa Mačajev. Za spoluúčast na pokusu o vraždu i na loupeži dostal 15 let a deset měsíců. Dvojice se při loupeži sice zmocnila 1,5 milionu korun, záhy ale byla zadržena. Verdikt je nepravomocný. Cizinci se proti němu odvolali k Vrchnímu soudu v Olomouci.

Pro soud byla klíčová výpověď směnárníka, ale i další důkazy jako například záznam z kamerového systému. Agajev tvrdil, že on neloupil a přepadení má na svědomí jeho náhodný známý Sergej, o kterém se ale neví, zda existuje. Mačajev odmítl vypovídat. Oba Čečenci prchli před lety ze své vlasti kvůli válce a pobývali v Rakousku. Po propuštění z českého vězení budou vyhoštění ze země. Oba navíc musejí zaplatit směnárníkovi 200 000 korun odškodného.

Přepadení se stalo počátkem dubna, když směnárník odcházel ze své provozovny v Masarykově ulici, která patří k nejrušnějším částem Brna. V batohu si nesl 1,5 milionu korun. Když otevřel dveře, stáli tam dva maskovaní muži, kteří na něj mířili pistolemi. S Agajevem se dostal směnárník do potyčky. Padl výstřel, který směnárníka poranil na ruce. Útočníci jej pak přemohli. Směnárník soudu popsal, že jej brutálně zbili a zasáhli opakovaně elektrickým paralyzérem.

Isa Mačajev
Isa Mačajev

„Rozhodl jsem se, že nebudu s nimi bojovat, protože by mě zabili,“ uvedl s tím, že začal předstírat bezvědomí. Agajev přitom podle něj namířil na jeho hruď pistoli a třikrát zmáčkl spoušť. Byla ale nefunkční, protože se v ní zasekla nábojnice. Lupiči se dali s batohem plným peněz na útěk.

Krvácející směnárník ale vyrazil za nimi se svojí plynovou pistolí. Čečenci prchali přes davy lidí. Nakonec je chytili u auta, v němž chtěli po přepadení ujet. Směnárníkovi pomohl policista v civilu, který šel kolem.

Video Za brutální přepadení padly vysoké tresty
video

Za brutální přepadení padly vysoké tresty