Pekárek odsouzen k pěti letům, strany ho vyzývají k odchodu ze sněmovny

Praha - Vrchní soud v Praze potrestal poslance Romana Pekárka za přijetí úplatku a zneužití pravomoci pěti lety vězení. Zároveň nesmí pět let pracovat v samosprávě - poslancem ale obdobně jako David Rath zůstává, na mandát by musel rezignovat. K tomu ho už také vyzvaly opoziční i vládní strany. Sám Pekárek ovšem veškerá obvinění odmítá; nahrávka, která je hlavním důkazem v jeho kauze, je podle něj mimo realitu. Rozsudek je pravomocný.

O co se jedná?

Pekárkův případ souvisí s prodejem pozemků města Kolín. Pekárek jako bývalý kolínský místostarosta nabídl podle obžaloby podnikateli Petru Ličkovi, že zařídí za milionový úplatek prodej pozemků za nižší cenu, než se počítalo v městském rozpočtu. Firmě Coss, s. r. o. dohodl prodej devíti hektarů v kolínské průmyslové zóně za 15 milionů. Znalci však cenu vyčíslili na 41 milionů.

Podle žalobce se Pekárkovi podařilo o transakci přesvědčit městskou radu i zastupitelstvo. Vlastník nyní parcely pronajímá k zemědělským účelům. „Město se přidalo do řízení a požaduje náhradu škody,“ řekl současný starosta Kolína Vít Rakušan (Změna pro Kolín).

Pekárkova reakce na verdikt:

„Opravdu jsem si myslel, že soud bude důkazy vážit vážně, a nikoli tímto způsobem. Jsem z toho opravdu… nevím, co budu dělat.“

Co tvrdí Pekárek?

Hlavní důkaz proti Pekárkovi byla nahrávka jeho rozhovoru s Ličkou, kde si o milionový úplatek říká. „Nahrávka stojí mimo realitu,“ řekl o důkazu, který proti němu podle prvoinstančního verdiktu svědčí. Podle něj někdo zneužil jeho hlas, aby jej zničil. Pekárek si myslí, že jde o politický boj. Kde se nahrávka vzala, prý netuší.

Pekárek podle svých slov nemohl nijak ovlivnit prodej pozemku, o který se v kauze jedná. „Nebyl jsem ani statutárním zástupcem, neměl jsem právo jednat za město,“ prohlásil. O ceně prý jednal starosta a vedoucí odboru. Pekárek měl prý na starosti jen technické věci. Poslanec dnes uvedl, že se s podnikatelem Ličkou neviděl až do doby, kdy už na radnici byla jeho nabídka s cenou. Nikdy ho prý o úplatek nežádal. 

Ličkovi udělil soud nepravomocně roční vězení, také on se odvolal. Oba muži shodně od začátku kauzy tvrdí, že jsou nevinní, v jejich výpovědi se ale objevily trhliny; nahrávka rozhovoru měla být pořízena při setkání na odpočívadle hradecké dálnice. Tuto schůzku dnes Lička u soudu připustil: „Potkali jsme se na nějakém odpočívadle, nebo možná ne.“

Ze záznamu rozhovoru Pekárek - Lička:

  • Petr Lička: „S tou cenou teda níž se nedá jít?“
  • Roman Pekárek: „No, já se totiž bojim jako. Já jako chápu, že by to pro vás bylo výhodnější, ale problém je ten, že já už takhle budu mít problém jako překulit přes to zastupitelstvo. Tam pořád hrozí, že oni mi řeknou: Tak to neprodávejme.“

Jak na verdikt reaguje sněmovna?

Pekárek, který pomohl koalici prosadit daňový balíček, církevní restituce nebo zavedení reformního druhého důchodového pilíře od příštího roku, už pozastavil členství v ODS. Hlasy stran vládní koalice i opozice ho nyní shodně vyzývají i k tomu, aby složil svůj poslanecký mandát.

„Jsme v mimořádně nešťastné situaci,“ konstatoval šéf poslaneckého klubu ODS Marek Benda. „Pan Pekárek byl na kandidátky postaven v roce 2009 a potvrzen v roce 2010 bez jakýchkoli podezření. Jsme ale o dva roky dále a my s tím nemůžeme nic dělat, než se jen dívat, jak nastoupil do sněmovny a nechce uposlechnout výzvy své strany. Reálně můžeme jen apelovat na jeho svědomí.“

Ozývají se i návrhy, aby Pekárek nerozhodoval v žádném dalším hlasování sněmovny počínaje zítřkem, kdy je na řadě státní rozpočet.

  • Jiří Pospíšil (ODS): „Poslanec, který je pravomocně odsouzený za úmyslný trestný čin korupce, by měl okamžitě sám odejít ze sněmovny.“
  • Karolína Peake (LIDEM): „Jeho dnes už pravomocné odsouzení vrhá stín nejenom na ODS, ale i na celou koalici, která, pokud by se opírala o jeho hlas, tak by to nebylo nic, na co bychom měli být hrdí. Já doufám, že si to svými vnitřními mechanismy ODS vyřeší.“
  • Petr Gazdík (TOP 09 – STAN): „Veřejně vyzývám, aby opustil svůj poslanecký mandát, protože kromě jeho samého není síla, která by ho mandátu mohla zbavit.“
  • Radek John (VV): „Pokud to pan poslanec Pekárek neudělá, budeme sledovat, jak ODS nepohrdne jeho hlasem, protože hlasy ve své křehké mírné většině potřebuje.“
  • Jeroným Tejc (ČSSD): „Každý, kdo je dosouzen pravomocně, navíc pro úmyslný trestný čin, o to horší, že se jedná o korupci, by se měl vzdát mandátu a tady by neměly platit žádné výjimky.“
  • Pavel Kováčik (KSČM): „Když další instance potvrdila, že je vinen, a soud ho pravomocně odsoudil, podle našeho soudu by měl okamžitě odstoupit z mandátu poslance.“

Pekárkův připad také znovu otevřel diskuse o zákonné změně, která by umožnila, aby pravomocný rozsudek způsobil ztrátu mandátu. Tento návrh již v minulosti předložila předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová, případné změna by ale platila až od příštího volebního období.

Pekárek o mandát nepřijde

Dnešním verdiktem ovšem Pekárek nepřijde o poslanecký mandát. „Pan poslanec je ve stejné situaci jako jeho kolega Rath. Mandát nezaniká, ale nebude jej moci fakticky vykonávat,“ uvedl vedoucí katedry trestního práva Právnické fakulty UK Jiří Jelínek.

Zánik mandátu totiž jmenovitě definuje ústava, a to:

  • odepřením slibu
  • složením slibu s výhradou
  • uplynutím volebního období
  • rezignací
  • smrtí zákonodárce

Pokud se Pekárek poslaneckého mandátu nevzdá, přijde o něj až v roce 2014 (za předpokladu řádného termínu příštích sněmovních voleb).

Zákonodárci v hledáčku justice nejsou výjimkou a Roman Pekárek je v tomto volebním období „jen“ jedním v řadě:

  • odsouzení byli: Vít Bárta (VV), Roman Pekárek (dříve ODS), Jaroslav Škárka (dříve VV)
  • vyšetřovaní, vydaní a obvinění jsou: Otto Chaloupka (VV), Vlasta Parkanová (TOP 09), David Rath (dříve ČSSD)
  • policie se dále zajímá/zajímala o: Václav Baštýř (ODS), Miroslav Petráň (VV), Stanislav Huml (dříve za VV)
Vydáno pod