Amnestie dosáhla i na matku „vlčích dětí“, soud jí prominul dvouletý trest

Praha - Městský soud v Praze prominul matce „vlčích“ dětí kvůli prezidentské amnestii dvouletý trest, který jí soudy vyměřily za izolaci dvou synů od okolního světa. Na otce, který dostal čtyřletý trest, se amnestie nevztahuje. Policie po něm pátrá, protože v druhé polovině listopadu nenastoupil do vězení.

„Bylo vydáno usnesení, že je amnestována,“ uvedl mluvčí pražského městského soudu Libor Vávra. Podle něho se ale zatím nepodařilo soudu rozhodnutí ženě doručit. Amnestie vyhlášená na Nový rok prezidentem Václavem Klausem promíjí mimo jiné nepodmíněné tresty pravomocně uložené před 1. lednem 2013 s výměrou maximálně dva roky.

Případ vlčích dětí

Rodiče narození dětí, které média nazvala „vlčími dětmi“, zatajili. Podle soudu jim nedávali dostatečně najíst, neoblékali je a ani je pořádně nemyli. Obžaloba vinila oba rodiče z týrání svěřené osoby, protože svým přístupem měli dětem způsobit těžkou újmu na zdraví. Roční ani dvouletý chlapec v době, kdy je našla policie, neuměli vůbec mluvit, pouze plakali a vydávali občasné zvuky. Nedokázali ani chodit, neměli kousací reflexy a nebyli na svůj věk dostatečně fyzicky a psychicky vyvinutí. Podle znalců mají chlapci poškozené mozkové funkce a nelze vyloučit, že budou mít trvalé psychické následky.

Muž i žena vinu od počátku popírali. O děti se údajně v bytě na pražských Vinohradech starali dobře, pouze prý nejsou zastánci tradičních metod výchovy; synům prý kupovali nejlepší a nejdražší biostravu. Dávali jim kaše, přesnídávky a ovocné a zeleninové šťávy. Chlapci podle nich ven chodit nepotřebovali, a pouze pleny v bytě nosili proto, že tam bylo horko. Také prý byli zdraví, a proto nepotřebovali žádná lékařská vyšetření. Na úřadech je rodiče nezaregistrovali údajně proto, že nesouhlasili s jejich očkováním.


Muži původně městský soud vyměřil osmiletý trest vězení, matce podmínku, odvolací soud ale v říjnu ženě trest zpřísnil, otci naopak zmírnil. Podle vrchního soudu nešlo o týraní svěřené osoby, ale o těžké ublížení na zdraví z nedbalosti, zanedbání povinné výchovy a ohrožování výchovy dítěte. Odvolací soud také proti původnímu rozhodnutí upustil od uložení ochranného léčení matce. Otcův případ bude řešit ještě Nejvyšší soud, nejvyšší státní zástupce totiž podal dovolání.