Zůstanou studenti ve vlacích? Ministerstvo jim chce zrušit slevy

Praha – Ministerstvo dopravy chce zrušit povinné slevy pro studenty ve veřejné dopravě, upozornil deník Mladá fronta DNES. Úřad však předpokládá, že dopravci budou zvýhodněné jízdné nabízet i nadále na své náklady. Stát dosud dopravním společnostem slevy uhrazuje, podle ministerstva ovšem tyto náklady v posledních letech významně vzrostly.

„Ministerstvo dopravy připravilo materiál, předložilo ho do meziresortního připomínkového řízení, kde by se k němu měly vyjádřit další úřady státní správy a další připomínková místa. Následně by se k němu měla vyjádřit vláda České republiky,“ popsal přípravu zrušení garantovaných studentských slev vedoucí tarifového oddělení ministerstva dopravy Michal Němec.

Zrušení slev se dotkne hlavně dálkových autobusů a „nedotovaných“ vlaků

Zrušení studentského jízdného se dotkne především dálkových autobusových linek a dálkových vlaků mezi Prahou a Ostravskem. Tam dopravci jezdí na vlastní riziko, aby vozili studenty se slevou, peníze, které mladí cestující ušetří, doplácí firmám stát. Na železničních linkách objednávaných státem a v regionální dopravě železniční i autobusové jsou slevy zpravidla součástí smlouvy na zajištění dopravní obslužnosti. „Tam předpokládáme, že by slevy v určitém rozsahu zachovány zůstaly,“ doplnil Michal Němec.

Právě proto však mají dopravci, kteří neprovozují dopravu v závazku veřejné služby, problém se zrušením povinné studentské slevy. Podle Michala Němce z ministerstva dopravy jde však o poslední případ, kdy stát mluví soukromým dopravcům do jejich tarifů. „Cestující, ať už je jeho sociální situace jakákoli, na tu slevu má nárok. Pokud by ten student přišel do krámu a chtěl levnější rohlík, tak ho určitě nedostane,“ podotkl.

Mluvčí skupiny Student Agency, do které patří i železniční dopravce RegioJet, Aleš Ondrůj upozornil, že nebudou panovat rovné podmínky. Zatímco soukromí dopravci, kteří na železnici podnikají bez veřejné objednávky, nebudou peníze na dopravu studentů dostávat, České dráhy na spojích zavedených na objednávku státu (rychlíky) či krajů (osobní a spěšné vlaky) částečně ano. Student Agency proto chce, aby byly podmínky stejné ve všech případech. Firma je připravena žalovat stát o náhradu škody, pokud budou ČD po zastavení studentských doplatků zvýhodněny, dodal Ondrůj.

Ročně přes 200 milionů – najdou dopravci vlastní zdroje?

Úřad očekává ročně úsporu přes 200 milionů korun. Studenti by ovšem nemuseli ministerský škrt přímo pocítit. Ministerstvo poukázalo na výsledek obdobného zrušení garantované slevy pro seniory – dopravci jim zvýhodněné jízdné nabízejí i nadále. Tak by se to mohlo stát i v případě studentů, předpokládá úřad. „Předpokládáme, že se dopravci rozhodnou, že tyto slevy budou poskytovat. Samozřejmě, nemůžeme to zaručit, bude to na jejich svobodném rozhodnutí,“ uvedl Michal Němec.

To již naznačil také mluvčí Student Agency. „Předpokládáme že slevy v této podobě uchováme,“ uvedl Aleš Ondrůj s tím, že tak firma učiní, pokud přestane ministerstvo platit studentské jízdné i na objednávaných spojích.

Michal Němec, ministerstvo dopravy:

„Je potřeba vzít v úvahu případ městské hromadné dopravy, kde slevy pro seniory nikdy nařízeny nebyly. Přesto podniky městské hromadné dopravy tyto slevy poskytují. Poskytují slevu typicky 50 procent seniorům a od 70 let dokonce většinou bezplatnou přepravu.“

O stávajícím systému proplácení slev pro studenty začal stát pochybovat poté, co se na železniční linku mezi Prahou a Ostravou vydaly vlaky alternativních dopravců. Všechny vlaky, které mezi oběma městy jedou (s výjimkou jednoho páru posilových rychlíků a nočních vlaků), provozují dopravci na své riziko, proplácení slev se jich proto týká. Dopravci však přišli se svéráznou politikou – zatímco běžnému cestujícímu v rámci konkurenčního boje prodají lístek s výraznou slevou (obvykle kolem 200 až 300 korun), za základ pro studentské jízdné uvádějí plnou cenu jízdného (kolem 500 korun). Stát tak proplácí ceny jízdného v takové výši, jakou ve skutečnosti žádný cestující neplatí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Peníze na vyšší platy policistů a hasičů chce vláda vzít z resortu obrany

Bezmála miliardu korun na vyšší výdělky policistů a hasičů chce kabinet vzít z rozpočtu obrany, jak zjistila Česká televize. Oběma složkám se tento měsíc příjem zvedá o tři tisíce korun. Členové vlády až dosud o přesunu peněz mezi resorty obrany a vnitra veřejně nemluvili. Důvodem výpomoci je fakt, že resort Jany Černochové (ODS) na rozdíl od úřadu Víta Rakušana (STAN) má volné peníze, které může na tento neplánovaný výdaj poskytnout.
před 3 hhodinami

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 3 hhodinami

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 4 hhodinami

Nepedagogy budou ve školách platit obce a kraje, souhlasil prezident

Nepedagogické pracovníky budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje coby zřizovatelé škol. Získají kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Prezident Petr Pavel tuto změnu podepsal v novele školského zákona, která počítá se slučováním menších škol v příštích třech letech.
před 7 hhodinami

Penzijní systém skončil v pololetí s nejmenším schodkem od roku 2013

Systém důchodového pojištění skončil za první pololetí ve schodku 9,2 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňska je deficit třetinový, proti předloňsku čtvrtinový. Letošní pololetní výsledek je od roku 2013 čtvrtý nejlepší.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Prezident podepsal novelu trestního zákoníku

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek podepsal novelu trestního zákoníku, která má vést ke snížení počtu vězňů a recidivy, rozpočtovým úsporám, ale také k rozšíření možnosti ukládat peněžité tresty. V tiskové zprávě o tom informoval Hrad. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje, například neplacení výživného. Volnější budou třeba i pravidla pro pěstování a držení konopí. Předloha také zavádí výslovnou trestnost propagace komunistického hnutí.
před 8 hhodinami
Načítání...