Indonésie vydala prvního uprchlíka odsouzeného v Česku

Praha - Indonésie vydala do Česka dvaatřicetiletého Tomáše Tomana, kterého poslal soud na 12,5 roku vězení za ubití mladíka. Česká republika nemá se zemí smlouvu o vydání, Toman je tak prvním českým případem a celkem čtvrtým odsouzeným, kterého poslala Indonésie do Evropy.

Toman v roce 2008 zabil pěstmi a kopanci mladíka před jedním z klubů v pražských Holešovicích. O rok později za to dostal 12,5 roku. Městský soud v Praze jej v lednu 2010 vyzval k dobrovolnému nástupu do vězení. Toman to ale neudělal, proto soud v květnu vydal příkaz k jeho vydání do výkonu trestu.

První stopu zaznamenali policisté v Austrálii. Na nejmenším kontinentu se měl Toman živit obsluhováním v restauraci. Podle vyšetřovatelů později odletěl na dovolenou na indonéský ostrov Bali, kde ho kriminalisté v červenci 2011 zadrželi. Po dopadení putoval do vazby v Jakartě. Podle mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánky Čechové ho nyní policie přepravila do vazební věznice Pankrác v Praze.

„Jelikož mezi Českou republikou a Indonésií neexistuje žádná smlouva o vydání, prezident Indonésie povolil vydání na základě ujištění o vzájemnosti,“ dodala Čechová. Podle mluvčí policejního prezidia Markéty Johnové detektivům velmi pomohl i kolega z policejního prezidia, který je rodilý Indonésan a komunikoval s tamními úřady.