ÚOOZ se zajímá o napojení Janouška a Rittiga na státní podniky

Praha - Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) se zajímají o napojení podnikatelů Ivo Rittiga a Romana Janouška na zakázky státních firem. Informuje o tom dnešní MF Dnes, která údaje získala z dokumentů vydaných ostravským soudem. Desítky milionů korun z předražených zakázek měli podnikatelé vyvádět do zahraničí, kde měly být zlegalizovány. V případě Rittiga jim jde konkrétně o zakázky od Lesů ČR, u Janouška o projekty Povodí Vltavy.

Z textu soudních nařízení je prý patrné podezření policie, že oba podnikatelé získávali miliony z předražených zakázek. „Požadovali vysoké finanční částky v řádech desítek milionů, o které byla cena předmětných zakázek následně navýšena,“ píše se v usnesení o prohlídce u Rittiga.

Janoušek podle podezření kriminalistů legalizoval získané peníze přes účty ve Švýcarsku. K části účtů měli přístup i někteří úředníci pražského magistrátu. „Narazili jsme na organizovanou zločineckou skupinu, jejímž cílem byl vliv ve státní či polostátní organizaci,“ uvedl šéf ÚOOZ Robert Šlachta. Policie vyjmenovává pět předražených projektů v celkové hodnotě zhruba 150 milionů korun, z nichž měl Janoušek údajně nestandardní odměny.

U Rittiga policie podle soudního příkazu hledá důkazy o zakázce z roku 2011 na vypracování etického kodexu Lesů ČR, který získala jeho firma Rittig & Partners. Za ni podnikatel získal 1,7 milionu Kč. Podle MfD je policie přesvědčena, že je to ukázkový příklad zbytečného vynakládání státních peněz. Na problematický kodex upozornila loni v létě Česká televize. Ministr zemědělství Petr Bendl poté nechal výši odměn zkontrolovat. Téměř po roce ministrův závěr zní, že smlouva byla v pořádku. Dokument loni hájil i státní podnik. Zároveň však policie u Rittiga hledá i smlouvy mezi ním a žalobcem Liborem Grygárkem, případně i materiály z vrchního státního zastupitelství či z trestních spisů a spoustu dalších materiálů.

Advokáti Vít Široký a Karolína Babáková, kteří podnikatele hájí, listu sdělili, že policie u jejich klientů žádné materiály o trestné činnosti najít nemůže, protože se jejich klienti ničeho nedopustili. „Žádné peníze odnikud nevyváděl, zakázky nemanipuloval,“ řekla České televizi  advokátka Rittiga Babáková. „Důkazy, které tam byly vyjmenované a které se měly v rámci prohlídek opatřit, ty tam nalezeny nebyly,“ dodal advokát Janouška Vít Široký.  

Video Síť kolem pražských podnikatelů
video

Síť kolem pražských podnikatelů