Čechy nadstandardy netáhnou, uspěly jen kvalitnější čočky

Praha - Češi si loni připlatili za zdravotnické nadstandardy necelých 46 milionů korun. Vyplývá to z nejnovější zprávy ministerstva zdravotnictví, kterou má Česká televize k dispozici. Resort ale čekal částku mnohem vyšší - počítal se stovkami milionů korun. Nadstandardy chtělo ministerstvo také dál rozšířit. Sociální demokraté je ale napadli u Ústavního soudu. Ten by měl verdikt zveřejnit v úterý.

Zatímco za kvalitnější čočky, které dokáží například pacienty zbavit brýlí na všechny vzdálenosti, neváhají lidé zaplatit i několik tisíc korun, lehčí sádry nebo dražší vakcíny u nich takový ohlas nemají. 

Odstupující ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) ale přesto nadstandardy brání: „Je to tak revoluční změna. Myslím, že pro začátek je to docela dobré.“ Podle 51 poslanců ČSSD je ale tato změna protiústavní. O jejich stížnosti rozhodl Ústavní soud už minulý týden. Verdikt ale oficiálně řekne až v úterý.

Seznam nadstandardů má dnes osmnáct položek. K různým typům čoček, sádry a očkování chtělo dosavadní vedení ministerstva do budoucna přidat například i operace kolen pomocí počítače nebo některé gynekologické a urologické zákroky.

Video Nadstandardy ve zdravotnictví tématem Událostí
video

Nadstandardy ve zdravotnictví tématem Událostí