Restituce: Katolická církev žádá o perlu českého baroka

Brno/Žďár nad Sázavou – Brněnské biskupství zažádalo o vydání poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou. Na perlu českého baroka zařazenou i na seznam světového kulturního dědictví UNESCO se vztahují církevní restituce; biskupství avizuje, že památku nechá otevřenou pro turisty.

Památku v současné době spravuje Národní památkový ústav. Biskupství podalo žádost o vydání Zelené hory 27. června. Podle žďárského kněze Vladimíra Záleského by se měl převod uskutečnit do půl roku, pokud nenastanou komplikace. V nejbližší době už by se farnost po dohodě s památkáři chtěla postarat o některé nutné opravy kostela. Podle Záleského je potřeba repasovat všechna okna, udělat chybějící drenáže u kostela a v zákristii novou podlahu. Areál není podle Záleského v dobrém stavu a do budoucna bude potřebovat podstatně větší investice.

Do kostela se vrátí bohoslužby, návštěvníky neomezí

Zelená hora se výrazně podílí na cestovním ruchu ve městě. Kostel, který je vrcholným dílem slavného architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla, minulý rok podle statistik památkářů navštívilo téměř 27 tisíc turistů. Do kostela se mají podle žďárského kněze Vladimíra Záleského vrátit pravidelné bohoslužby, které ale nebudou omezovat průvodcovskou službu, návštěvníky tak převod poutního kostela do majetku církve neomezí. „Budeme se rozhodně snažit, aby se služby vůči turistům zlepšily, jak jazykově, tak odborností,“ uvedl Záleský. Měly by přibývat duchovní a kulturní akce, včetně koncertů.  

Podle restitučního zákona vydá stát církvím majetek neprávem zabavený za komunismu v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let jim vyplatí také celkem 59 miliard korun, navýšených o inflaci. Zároveň stát postupně přestane hradit platy duchovních. První pozemky v církevních restitucích už byly vydány a počet žádostí jde nyní do desetitisíců, řekl v sobotu na Velehradě generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub.