Sobotka k hlasování o sněmovně: Zvítězilo politikaření

Praha - Podle Bohuslava Sobotky (ČSSD) se dnes promarnila šance k jednoduchému a jasnému ústavnímu řešení, do kterého by mohli promluvit občané. Zvítězilo politikaření, uvedl. Veškerá debata se teď bude podle něj odehrávat ve sněmovně. Pro rozpuštění dnes hlasovalo 96 poslanců ze 188 přítomných, proti jich bylo 92, zejména zástupců někdejší vládní koalice.

Zdroj: ISIFA/MAFRA Autor: Jiří Salik Sláma

„Mě především mrzí, že zvítězilo politikaření, zvítězilo stranické taktizování, zvítězila snaha ještě něco snad vytřískat na té současné politické krizi,“ řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle názoru ČSSD se na půdorysu staré sněmovny žádná dobrá a akceschopná vláda sestavit nedá. Pro ČR to podle něj bude znamenat destabilizaci.

S dalším návrhem na rozpuštění sněmovny by podle Sobotky ČSSD přišla už jen tehdy, pokud by některá z pravicových stran jasně řekla, že takový návrh podpoří. „Bez toho, aniž bychom měli od ODS nebo od TOP 09 jasné závazné vyjádření, že tedy změnily svůj názor a podpoří rozpuštění sněmovny a nové volby, tak bez toho si myslím, že by bylo neseriózní, aby sociální demokracie takový krok podnikla,“ dodal Sobotka.

Rozpuštění sněmovny je krajní řešení, uvedla místopředsedkyně TOP 09

Důvod pro vyvolávání předčasných voleb podle TOP 09 nenastal. V průběhu jednání se ukázalo, že minimálně 101 poslanců si přeje pokračování této koalice, uvedla místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová. „Rozpuštění sněmovny je opravdu krajní řešení ve chvíli, kdy není možné na půdě sněmovny ustanovit vládní většinu a vládnout, taková situace tady není,“ uvedla Langšádlová. Navíc současná vláda podle ní není důvěryhodná. My budeme nyní jednat o druhém, možná o třetím pokusu o sestavení vlády.

LIDEM vidí východisko ve staronové koalici

Vicepremiérka a předsedkyně strany LIDEM Karolína Peake po hlasování sněmovny nevyloučila, že pokud by v budoucnu došlo znovu na hlasování o rozpuštění sněmovny, tak by se k němu strana připojila. Učinila by tak ale pouze v případě, že by už nebylo jiného východiska. Nyní to východisko vidíme, a tím je staronová koalice, dodala.

Podle ní je strana LIDEM pevnou součástí „stojedničky“. Na včerejším setkání se zástupci ODS i TOP 09 podle Peake strana dohodla, že pokud bude vytvořena společná koaliční vláda, pak budou prosazeny její programové priority (zákon o úřednících, zpřísnění financování politických stran a registr smluv). Zmíněné zákony už leží ve sněmovně. Do listopadu by měly být přijaty.

Vojtěch Filip: „Naší prioritou je, aby v ČR byly předčasné volby“

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa se v důsledku dnešních událostí bude prohlubovat politická krize. Bývalá koalice se podle něj snaží vytvářet falešný dojem, že je Poslanecká sněmovna funkční. Jediným možným krokem je podle něj vypsání nových voleb a získání nové legitimity parlamentu.

Video Události k dění ve sněmovně
video

Události k dění ve sněmovně

Události k dění ve sněmovně

U, 17.07.13

Předseda KSČM Vojtěch Filip ke sněmovně

Sobotka, Langšádlová a Peake k hlasování o rozpuštění sněmovny