Dcera Jany Nagyové si stěžuje u senátorů, ti stížnost prověří

Praha - Senátní podvýbor pro lidská práva se bude zabývat stížností dcery Jany Nagyové na zacházení vyšetřovatelů s její matkou v cele předběžného zadržení. Dcera Nikola se obrátila dopisem na předsedu podvýboru Jiřího Čunka (KDU-ČSL), ten České televizi potvrdil, že předmět stížnosti prověří. Podle slov dcery Nikoly jde o „útok proti právům lidské důstojnosti“ její matky. Státní orgány ji prý chtějí ponížit a potupit ve snaze dosáhnout jejího žádoucího chování a výpovědi.

K návštěvě Jany Nagyové musí svolit státní zástupce. Čunek už požádal olomouckého vrchního státního zástupce Iva Ištvana, aby mohl spolu s dalším členem Janu Nagyovou navštívit ve vazbě a informace si u ní ověřit. „Tam budeme verifikovat, zda stížnost dcery paní Nagyové je pravdivá, zda to, co píše, není jinak,“ řekl pro ČT senátor.

Poté se podle slov Jiřího Čunka sejde podvýbor a rozhodne, zda inspekci dá podnět k přezkoumání, nebo přikročí k jinému úkonu. „Jestliže by to měla být pravda, a v tuto chvíli to nevíme, že se děje porušování práv zadržených osob, pak se ptám, co se asi děje s lidmi, kteří nejsou veřejně známí…,“ dodal Čunek. Stížností prý dostávají senátoři celou řadu. Z hlediska Senátu nemá podvýbor prakticky žádnou pravomoc, co ale podle Čunka může přinést případnou změnu, je upoutání pozornosti dalších zákonodárců.

Advokát Jany Nagyové Eduard Bruna uvedl, že informace o tom, že by byl zásah policie nestandardní, nemá. Klientka s ním prý tyto věci nekonzultovala.

Části dopisu Nikoly Nagyové pro senátní podvýbor pro lidská práva:

"Celé zacházení s mojí matkou bylo neadekvátní, arogantní uplatnění moci s cílem ji ponížit, zlomit a připravit o lidskou důstojnost…  Domovní prohlídku v bytě mé matky, který má rozlohu 70 m2, provádělo 15 policistů, tedy s hustotou 1 policista na cca 4,5 m2 podlahové plochy. Během prohlídky policisté běžně šlapali v botách po ustlané posteli mé mladší sestry a pronášeli závistivé poznámky komentující majetek a vybavení bytu mé matky. Opět tedy naprostá demonstrace moci… Moji matku zadrželi ve středu 12. června 2013 ve 22.30 hod. a až do pátku 14. června 2013 ji nenechali ani umýt či si vyčistit zuby. Spala v cele předběžného zadržení bez elementární hygieny pod smradlavou dekou a pouze několik hodin. Pouze v pátek ve 3 hod. jí umožnili osprchovat a vzít si oblečení… Od středy 12. června 2013 22.30 hod., kdy byla zadržena, nemohla spát až do pátku 14. června 2013 5.00 hod., což nebylo možné z důvodu domovní prohlídky a převozů ze strany Policie ČR. Již v pátek 14. června 2013 v 9.00 hod. byl požadován výslech. Po méně než 3 hodinách spánku za období od rána ve středu do rána pátek. Tři hodiny umožněného spánku za 48 hodin! Evidentní psychologický teror!

 V pátek 14. června 2013 byla přesunuta do policejní cely v Ostravě, v sobotu 15. června na ni byla uvalena vazba. Od toho okamžiku měla také nárok na své oblečení a hygienické potřeby. Přesto až do pondělí 17. června 2013 večerních hodin byla nucena být stále v šatech a prádle, ve kterých byla zadržena od pátku předchozího týdne, bez kartáčku na zuby a bez hřebenu.

Zcela zjevně se jednalo o vědomé kroky Policie ČR, které měly mou matku ponížit, potupit a zadupat její důstojnost, aby se zlomila a vyhověla policistům a státním zástupcům.

Jedná se o jasný útok proti právům a lidské důstojnosti mé matky. Orgány státu postupují nepřiměřeně, s cílem moji matku ponížit a potupit, a dosáhnout tak jejího žádoucího chování a výpovědi."

(zdroj: Týden.cz)


Výslechy v kauze pokračují, advokáti postup považují za nezákonný

V kauze uplácení trojice exposlanců ODS pokračují výslechy. Advokáti obviněných ale namítají, že takový postup policie a žalobců je nezákonný. Už ve středu vznesl námitku právník Lukáš Trojan, který v případu zastupuje bývalého poslance Marka Šnajdra. Vadí mu, že policie stále vnímá jeho klienta Šnajdra jako obviněného, ačkoliv Nejvyšší soud stanovil, že on i ostatní exposlanci jsou vyňati z trestního řízení. Trojanův protest posoudí Nejvyšší státní zastupitelství. Dnes dopoledne chtěli policisté vyslechnout například obviněného Romana Bočka, ten však vypovídat odmítl.

Video Události ke kauze Nagyová a verdiktu NS
video

Události ke kauze Nagyová a verdiktu NS

Události ke kauze Nagyová a verdiktu NS

Rozhovor s advokátem Jany Nagyové Eduardem Brunou

Rozhovor s Jiřím Čunkem o stížnosti Nikoly Nagyové

Dcera Jany Nagyové si stěžuje senátorům