Grygárek nedokáže vysvětlit, za co byl koupen jeho luxusní byt

Praha – Bývalý náměstek Vrchního státního zastupitelství v Praze Libor Grygárek nedokázal vysvětlit původ peněz, za které si jeho rodina pořídila luxusní byt v Galerii u Myšáka v centru Prahy. Po financích se pídili Reportéři ČT. V souvislosti s Grygárkovým bytem se zaměřili i na mnohamilionový majetek nájemníka bytu, kterým není nikdo jiný než bývalý vysoký úředník magistrátu Jiří Toman. Reportáž natočila Jana Neumannová.

Shodou okolností patří k obyvatelům domu u Myšáka i lobbista Roman Janoušek. Pražské vrchní zastupitelství, kde Grygárek v minulosti působil, mělo shodou okolností kauzy týkající se Janouška na starosti. A shodou okolností bydlí v bytě Libora Grygárka další vlivná persona z okruhu bývalého pražského primátora Pavla Béma – někdejší šéf investic na pražském magistrátu Jiří Toman. Jména všech tří se objevila v médiích v souvislosti s rozsáhlou razií ÚOOZ a takzvanou kauzou Jany Nagyové.

Pro Reportéry ČT bývalý žalobce uvedl, že obývání jednoho z bytů Romanem Janouškem nemůže mít přeci zásadní vliv na jeho obchodní aktivity: „Pan Janoušek přece pro mě neznamená, že investici nějakým způsobem zavrhnu,“ prohlásil. Luxusní byt v Galerii Myšák zakoupila v roce 2008 Grygárkova tchyně za 13,5 milionu korun, Grygárek s manželkou ho pak odkoupili koncem roku 2012.

Sousedi Libor Grygárek a Roman Janoušek
Zdroj: ČT24

Když se Reportéři ČT ptali Grygárka po původu peněz na byt, uvedl bývalý žalobce, že za byt zatím uhradil pouze část. Otazníky se ale rojí nad okolnostmi koupě bytu v roce 2008 jeho tchyní. Není totiž úplně jasné, kde tehdy pětasedmdesátiletá dáma, která byla minimálně sedmnáct let v důchodu, vzala 13,5 milionu. „Moje tchyně je restituentka, byly jí vráceny nemovitosti, část toho prodala a z toho pochází podstatná část peněz na ten byt,“ vysvětlil Grygárek.

Ovšem podle smluv z katastru dostala za prodej třiceti hektarů polností 2,6 milionu, nedá se tedy hovořit o podstatné části nákladů na třináctimilionový byt. Grygárek ale tvrdí, že za pozemky tchyně utržila milionů 10. Tuto možnost ale vyvrací realitní jednatel Tomáš Kučera: „Na začátku 90. let mohlo stát 30 hektarů zemědělské půdy zhruba v rozmezí od 1,5 do 3 milionů korun. 10 milionů, se přiznám, považuji v podstatě za nesmysl.“

U Grygárka bydlí Toman

Mnohamilionovým majetkem se může pochlubit i nájemník v Grygárkově bytě Jiří Toman. Bývalý magistrátní úředník je spojen se spornými projekty Prahy, které měl ovlivňovat Janoušek, a Grygárek přiznává, že právě Janoušek ho požádal, zda by byt Tomanovi nepronajal.

Reportéři ČT se vydali za Tomanem do Moravských Budějovic, kde spolu s manželkou vlastní pozemky a dům s tenisovými kurty. Místní stavbě s odkazem na luxusní sídlo seriálové rodiny Ewingových říkají South Fork. S odpovědí na otázku, jak přišel z úřednického platu k majetku odhadem za 8 milionů, se v době natáčení Reportérům ČT otevřeně vyhýbal.

Video Grygárek nedokáže vysvětlit, za co byl koupen jeho luxusní byt
video

Grygárek nedokáže vysvětlit, za co byl koupen jeho luxusní byt

Grygárek nedokáže vysvětlit, za co byl koupen jeho luxusní byt

220713

Reportéři ČT