Exposlanec Aubrecht: Úplatky jsem nebral, chtějí mě zlikvidovat

Praha/Most – Někdejší poslanec za sociální demokracii Vlastimil Aubrecht odmítá obvinění z úplatkářství, které proti němu vznesl Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Podle něj měl poslanec v roce 2006 přijmout několikamilionový úplatek v souvislosti s rozšířením průmyslové zóny Joseph na Mostecku. Sám Aubrecht ovšem tvrdí, že se ho ÚOOZ jen pokouší politicky zlikvidovat.

„Odmítám obvinění, které mi bylo sděleno a doručeno ÚOOZ minulý týden,“ prohlásil bývalý sociálnědemokratický poslanec. „Nikdy jsem žádný úplatek nežádal a nikdy jsem žádný úplatek nepřevzal.“ Aubrecht také uvedl, že je připraven pozastavit členství v sociální demokracii, pokud neuspěje se stížností proti postupu ÚOOZ.

Policisté šedesátiletého Aubrechta podezírali už od května; důkazy, které vedly k obvinění, získali díky razii na mosteckém magistrátu 15. července. Tehdejší poslanec a vládní zmocněnec podle vyšetřovatelů proces rozšíření zóny za úplatu účelově ovlivnil. Sám Aubrecht to ovšem popírá: „Celé obvinění, které se opírá pouze o výpověď jedné jediné osoby s kriminální minulostí a úzkými vazbami na politické konkurenty, považuji za pokus o mou likvidaci na politickém poli.“

Vlastimil Aubrecht působil ve vysoké politice od roku 1998, poslancem byl 12 let. Za vlády sociálních demokratů byl zmocněncem pro severozápadní Čechy. Most zónu Joseph vybudoval v roce 2001. Proti výstavbě bojovali ekologové, kterým kromě emisí vadilo i znehodnocení jedné z nejkvalitnějších zemědělských půd. Zóna stála veřejné rozpočty nakonec kolem 700 milionů korun, přibližně třetinu dalo město a dvě třetiny stát.