Někteří zubaři vykazovali čtyřikrát více plomb, než je běžné

Praha - Až 25 milionů korun z 800 milionů, které zaplatí Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) ročně za plomby, zřejmě vykázali zubaři neoprávněně. VZP to zjistila porovnáním dat za uplynulých šest let ze všech 6156 zubních ordinací, s nimiž má smlouvy. Pokud se pochybení potvrdí, VZP bude chtít zaplacené peníze zpět. Celkem dala VZP loni za ambulantní zubní péči 5,8 miliardy korun, v průměru 940 korun na jednoho pojištěnce.

  • „Analýza ukázala, že 90 zubařů opakovaně šest let vykazuje, že ročně udělali každému svému ošetřenému pacientovi čtyři a více plomb, zatímco průměr v ČR je méně než jedna plomba na pacienta za rok,“ upřesnil mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Podle průměrných čísel jednomu pacientovi zubní lékaři udělají nanejvýš jednu zubní výplň  ročně. VZP zkontrolovala výkazy 6ti tisíc zubařů. Podezřelé jsou všechny případy, kde dostal pacient víc jak 4 plomby. Podle výsledků víc plomb než je obvyklé vykázalo celkem devadesát lékařů. „Buď dělají ty plomby výrazně méně kvalitní než jejich kolegové a musí potom ty plomby častěji opakovat nebo vykazují práci, kterou neodvedli,“ uvedl mluvčí VZP Oldřích Tichý. 

Podle náměstka ředitele VZP Petra Hoňka šlo ve všech případech o malé ordinace, kde pracuje jen jeden lékař. „Do třetiny z nich už VZP poslala své revizní pracovníky,“ řekl s vysvětlením, že dřív to VZP udělat nemohla - teprve porovnání dat za více let umožnil srovnání s průměrem a ukázalo dlouhodobé problémy v konkrétních ordinacích.

Prezident České stomatologické komory Pavel Chrz řekl, že vyčká na výsledky revizí v konkrétních ordinacích. Zatím má od VZP jen celková čísla, neví, o které zubaře jde. „V první řadě se musí prokázat, že opravdu podváděli. Teď je to na straně pojišťovny. Pokud se pochybení potvrdí a VZP dá podnět, zahájíme s těmito kolegy disciplinární řízení a dostanou pokutu,“ uvedl.

Podle Chrze se nedá vyloučit, že někteří zubaři opravdu mohou takové množství plomb dělat. „Když třeba bude někdo ošetřovat obyvatele ústavu sociální péče, kde se chovanci o sebe sami nedokážou postarat, tak se samozřejmě může stát, že budou mít kazů hodně,“ vysvětlil.

Právě revize VZP má prokázat, jaké spektrum pacientů lékař má a zda by mohl udělat tolik plomb, kolik vykázal. Chrz potvrdil, že VZP v její aktivitě podporuje. „Není možné, aby pár desítek nepoctivců kazilo dobré jméno všem ostatním stomatologům. Je správné, že to VZP hlídá,“ shrnul.

Video Někteří zubaři pojišťovnám účtují fiktivní plomby
video

Někteří zubaři pojišťovnám účtují fiktivní plomby