Policie stíhá za vydání Hitlerových projevů vydavatele i autora

Brno - Policie obvinila kvůli vydání knihy 'Adolf Hitler: Projevy' dva šéfy nakladatelství Guidemedia, autora knihy Lukáše Beera i samotnou firmu z popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy. „Obvinění bylo vzneseno na základě znaleckých posudků k obsahu knihy. Případ je výjimečný i v tom, že stíháme kromě tří fyzických osob také samotné nakladatelství,“ uvedla mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová.

Publikaci na 650 stranách vydala Guidemedia v nákladu 10 000 kusů. Prodává se jen na internetu. Podle propagačních textů na webu se čtenář knihy dozví, že Hitler mluvil o Češích s úctou a uznáním, že podle něj měl každý stejné právo na život, usiloval prý o mír, přál si přátelství s Anglií a neměl nic proti Rusům.

O nakladatelství se zmiňuje situační zpráva o extremismu za první čtvrtletí letošního roku, kterou vydalo ministerstvo vnitra. Komentář ke knize o Hitlerových projevech podle zprávy přímo i nepřímo obhajuje nacismus. Podle nakladatele a překladatele Pavla Kamase má kniha lidem poskytnout dosud prakticky nedostupné projevy jako podklad pro svobodné utváření názorů.

  • Nakladatel Kamas za knihou stojí: „Lukáš Beer je špičkový autor a odborník na danou problematiku, nikoli ideový zločinec. A já jsem toliko nakladatel. Obvinění tedy shodně považujeme za hrubý zásah do svobody slova a vyjadřování garantovaných ústavou. Proti této zvůli se budeme bránit všemi prostředky.“

Knihu odborníci už dříve kritizovali. Poukázali na to, že projevy jsou jedním z nástrojů propagandy a bez odborného komentáře mohou být zavádějící.

ČR již obdobnou kauzu měla, a to když vydavatel Michal Zítko v roce 2000 publikoval nekomentovaný překlad Mein Kampfu. Nejprve dostal podmínku za jeho vydání, pak byl ale trestu zproštěn. S výhrou u soudu nyní počítá i Kamas.