Dopaden v Praze: Agenti FBI našli muže obviněného z únosu

Praha - Agenti FBI dopadli v Praze na Letišti Václava Havla muže, který se podílel na únosu amerického lékárníka. Pomáhala jim při tom česká policie. Americké úřady v kauze obvinily celkem čtyři lidi. Ti loni unesli majitele lékárny v Kalifornii, ve které se prodává marihuana pro lékařské účely. Čtveřice mužů ho odvezla do pouště, tam brutálně mučila a nutila, aby řekl, kde skrývá peníze. 

Dva z podezřelých, Ryan Anthony Kevorkian a Naomi Josette Kevorkianová, byli zadrženi v pátek v kalifornském Fresnu. Další pachatel Kyle Shirakawa Handley, který měl celý útok naplánovat, byl dopaden již loni na konci října a od té doby je ve vazbě. 

V České republice byl ve čtvrtek dopaden i čtvrtý muž, Hosejn Najerí, který těsně po činu odcestoval do Íránu. Agenti FBI ho zadrželi v Praze ve chvíli, kdy se snažil odletět do Španělska, aby tam navštívil svou rodinu.

Američanům pomáhali čeští lovci lebek

Mluvčí českého policejního prezidia Ivana Ježková zásah potvrdila. Cizince podle ní zadrželi kriminalisté z odboru cíleného pátrání Úřadu služby kriminální policie, takzvaní lovci lebek, ve spolupráci s FBI, která Čechy požádala o spolupráci a součinnost. „Cizinec byl umístěn do policejní cely a v rámci extradičního řízení, o kterém rozhoduje soud, bude rozhodnuto s největší pravděpodobností o jeho vydání do USA,“ uvedla Ježková. Jak dodala, zatčení proběhlo bez problémů. „Můžeme i říct, že cizinec byl v okamžiku zadržení velmi překvapen reakcí české policie,“ doplnila mluvčí.

Video Telefonát Ivany Ježkové
video

Telefonát Ivany Ježkové

Podle mluvčí českého ministerstva spravedlnosti je zadržený muž íránským státním příslušníkem. „Nyní je nutné vyčkat na zaslání extradičních materiálů z USA a na jejich základě soud rozhodne, zda je vydání přípustné, a předloží věc k rozhodnutí ministryni spravedlnosti,“ uvedla mluvčí Štěpánka Čechová. Jak dodala, ode dne zadržení začala plynout dvouměsíční lhůta, kterou má americká strana na doručení těchto extradičních materiálů.

Všem čtyřem pachatelům hrozí v případě odsouzení až doživotní vězení. Majitel kalifornské lékárny únos i ublížení na zdraví přežil, musel být nicméně velmi dlouho hospitalizován. Jak uvedla policie, únosci z místa činu utekli i s jeho poškozenými genitáliemi, lékaři je tak již nemohli přišít zpátky.