„Kupující lákal na podezřele nízkou cenu a nelegální kopie vydával za použitý software z druhé ruky. Peníze inkasoval bezhotovostním převodem nebo na dobírku,“uvedl mluvčí protipirátské organizace BSA Jan Hlaváč.
Podvedení uživatelé jsou vystaveni trestněprávním rizikům, jako kdyby software sami pirátsky zkopírovali. Koupě pirátského softwaru jeho užívání nelegalizuje. Instalací, byť v dobré víře zakoupeného, nelegálního softwaru se porušuje autorské právo a z toho vyplývá řada postihů. Neautorizovaný software může být často i zavirovaný či obsahovat škodlivé kódy pro prolomení internetového bankovnictví.
Podle BSA je valná většina nabízeného použitého softwaru na internetových stránkách či aukčních portálech nelegální. „Takzvaný použitý software představuje většinou ve skutečnosti nelegální kopie originálního softwaru v různé kvalitě provedení, například kopie neurčené k prodeji a podobně. Piráti se neštítí ani padělat či pozměňovat identifikační COA štítky,“ podotkl Hlaváč.
V Česku se užívá pirátsky 35 procent softwaru a jeho hodnota se pohybuje kolem 3,8 miliardy korun. Průměrná náhrada škody je 300 000 korun.