Kancléř Mynář požádal o bezpečnostní prověrku

Praha - Hradní kancléř Vratislav Mynář včera požádal o prověrku na nejvyšší bezpečnostní stupeň. Prezident Miloš Zeman opakovaně prohlásil, že pokud tak neučiní, ve funkci skončí. V médiích se ale už dříve objevily informace, že by ji kancléř nemusel získat kvůli některým podnikatelským kontaktům. To ale Mynář odmítá - jak dlouho bude NBÚ žádost posuzovat, nechtěl kancléř odhadovat.

Že kancléř požádá o prověrku ve středu, avizoval v pondělí Zeman, vzápětí jeho slova potvrdil sám Mynář. Původně tvrdil, že prověrku vůbec nepotřebuje, poté avizoval, že o ni požádá nejpozději do 15. prosince, tento termín nicméně nesplnil. Na dnešním brífinku vysvětloval, že nejprve musel shromáždit všechny potřebné listiny: „Je to téměř 500 dokumentů, které jsem poskytl za svých 20 let života k tomu, abych mohl být svlečen do naha a abych zamezil všem spekulacím.“ 

Podle svých slov by se získáním prověrky neměl mít problém: „Určitě je lepší, když bych prověrku získal, ale touto žádostí se profesně nemění nic,“ uvedl Mynář. Za jeho působení na Hradě se mu prý ještě nestalo, že by se bez prověrky nemohl zúčastnit nějakého jednání. 

S tím ovšem nesouhlasí bývalý mluvčí prezidenta Václava Havla Ladislav Špaček: „Myslím si, že všichni bývalí kancléři, kteří toto tvrzení slyšeli, tomu nemohou věřit, protože provoz kanceláře počítá s tím, že kancléř má přístup k celé řadě dokumentů a jednání, které prověrku vyžadují.“

Video Mynář zažádal o prověrku
video

Mynář zažádal o prověrku

Mynář zažádal o prověrku

u 19.12.2013

Vratislav Mynář požádal o bezpečnostní prověrku

Komentář Václava Dolejšího

Rozhovor s Ladislavem Špačkem

Podle Špačka není důležité, jestli žádal Mynář o prověrku na nejvyšší stupeň, či na stupeň tajné, jelikož jsou mezi nimi jen malé rozdíly: „Ale určitě nějaký stupeň prověrky - buď tajné nebo přísně tajné - musí mít. Potřebuje ho především k tomu, aby mohl řídit kancelář, ve které je celá řada položek v režimu utajení: jmenování velvyslanců, program prezidenta, státní návštěvy,“ vysvětloval ve vysílání ČT24 Špaček.

Otazníky budí Mynářovy podnikatelské aktivity

Podle redaktora MF Dnes Václava Dolejšího však Mynář ohledně prověrky mlží, protože má strach, že ji nezíská. Už v květnu totiž kancléř pro server Aktuálně.cz řekl, že o prověrku požádal – nakonec se tak stalo až po sedmi měsících. „Jeho 20letá podnikatelská kariéra je velmi pestrá, potkal se s různými lidmi v nejrůznějších oborech: od exekutorů, firem na získávání dotací, byl ve firmě s kontroverzním podnikatelem a sponzorem ČSSD Radimem Masným, zná se s Ivanem Langerem. Čili tam těch problémů může být hodně,“ upozorňoval Dolejší.

Podle něj je sice pravda, že nikde není psáno, že by hradní kancléř potřeboval prověrku na nejvyšší stupeň. Mynář je však zároveň šéfem politického odboru, tuto funkci u prezidenta Klause vykonával Ladislav Jakl: „A není podle mě pravda, že se nedostává k tajným dokumentům – on není obyčejný úředník,“ prohlásil ve Studiu ČT24 Dolejší. 

Vratislav Mynář už asi tři čtvrtě roku zastává svou hradní funkci bez bezpečnostní prověrky. Zeman dříve řekl, že jeho kancléř předpokládal úspěch ve sněmovních volbách za Stranu práv občanů ZEMANOVCI, a proto se domníval, že nebude prověrku potřebovat. SPOZ ale ve sněmovních volbách propadla.