Daniel Herman je v politice poměrně nováček. K lidovcům se přidal v květnu, ve sněmovně zasedá od října. „Je to člověk, který má zkušenosti s vedením velké instituce, a je to člověk, který k tomuto sektoru má bezpochyby velký vztah,“ uvedl předseda strany KDU – ČSL Pavel Bělobrádek.
Pokud se Herman stane ministrem kultury, dotkne se ho i téma církevních restitucí. Pro KDU-ČSL je podle něj tato otázka vyřešená. ČSSD a ANO ale chtějí restituce revidovat. Vznikla kvůli tomu i speciální komise složená ze zástupců církví a těchto dvou stran. Zda se komise dobere nějakého kompromisu, je zatím ve hvězdách, pokud ale k oboustranné dohodě dojde, tak s tím podle Hermana lidovci problém mít nebudou. „Nicméně není dobré otvírat něco, co se podařilo úspěšně uzavřít,“ podotkl.
Herman: Kultura není nějaké druhořadé téma
Herman vystudoval teologii a v Jižních Čechách působil jako kněz. Dále vedl sekretariát pražského arcibiskupa. Do popředí zájmu se ale zřejmě nejvíc dostalo Hermanovo angažmá v Ústavu pro studium totalitních režimů. Vedl ho tři roky a letos v dubnu ho Rada ústavu odvolala. Za hlasitého odporu některých zaměstnanců. Několik členů vědecké rady na protest rezignovalo.
„I když se jmenuji Daniel, necítím se býti prorokem. A to opravdu tak je. Já především jsem přesvědčený o tom, že kultura není nějaké druhořadé téma. Kultura je nesmírně důležitým prvkem celospolečenského života. Kultivace našeho života v celé společnosti úzce souvisí s tímto resortem. Ať je to památková péče, ať je to živé umění,“ řekl Herman v pořadu Interview DD.
Lídři pravděpodobné budoucí koalice zveřejnili po víkendovém jednání jména většiny kandidátů na ministry. Dohodli se taky na rozdělení křesel ve vládě - ta by měla nakonec mít sedmnáct členů. Osm nominují sociální demokraté, šest hnutí ANO a tři lidovci - více najdete zde.
Koaliční smlouvu chtějí ČSSD, ANO a KDU-ČSL podepsat 6. ledna. Do konce roku už se lídři stran asi nesejdou, předseda ANO Andrej Babiš bude do 5. ledna v zahraničí. Nicméně Bohuslav Sobotka ještě mezi svátky zamíří na Pražský hrad, aby prezidenta seznámil s kandidáty na jednotlivé posty. Prezident se totiž v minulosti nechal slyšet, že nemíní souhlasit s každým jménem, které mu Sobotka při skládání vládního kabinetu předloží. Přestože Hrad zatím konkrétní výhrady k žádným jménům neměl, deník Právo už přišel s tím, že problém může nastat se jmenováním Lubomíra Zaorálka. Také se Zeman ohradil proti Martinu Stropnickému jako možnému ministrovi obrany.
Možné složení vlády ČSSD - ANO - KDU-ČSL
Předseda vlády: Bohuslav Sobotka (navržen ČSSD)
Vicepremiér pro ekonomiku a ministr financí: Andrej Babiš (ANO)
Vicepremiér a ministr bez portfeje pro vědu, výzkum a inovace: Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL)
Ministr zahraničních věcí: Lubomír Zaorálek (ČSSD)
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy: Marcel Chládek (ČSSD)
Ministr vnitra: Milan Chovanec (ČSSD)
Ministr práce a sociálních věcí: Roman Sklenák (ČSSD)
Ministr zdravotnictví: Svatopluk Němeček (ČSSD)
Ministr průmyslu a obchodu: Jan Mládek (ČSSD)
Ministr bez portfeje pro legislativní radu vlády, problematiku lidských práv a rovných příležitostí: Jiří Dienstbier (ČSSD)
Ministr obrany: Martin Stropnický (ANO)
Ministryně spravedlnosti: Helena Válková (ANO)
Ministryně pro místní rozvoj: Věra Jourová (ANO)
Ministr životního prostředí: Richard Brabec (ANO)
Ministr dopravy: ? (ANO)
Ministr zemědělství: Marian Jurečka (KDU-ČSL)
Ministr kultury: Daniel Herman (KDU-ČSL)

Kdo bude v nové vládě?
Kdo bude v nové vládě?
ud, 23.12.2013