Odešel poslední aktér heydrichiády, Alois Denemarek

Praha/Ostrava - V závěru minulého roku zemřel v 96 letech Alois Denemarek, soused a kamarád Jana Kubiše. Byl aktivním členem domácího odboje a jeho rodina schovávala parašutistu Františka Pospíšila. „Odešel poslední žijící aktér období, které označujeme jako heydrichiáda,“ uvedl historik Jaroslav Čvančara. Denemarkovy poválečné osudy byly neméně dramatické, komunistický režim ho pronásledoval a odseděl si dva roky ve vězení. Život se nemazlil ani s jeho nejbližšími - jeho rodiče zahynuli v koncentračních táborech a jeho bratra popravili. Portrét Aloise Denemarka s názvem Šil jsem u Kubiše, který vznikl v Televizním studiu Ostrava, mohou diváci vidět v sobotu 4. 1.2014 ve 14:45 na ČT2.

Denemarek pocházel z Dolních Vilémovic, kde se narodil i jeden z atentátníků na Heydricha, Jan Kubiš. Chodili spolu do školy a jejich rodiny se spolu přátelily. Denemarek byl jedním z posledních, kteří s Kubišem mluvili před jeho smrtí. 16. června 1942, kdy zbývaly Kubišovi jen dva dny života, se spolu tajně sešli v Praze u Národního muzea.

Denemarkovi ukrývali ve Vilémovicích parašutistu Pospíšila; Denemarek chtěl, aby mu Jan Kubiš poradil. To ještě netušil, že Kubiš je právě jedním z atentátníků. „Bylo stanné právo, všechno bylo nebezpečné. Šli jsme za sebou u toho muzea a mluvili. On řekl něco v tom smyslu, že udělal velký čin, že i kdyby dostal smrt, že toho nelituje,“ vzpomínal Denemarek pro server iDNES.

Dostal strach a ihned jel zpátky domů, do Vilémovic. Když pak gestapo přišlo ke Kubišovým, obával se, že se dostaví i k nim, oni ale tehdy ještě o nikom dalším nevěděli. Na Denemarkovu rodinu došlo až o rok později, gestapo odvedlo jeho rodiče i bratra – nikdo z nich se po válce domů nevrátil. Alois Denemarek jim unikl vlastně omylem – oženil se do jiné vesnice a ještě tam nebyl přihlášen, a tak na něj zapomněli. Komunistům ale po roce 1948 už neutekl: skončil za smyšlené obvinění ve vězení a potom na vojenské službě u PTP.

Na svého přítele Denemarek nezapomněl – své životní úspory věnoval na opravu Kubišova rodného domu. 

V roce 2011 ocenil Denemarka i tehdejší ministr obrany Alexander Vondra, když mu udělil nejvyšší resortní vyznamenání Zlatá lípa.

Šil jsem u Kubiše

Dokument Pavla Štingla ukazuje silný příběh dvaadevadesátiletého sedláka a ve všech dobách soukromého hospodáře Aloise Denemarka ze Znojma, který byl posledním blízkým, kdo se setkal s atentátníkem Janem Kubišem před jeho smrtí; nacisti mu vyvraždili rodinu, sám prošel komunistickým vězením, přišel o dceru, a přesto se nevzdal.

Autoři dokumentu jej zaznamenali v maximálním souznění s osobním rytmem vyprávění starého pána, bez jakéhokoliv hudebního doprovodu a v rytmu, který diváka vede k pokornému prožitku a k bezprostřední úvaze nad zmiňovanými fakty. Poutavé vyprávění zkušeného hospodáře, který i v úctyhodném věku stále obdělává své políčko, kouří, hraje na harmoniku a rád posedí s přáteli nad sklenkou dobrého vína, dokreslují ve filmu archivní snímky z osobních rodinných alb. V intimní kameře Míry Janka tak může nerušeně zaznít hluboké porozumění životu, okolní přírodě i lidské povaze.

www.ceskatelevize.cz/siljsemukubise

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Regulovat výdejní boxy jako tržnice? Nesmysl, oponuje šéf asociace pro e-komerci starostovi

Některá města omezují možnosti instalace boxů na výdej zásilek. Přistoupila k tomu například Litomyšl a uvažuje o tom i Brno. Podle kritiků velký počet výdejních boxů znehodnocuje prostředí hlavně v centrech měst. Někteří z provozovatelů boxů se ale brání, že k výběru místa i designu přistupují s ohledem na okolí. O tématu diskutovali v Událostech, komentářích starosta Litomyšle Daniel Brýdl (za Generaci 89) a ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška.
před 1 hhodinou

De facto: AI usnadňuje dešifrování komunikace i phishing

Použití umělé inteligence pomáhá v průmyslu či při psaní textů, zároveň ale usnadňuje prolomení šifrovaných komunikací nebo phishingové útoky. Umí také falšovat fotky a videa. Odborníci radí, že je lepší mít na sociálních sítích soukromé účty.
před 3 hhodinami

„Nestihli jsme letadlo, které tam ještě nebylo.“ Zrychlení nástupů přináší komplikace

Letiště Václava Havla v Praze začalo na druhém terminálu zrychlovat nástupy do letadel. Požaduje to část nízkonákladových zahraničních aerolinek. U čtyř bran přibyly koncem loňského roku bariéry, za kterými pasažéři čekají. Někteří upozorňují na nedostatek místa i informací.
před 9 hhodinami

Státní rezervy se rozšíří o léky

Státní hmotné rezervy se kvůli občasným výpadkům dodávek rozšíří také o léky. Do konce února skončí výběrové řízení na pořízení antibiotik. Ministerstvo zdravotnictví by do nouzových zásob rádo zahrnulo i antivirotika a přípravky na diabetes nebo onkologická onemocnění.
před 10 hhodinami

Špatné světlo škodí spánku i přírodě, mnohde vadí pouliční lampy

Města jako Praha, Brno nebo Kutná Hora evidují desítky stížností od lidí na veřejné osvětlení. Nejčastěji lidem vadí nové LED lampy, které jim svítí většinou bílým světlem do bytu a v noci ruší spánek. Někde už radnice vyměnily tyto lampy za tlumenější oranžové, někde je opatřily stínítky. Odborníci upozorňují, že výrazné osvětlení v noci může mít negativní vliv na zdraví i přírodu.
před 17 hhodinami

Policie nakoupí zdravotnické vybavení za 7,5 milionu

Vedení policie chce pořídit za sedm a půl milionu korun zdravotnické batohy. K dispozici je mají hlavně hlídky ze speciálních pořádkových a motorizovaných jednotek. S první pomocí při kolapsech, nehodách nebo požárech pomáhají denně. U případů zpravidla jako první zasahují prvosledové hlídky, které slouží na konkrétních místech. Zásadní součástí výbavy je právě zdravotnický batoh. Stěžejní roli má v týmu zdravotník.
před 17 hhodinami

Jídlo bylo poté plné skla, vzpomínají pamětníci na bombardování Prahy

Přesně před 80 lety zažila Praha ničivé bombardování, jehož se zúčastnilo 62 amerických bombardérů B-17. Zahynulo 701 lidí a dalších 1184 utrpělo zranění. Osudové dopoledne má v paměti Pavel Beneš, kterého nálet zastihl, když byl doma, kde se chystal oběd.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Spojenecké bomby na sklonku války omylem připravily o život sedm set Pražanů

Před 80 lety proběhl nálet na Prahu, jehož se zúčastnilo 62 amerických bombardérů B-17. Poškozeno bylo 2500 domů, zahynulo 701 lidí a dalších 1184 utrpělo zranění. Praha přitom vůbec neměla být cílem tohoto útoku.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...