Stropnický představil priority. O gripenech bude jasno na jaře

Praha – Ministr obrany Martin Stropnický chce rozhodnout o prodloužení pronájmu nadzvukových letounů Jas-39 Gripen do konce března. Oznámil to na dnešní tiskové konferenci s tím, že se kvůli stíhačkám v nejbližší době setká i se švédskou velvyslankyní. Stropnický dnes rovněž představil své priority v čele silového resortu. Akcent klade mj. na podporu exportu českých zbrojařských firem.

Na prodloužení česko-švédské smlouvy pracoval Stropnického předchůdce nestraník Vlastimil Picek. Návrh počítá s pronájmem gripenů do roku 2027 s dvouletou opcí. Cena nového pronájmu činí zhruba 448 milionů švédských korun ročně. Při současném kurzu bude celková částka za dvanáctiletý pronájem přibližně 16,5 miliardy českých korun.

Roční splátky mají být podle ministerstva obrany zhruba o třetinu nižší, než byly podle současné smlouvy. Již Pickovo vedení počítalo s podpisem nové smlouvy nejpozději do konce března, projednávání smlouvy ale přerušilo na začátku ledna a rozhodnutí přenechalo novému kabinetu (čtěte víc). Stropnický se nyní chce sejít se švédskou ambasadorkou a také se zástupci švédské agentury, která obchod mezi oběma zeměmi zprostředkovává.

Součástí kontraktu je rozšíření schopností gripenů pro útoky na pozemní cíle. Zakotveny jsou i požadavky ministerstva obrany na výcvik pozemního a létajícího personálu. Během dvanáctileté smlouvy tak švédská strana vytrénuje 25 českých pilotů a 90 techniků.

Nový náměstek: Ministerstvo má být jen servisní úřad pro armádu

Stropnický dnes rovněž představil své priority v čele resortu - předně chce zlepšit hospodárnost nakládání se státními financemi. „Ministerstvo se v mnoha minulých letech stalo téměř symbolem toho, jak ve státní správě prorůstala koexistence mezi partikulárními ekonomickými zájmy a nakládáním se státním rozpočtem,“ prohlásil nový šéf obrany.

Na efektivní hospodaření se má soustředit Stropnického první náměstek Jiří Borovec. Plánuje další odprodej státního majetku, chce také omezit uzavřená výběrová řízení a ministerské zakázky tak co nejvíc otevřít novým zakázkám. Posvítit si hodlá i na organizační strukturu. „Na ministerstvu i v rámci generálního štábu jsou určité duplicity. Nechceme dělat hluboké orby bez dokonalého zmapování, ale jestli naším úkolem je obrana státu, měli bychom se orientovat hlavně na armádu a na ministerstvo se dívat jako na obslužnou, servisní organizaci,“ konstatoval.

Stropnický: Zbavit se vazeb na zbrojaře byla chyba

Nový ministr chce také posílit vazbu svého úřadu na představitele zbrojního průmyslu a podpořit jejich export. Věcí se má zabývat náměstek Tomáš Kuchta, který dříve působil na ministerstvu zahraničí.

„Ze státního pohledu nebylo v devadesátých letech úplně šťastné se zbavit vlivu na zbrojní průmysl, protože většina zemí to považuje za hi-tech průmysl, který chce mít ve svém dosahu a má na to nástroj, např. v podobě vládní agentury,“ prohlásil Stropnický. „Musíme začít od nuly, ale chceme naše výrobce přitáhnout blíž, aby měli certifikované výrobky a aby se mohli uplatnit na zahraničních trzích, protože si myslíme, že toho jsou schopni.“

Samotní zbrojaři v minulosti vedení resortu kritizovali, vytýkali mu například upřednostňování nákupů přes agentury NATO.

Stropnický chce také pokračovat ve zmenšování vojenských prostorů. Zrušení vojenského újezdu Brdy mají poslanci projednat na březnové schůzi Poslanecké sněmovny. „Vojenské újezdy u našich sousedů činí půl procenta rozlohy a u nás je to 2,7 procenta. Stále jsou dimenzovány na stotisícovou armádu,“ prohlásil.

Jak vypadá Stropnického tým pro obranu?

Prvním náměstkem se stane Jiří Borovec, který ve funkci vystřídá Daniela Koštovala. Ten se stane státním tajemníkem ministerstva. Do týmu náměstků povolal Stropnický také Tomáše Kuchtu a stávajícího zástupce náčelníka generálního štábu Bohuslava Dvořáka. Od příštího měsíce by měl tým doplnit také současný diplomat na záhřebské ambasádě Josef Zrzavecký, zodpovídat bude za strategické plánování. V souvislosti s aférou Jany Nagyové zavádí Stropnický i funkci poradce pro Vojenské zpravodajství.

Vedle toho zřizuje i externí poradní skupinu. Jejími členy budou generál Jiří Šedivý, šéf Transparency International David Ondračka a v současnosti ministerstvo jedná i s týmem advokáta Václava Lásky.


Video Brífink ministra obrany - představení náměstků
video

Brífink ministra obrany - představení náměstků

Brífink ministra obrany - představení náměstků

Brífink ministra obrany - představení náměstků

Stropnický: Újezdy máme velké jako pro stotisícovou armádu