Rekonstrukce Houskovy vraždy: Pachatel se vrátil na místo činu

Chomutov – Policie dnes rekonstruovala vraždu kontroverzního podnikatele a vlivného člena ČSSD Romana Housky. Kriminalisté chtěli na místě potvrdit výpověď muže obviněného z vraždy, který se k činu přiznal. Podle policistů s nimi obviněný spolupracoval. V ulici Kamenný Vrch byly od rána desítky kriminalistů a znalců, dozorující státní zástupce i muž obviněný z vraždy. Ten Housku zastřelil loni v listopadu, podle všeho ale vražda nesouvisela s Houskovými obchodními nebo politickými aktivitami.

Kromě kriminalistů byl na místě i patolog a psycholožka. Romana Housku představoval figurant podobného vzrůstu a váhy jako zastřelený podnikatel. „Pan obviněný aktivně spolupracoval, ukázal nám svoji verzi svého příběhu, teď budou pokračovat v domě a na zahradě,“ řekl náměstek krajského policejního ředitele Bohumil Kotas. Právě u garáže před domem měl obviněný muž Housku po hádce zastřelit. K incidentu došlo loni v listopadu, Houskovo tělo našel podnikatel Vlastimil Rindoš, který s ním měl domluvenou schůzku.  

„Veškerá dokumentace se teď bude vyhodnocovat. Vyhodnotí ji jak vyšetřovatel, tak znalci z oboru soudního lékařství, balistiky a psychologie,“ doplnil Kotas. Výsledky expertiz budou podle něj známé během několika týdnů. Právě proto nechtěli kriminalisté říct, zda se podařilo ověřit střelcovu verzi, podle které měl jako první údajně zaútočit Houska.

Podezřelého muže zadržela policie letos v březnu. K činu se přiznal a odevzdal i vražednou zbraň. Housku podle policie zastřelil čtyřmi ranami. Klíčovou stopou vedoucí k podezřelému byl podle kriminalistů paralyzér, který vrah zanechal na místě činu. Policie na něm našla stopu DNA muže s bydlištěm v Krupce na Teplicku. Paralyzér a pistoli ráže devět milimetrů prý s sebou nosil běžně.

Obviněný muž dosud nebyl trestán. Podle policejních zdrojů neměl vazby na Chomutov, v okolí místa činu prý hledal práci. Po vraždě byl podle policejních zdrojů v domě, nic ale neukradl. „Pravděpodobně se šel přesvědčit, zda tam nebylo záznamové zařízení kamer instalovaných na domě,“ řekl už dříve ČTK policejní zdroj.

Roman Houska měl kontroverzní pověst, byl opakovaně vyšetřován mimo jiné kvůli úplatkářství, ale nikdy obviněn. Jeho partnerka vicehejtmanka Jana Vaňhová měla být při rekonstrukci doma, s médii prakticky nemluví.      

Podle dosavadních výsledků vyšetřování motiv činu nesouvisel s Houskovými obchodními ani politickými aktivitami. Zatím vše nasvědčuje tomu, že šlo o náhodné setkání, které vyústilo v konflikt a střelbu. Při vyšetřování kriminalisté vyslechli stovky lidí, na případu pracoval tým 24 policistů z krajské správy a Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Video Policie tři hodiny rekonstruovala vraždu podnikatele Housky
video

Policie tři hodiny rekonstruovala vraždu podnikatele Housky