Babiš: Do léta zmizí všechny pololegální automaty

Praha – Ministerstvo financí v současnosti rozhoduje o zrušení 10 tisíc herních automatů. Podle náměstka Ondřeje Závodského, který je zodpovědný za oblast hazardu a loterií, by tato herní zařízení měla do léta zmizet. Následně by se měla legislativa změnit tak, aby obce mohly o hazardu rozhodovat samostatně. "Když stát povolil, že obce můžou o hazardu rozhodovat, paradoxně tam zůstala podmínka souhlasu ministerstva financí. Takže některé obce čekaly až dva roky, než ministerstvo financí povolí jejich rozhodnutí, což považuji za naprostý nesmysl," dodal ministr financí Andrej Babiš.

„V současné době se ministerstvo potýká s výrazným problémem. Tím je proces odnětí licencí k provozu VLT, kdy obec na svém území jejich provoz zakázala. Týká se to více než deseti tisíc výherních automatů, které jsou v 1 500 správních řízeních. Jejich doba se neúměrně vleče,“ prohlásil Závodský (KDU-ČSL), podle nějž ministerstvo už udělalo určitá manažerská opatření, aby se proces urychlil.  

„Do léta veškerá započatá řízení z povrchu země zmizí. Zmizí i pololegálně provozované přístroje, které jsou provozovány v rozporu s vůlí obcí,“ uvedl náměstek. Ministerstvo financí také předalo sněmovně novelu, která řeší zákonné odnětí povolení provozování VLT a všech automatů na základě vůle obce. „Do budoucna nebude potřeba rozhodnutí ministerstva,“ slíbil Závodský. 

Babiš: Od března vydáváme povolení jen na jeden rok

Babiš vidí problém i v délce povolení, které se vydávalo na 10 let. „Od 1. března vydáváme povolení pouze na jeden rok a připravujeme novelu a pravidla regulace internetového sázení a úpravy z hlediska daní,“ uvadl Babiš, který si neodpustil kritiku svého předchůdce Miroslava Kalouska.

Video Brífink: Do léta zmizí všechny pololegální automaty
video

Brífink: Do léta zmizí všechny pololegální automaty

„Největším příznivcem hazardu byl pan Kalousek, který povolil některým českým firmám internetové sázení, což se ukázalo jako velký problém. Nejen proto, že to rozhodnutí bylo špatné, ale dnes náš stát čelí arbitrážím od firem, které toto povolení nedostaly, například od Casina Kartáč,“ připomněl Babiš. 

Babiš chce zlegalizovat internetové sázení

Resort financí proto chce v připravovaném zákonu zlegalizovat internetové sázení. Slibuje si od toho zvýšení daňových příjmů o více než 700 mil. ročně. „Chceme vyjít vstříc přání Evropské komise a nahradíme nesoulad mezi internetovým a klasickým sázením,“ uvedl náměstek Závodský. „Navrhujeme internetové sázení zlegalizovat, zregulovat a hlavně zdanit,“ prohlásil. Nový zákon o loteriích chce Závodský do vlády poslat do konce letošního roku. Platit by pak měl od 1. ledna 2016. 

Změnit by se měly i sazby u jednotlivých typů her. „Herní přístroje s vyššími sociopatickými následky budou více zdaněné, sazby zatím nemáme stanované,“ naznačil Závodský s tím, že konkrétní čísla nyní sdělovat nebude. Nová norma má také omezit reklamu na sázkové a loterijní společnosti, podle názoru resortu by měla být méně dostupná osobám mladším 18 let.

Na ministerstvu nyní vzniká speciální elitní kontrolní tým, který bude více dohlížet nad některými druhy hazardu, například na kasina či technická zařízení. V současnosti resort bojuje hlavně s takzvanými kvízomaty. „Ve spolupráci s policií plánujeme v následujících týdnech velký zátah proti těmto nelegálním přístrojům,“ upozornil Závodský. 

Podle Babiše má hazard negativní dopady na společnost. „Má také výrazný dopad na zničené rodiny a vztahy,“ poznamenal Babiš a jednoho ze svých předchůdců v čele resortu Miroslava Kalouska z TOP 09 označil za největšího příznivce hazardu. „Ten v rozporu s rozhodnutím předsednictva KDU-ČSL (jejímž byl tehdy členem) povolil některým českým firmám internetové sázení. To se ukázalo jako problém, protože stát kvůli tomu čelí arbitrážím od firem, které toto povolení nedostaly,“ podotkl Babiš. Jako příklad uvedl Casino Kartáč, které se s ministerstvem soudí o 5,5 miliardy korun. Pražský soud však už dvě z jeho pěti žalob zamítl. Kalousek se proti kritice ohradil a řekl, že byl prvním ministrem financí, který začal hazard omezovat. Babišova slova označil za „plky“.