Vlasta Parkanová se vyjadřovala především k událostem předcházejících údajnému požadavku o úplatek v únoru 2008, zejména k ukončení smlouvy mezi Tatrou a českým subdodavatelem Praga. Parkanová dnes připustila, že na ministerstvu obrany bylo „velmi náročné orientovat se ve všech peripetiích“. Do funkce nastoupila až poté, co smlouvu o nákupu tatrovek podepsal její předchůdce Jiří Šedivý. „Vstoupila jsem do vlaku, který již byl notně rozjetý,“ konstatovala.
Parkanová se v té době s Bartákem setkala jen jednou
Parkanová ale uvedla, že nikdo z politiků na ni kvůli zakázce s Tatrou netlačil. S Bartákem prý v té době mluvila jen jednou. Sama sice poté odjela v únoru 2008 do Spojených států, ve chvíli, kdy mělo dojít k nabídce úplatku, ale podle svých slov na místě nebyla a se zástupci společnosti ani politiky o Tatře nemluvila.
Požadavek úplatku jí vzhledem k předchozím událostem prý smysl nedává. „Kdyby se udála o tři čtvrtě roku dřív, tak by to snad mělo smysl. Mě to takhle smysl nedávalo,“ podotkla. „Nemám jedinou vzpomínku na to, že by se pan Barták v tomto směru nějak profiloval,“ řekla. Bartáka popsala jako „člověka s vysokou inteligencí a vysokým pracovním nasazením“.

Státní zástupce navrhl Bartákovi 5 až 8 let
Státní zástupce navrhl Bartákovi 5 až 8 let
13.5.2014
Vlasta Parkanová vypovídala u soudu
K soudu přijde poslední svědek: Vlasta Parkanová
Obžaloba tvrdí, že Barták při návštěvě USA v únoru 2008, kam odjel jako člen delegace tehdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS), neúspěšně požadoval po předsedovi dozorčí rady automobilky Tatra Williamu Cabanissovi úplatek ve výši pěti milionů dolarů (přes 80 milionů korun), za který by údajně automobilce zajistil hladký průběh zakázek vypisovaných ministerstvem obrany.
V zakázce se vyskytly problémy mezi Tatrou a firmou Praga, která figurovala jako subdodavatel náprav. Ty údajně praskaly a Tatra proto s českou společností ukončila smlouvu, což bylo předmětem soudní pře mezi firmami. Účast české firmy jako subdodavatele přitom byla podle výpovědí předních českých politiků jedním z hlavních důvodů, proč Tatra zakázku získala bez výběrového řízení.
Před soudem se v této souvislosti probíralo také údajné lobbování představitelů Tatry kvůli obavám, že o zakázku kvůli „odstřižení“ Pragy přijdou. Například podle výpovědi tehdejšího premiéra Mirka Topolánka tehdy ale vláda nedělala žádné kroky, které by vedly ke zrušení zakázky. Bývalý premiér u soudu také vyloučil, že by si Barták o úplatek řekl.
- Martin Barták: „Pan bývalý premiér popsal tu situaci stejně jako já, beze zbytku potvrdil, že k žádné korupční nabídce nedošlo, že nás oslovili Američané s tím, že se chtěli o něčem ujišťovat. Pravděpodobně to pramenilo z obavy, že sami korumpovali při získání zakázky, byli ve strachu a ve tlaku, čímž já si vysvětluji jejich pozdní reakci.“
Předseda dozorčí rady automobilky Tatra William Cabaniss a někdejší manažer Tatry Duncan Sellars, kteří jsou považovaní za klíčové svědky obžaloby, u soudu Bartákovu žádost o úplatek potvrdili. V celé obžalobě jsou jejich výpovědi jedinými hmatatelnými důkazy proti Bartákovi.
Barták byl v té době na ministerstvu obrany prvním náměstkem, vyzbrojování ale na starosti neměl. Resort pak převzal po Vlastě Parkanové. Vedle funkce ministra vykonával v letech 2009 až 2010 také funkci místopředsedy vlády.
Výpovědi proti Bartákovi:
• William Cabaniss, bývalý americký velvyslanec v ČR: „A pak mi řekl, že … za určitou částku v milionech korun nebo dolarů by problémy mezi Pragou a Tatrou mohly být vyřešeny.“
• Duncan Sellars, bývalý manažer Tatry: „Dost přímo si řekl o úplatek.“
Výpovědi pro Bartáka:
• Mirek Topolánek, expremiér: „Naprosto vylučuji, že by Martin (Barták) v tomto rozhovoru učinil korupční nabídku.“
• Jiří Staněk, bývalý šéf sekce vyzbrojování na Ministerstvu obrany ČR: "Pan Barták se z mého pohledu nepokusil ovlivnit zkoušky, a i kdyby se o to pokusil, nebyl by úspěšný."
Spolu s Bartákem je před soudem i majitel zbrojařské firmy MPI Group Michal Smrž. Ten je obžalován z pokusu o podvod. Stejně jako Barták vinu odmítá. Smrž se prý snažil vylákat z představitelů Tatry peníze tím, že před nimi předstíral vliv na představitele českého ministerstva obrany i vlády. Sliboval prý například zajištění osobního setkání s premiérem, a to nejprve za 100 milionů korun, později za 20 milionů.