Pervitin a marihuana - smutné české prvenství

Lisabon/Praha - Mladí Češi i nadále vedou evropské statistiky týkající se počtu kuřáků marihuany - alespoň jednu cigaretu za rok vykouří téměř pětina lidí ve věku 15 až 34 let. Alarmující údaj říká, že s konopím mají už mezi 15. a 16. rokem zkušenost čtyři z deseti českých studentů. Výroční zprávu o drogách a uživatelích zveřejnilo Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA).

Konopí představuje pro Evropany nejdostupnější drogu, z 80 milionů dospělých, kteří někdy v životě vyzkoušeli omamnou látku, si naprostá většina vybrala právě marihuanu. V Česku ji zkusilo necelých 28 procenta lidí mezi 15 a 64 lety. Mladí Češi pak ve statistikách drží prvenství - marihuanu kouří téměř každý pátý z nich (18,5 procenta). Blíží se jim jen mladí lidé v Dánsku, Francii a Španělsku, naproti tomu v Polsku po konopí sahá jen 12 procent mladých, na Slovensku sedm procent a v Rumunsku necelé jedno procento.

Marihuana byla v ČR v roce 2012 druhou nejčastější příčinou prvního nástupu k léčbě drogové závislosti. Trumfl ji už jen pro Česko typický pervitin. Metamfetamin (pervitin) je rozšířený právě jen v ČR, na Slovensku a v poslední době také na východě Německa, kam se často dostává právě z české strany hranic. Rozšiřování oblasti, kde se užívá pervitin - například pod názvem crystal - vzbuzuje podle odborníků obavy.

  • Podle odhadů se v Česku ročně vyrobí téměř šest tun pervitinu.
  • Policii se podaří zachytit jen zlomek tohoto množství, v roce 2013 to bylo 69 kilogramů.
  • Kvůli růstu poptávky v německém příhraničí se droga vyváží.
  • Němečtí uživatelé si ji také často obstarávají na asijských tržnicích v českém příhraničí.

V ČR se v rámci Evropy spotřebuje vůbec nejvíc pervitinu, ukázala vědecká studie, která srovnávala množství drog v odpadních vodách 42 evropských měst. Vůbec nejvíc stop pervitinu naměřili odborníci v Praze, hned za metropolí skončily České Budějovice. Českým městům co do spotřebovaného množství této drogy může konkurovat jen Oslo, Bratislava a Drážďany.

Poměrně oblíbená je v Česku i extáze, jejích příznivců ale hlavně mezi mladými mírně ubývá. Zatímco zpráva EMCDDA z roku 2013 uváděla, že alespoň jednu tabletu extáze si za poslední rok dalo 2,5 procenta lidí do 34 let, nyní je to necelá polovina. Alespoň jednou v životě extázi vyzkoušelo 3,6 procenta dospělých, což je nejvíce po Velké Británii, Irsku a Nizozemsku.

Nové drogy a internet

Expert na protidrogovou politiku Danil Ballota z evropské agentury zmínil, že pro Evropu představuje hrozbu nárůst importovaných nových drog z asijských zemí. „V roce 2013 bylo nahlášeno 81 nových chemických látek. Jde o chemické variace známých drog, například konopí, LSD, jiných opiátů. Tím, že výrobci upravili chemickou strukturu látek, na jakémsi šedém trhu jsou tyto látky bohužel legální,“ prohlásil.

Video Události: V Evropě přibývá uživatelů pervitinu
video

Události: V Evropě přibývá uživatelů pervitinu

Události: V Evropě přibývá uživatelů pervitinu

Události, komentáře: Boj s drogami

Brífink protidrogových expertů: Mladí v ČR nejvíce užívají marihuanu

Frydrych: Policie se orientuje na výrobce a distributory, ne na uživatele

Významnou roli při distribuci drog přejal internet. „Jde o další nový trend, který vidíme v naší zprávě. Internet začíná být velkým konkurentem pouličním prodavačům drog,“ konstatoval Ballota s tím, že na takzvaných dark netech lze najít téměř jakoukoli látku.