
Pavel Telička v Interview ČT24
Komunistická minulost v Evropské komisi zas tak velkou roli nehraje
„My tady už navenek komentujeme své případné kandidáty způsobem, který snižuje jejich váhu. Ani slovem jsem se neotřel ani o paní Roithovou, ani o pana Mertlíka, myslím, že je to velmi nešťastné,“ prohlásil Telička. Sám přiznal, že své členství v KSČ považuje za největší životní chybu. O Zuzaně Roithové se mluví jako o kandidátce lidovců na post eurokomisařky, Pavla Mertlíka zas navrhují sociální demokraté.
Pro případnou výtku, zda ho jeho minulost nediskvalifikuje pro práci eurokomisaře, se vrátil ke slyšení v Evropském parlamentu před lety: „Byť ty otázky padaly, a zcela legitimně padaly, tato skutečnost mě tehdy nediskvalifikovala. Myslím, že to není to zásadní při vědomí, kdo dnes sedí mezi komisaři, nebo kým byl v minulosti třeba předseda Evropské komise.“ Tím narážel na skutečnost, že současný předseda Evropské komise José Manuel Barroso se za svých studentských let angažoval ve Federaci studentů marxistů-leninistů. Později se dokonce stal předsedou krajně levicové a maoistické Portugalské komunistické strany pracujících - Revolučního hnutí strany proletariátu.
Telička k minulosti lobbisty: Mám reputaci profesionála
Pavel Telička v minulosti působil v Bruselu také jako lobbista, což mu podle kritků může cestu do Evropské komise výrazně zkomplikovat. Místopředseda lidovců a ministr zemědělství Marian Jurečka prohlásil, že kvůli tomu Telička „s vysokou pravděpodobností většinou Evropského parlamentu neprojde.“ Lobbistickou minulost považuje za překážku do pozice eurokomisaře i premiér Bohuslav Sobotka.
„Jsem nazýván lobbistou, ale naše podnikání bylo strategické poradenství. Kdybych měl vzít 100 procent naší činnosti, mohlo být lobbování v jednotkách procent,“ reaguje Telička na kritiku. Je přesvědčen, že lobbování se nevyhnula ani řada dalších, ať už z pozice politika, nebo podnikatele, včetně Pavla Mertlíka.
Pavel Telička se zaštiťuje svou osmiletou prací v poradním orgánu Evropské komise pro snižování administrativní zátěže. Už v této pozici mohl výrazně ovlivňovat evropskou legislativu. Klíč ale vidí v dovednosti chovat se profesionálně a soudí, že tato dovednost je součástí jeho reputace i v rámci jeho práce v Evropské komisi, kterou sám považuje za velmi citlivou na jakýkoli střet zájmů. „Mám asi reputaci člověka, který dokáže oddělit své byznys aktivity od jiných povinností, jako jsem to dokázal dosud a nikdy ze strany příslušných orgánů ke mně nebyla jediná připomínka,“ zdůraznil Telička v Interview ČT24.
Pavel Telička (48) - Vystudovaný právník, působil jako diplomat a lobbista. Byl hlavním vyjednávačem členství v EU a po vstupu do Unie se stal prvním českým eurokomisařem. Narodil se ve Washingtonu v rodině diplomata, v roce 1986 absolvoval Právnickou fakultu UK a už téhož roku začal pracovat na MZV. Brzy se zaměřil na problematiku EU. Mimo jiné byl vedoucím delegace pro jednání o přistoupení ČR k EU, náměstkem a poté prvním náměstkem ministra zahraničí (1998-2003), velvyslancem ČR při EU (2003-2004) a nakonec i na půl roku členem evropské komise (2004). Poté začal pracovat jako konzultant v evropských záležitostech, je jednatelem ve firmě BXL Consulting. Před listopadem 1989 byl zhruba dva roky členem KSČ.
zdroj: ČTK