Šéf gangu: Nemohl jsem najít práci, tak jsem se stal zločincem

Praha - Recidivista Michael Šváb obžalovaný z organizování vydírání podnikatelů, z nichž dva zemřeli, dnes přiznal vylákání muže do Španělska. Nemohl prý najít práci, rozhodl se proto být znovu zločincem. Oběť mu podle obžaloby zaplatila v obavě o svůj život a rodinu přes 34 milionů korun. Sedmičlenný gang čelí obžalobě také z vražd dvou podnikatelů.

Šváb dnes vypovídá před Městským soudem v Praze jako poslední ze skupiny. Hlavní líčení začalo v úterý. Kvůli bezpečnosti a značnému zájmu médií a veřejnosti se jedná v největším sálu Vrchního soudu v Praze. Šváb soudu řekl, že po propuštění z výkonu trestu v roce 2010 se snažil marně najít práci. „Rozhodl jsem se, že budu zločinec,“ uvedl. O muži se dozvěděl v časopisu jako o movitém podnikateli. „Chtěl jsem ho oloupit, ale furt jsem hledal práci,“ dodal Šváb s tím, že měl problémy s exekucemi.

Podnikatele, který má zálibu v jachtingu a přispívá na charitu, prý vylákal do Valencie ve Španělsku. Původně s ním komunikoval jako žena jménem Monika, která měla zájem o cestu kolem světa na lodi, později pod smyšleným příjmením Kelner. Vyrazil tam autem s dalšími obžalovanými Liborem Skopalíkem a Miloslavem Malíkem. Skopalíka prý oslovil s nápadem, že přepadnou v zahraničí muže, který „nemá plný diář, nemá ženu a děti“. „Přijede člověk, detaily jsem mu neřekl, řekneme mu o peníze, dá nám je a odjede,“ dodal.

Další Švábovy plány:

  • Šváb během dnešní výpovědi přiznal i další tři zločiny, které měl v plánu. Chtěl prý získat 300 až 400 milionů od dvou miliardářů a jednoho bývalého státního úředníka. O koho šlo, neupřesnil. Úředník podle Švába „ukradl peníze z pozemkového fondu a žije na jihu Afriky“ a Šváb svůj plán chápal tak, „že je to spravedlivé“. Akce již měl údajně domluvené, včetně cesty soukromým letadlem. Nakonec je ale prý zrušil. Trápilo ho údajně svědomí po předchozím vydírání.

Šváb pronajal podle své výpovědi byt v centru Valencie, do kterého podnikatele přivezl z letiště. Muži tvrdil, že narazil na člověka, který za jeho zády založil investiční fond, a nyní si skupinu najal na jeho likvidaci. „My to ale nechceme a může to přeplatit,“ popsal příběh Šváb. Dohodli se na zaplacení dvou milionů dolarů.

Šváb chtěl peníze na kokain a ten pak prodat v Austrálii

S podnikatelem se prý Šváb při jeho pětidenním zadržení seznámil a bavili se o byznysu. „Byl to nejlepší člověk, kterého jsem poznal, bavili jsme se o bankách a investičních fondech. Ten člověk mě doopravdy velmi zasáhl,“ dodal. Odjeli pak prý na letiště, podali si ruku, zamávali si na rozloučenou a po několika dnech mu prý muž poslal peníze. Šváb odmítá tvrzení obžaloby, že podnikatel musel nejdřív zaplatit, aby ho Šváb pustil.

Libor Skopalík
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Doležal

Podnikatel podle jeho slov měl spoutané nohy a zprvu také ruce. Byl podle něj v bytě, ve kterém nechtěl být, s lidmi, se kterými se nechtěl vidět, a měl pouta, ale jinak se „prý mohl volně pohybovat“. Dveře byly samozřejmě zamčené, dodal Šváb. Peníze prý chtěl na svůj plán - zaplatit dluhy, odjet do Karibiku, koupit loď a sto kilogramů kokainu, které chtěl prodat v Austrálii. „Na to jsem potřeboval 900 000 eur,“ dodal. To se mu ale prý nezdařilo.

Podle obžaloby způsobil Šváb podnikateli škodu přes 34 milionů korun. Muž prý zaplatil ze strachu o sebe a svou rodinu. Skupina mu údajně také vybírala peníze z platební karty. Podle vyšetřovatelů má sedmičlenný gang údajně vedený Švábem na svědomí také dvě vraždy podnikatelů podobně vylákaných do zahraničí. Pěti obžalovaným hrozí doživotní trest vězení.

Šváb je poslední vyslýchaný obviněný, bude ale mluvit ještě jednou

Michael Šváb, který podle obžaloby činnost gangu únosců organizoval, je posledním vyslýchaným ze skupiny. Před soud předstoupí ještě v pondělí, kdy by měl jeho výslech skončit, poté přijdou na řadu svědci. V minulých dnech před soudem hovořili další obžalovaní včetně Petra Klementa, který podle žalobců zavraždil dva unesené podnikatele – jednoho měl utlouci v poušti u Dubaje, druhého zastřelit v Itálii. Vinu však odmítl, naznačil, že skutky spáchal jiný člen skupiny Daniel Dimitrov, který však má status spolupracujícího obviněného.

Na stopu gangu přišli policisté při vyšetřování loňského únosu majitele firmy na domácí kotle, který zmizel ve Francii a později jeho mrtvé tělo nalezla italská policie. Později vyšetřovatelé spojili se zločineckou skupinou i vraždu dalšího podnikatele v Dubaji. I v tomto případě byl oběť vylákána na fiktivní schůzku, při které zmizela. Tzv. Švábův gang měl spáchat i další únos, jehož oběť se však vykoupila. Nejméně další dva zločiny se gangu nepodařily – jeden z cílů zločinců přijel na fingovanou schůzku s doprovodem, další pojal podezření a setkání odmítl.