Kriegel – padouch, nebo hrdina? Praha 2 mu čestné občanství neudělí

Praha – Zastupitelé Prahy 2 se rozhodli, že neudělí in memoriam čestné občanství Františku Krieglovi – muži, který byl u nástupu komunismu k moci v Československu, ale současně i reformnímu komunistovi, významnému představiteli pražského jara 1968 – jedinému, který v Moskvě nepodepsal souhlas s okupací. Návrh zastupitele Michala Uhla (za Stranu zelených) vzbudil bouřlivou diskusi. Na Krieglově statečnosti se sice zastupitelé shodli, nakonec se však ukázalo, že většina z nich považuje za důležitější jeho roli při nástupu komunismu v Československu – v únoru 1948 byl čelným představitelem Lidových milicí.

Nadšený komunista a spolupachatel zločinů přelomu 40. a 50. let – nebo hrdinný odpůrce uzurpátora a oběť normalizačního režimu? Čili padouch, nebo hrdina? Tuto otázku probírali zastupitelé Prahy 2, když zastupitel Michal Uhl (za Stranu zelených) navrhl udělit čestné občanství Františku Krieglovi. V projevu k zastupitelům vyzdvihl Michal Uhl Krieglovu „mimořádnou osobní a státnickou odvahu“, když jako jediný z představitelů pražského jara unesených v srpnu 1968 do Moskvy odmítl podepsat souhlas se vstupem vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Nikdo přitom nevěděl, co se stane, nepodepíše-li. „Počítal s tím, že za to může zaplatit životem. Měl by být vzorem a mementem,“ zdůraznil Michal Uhl. Podobně podpořili lokální vyznamenání Františka Kriegla místostarostka Kateřina Jechová (SZ) či zastupitel Jan Pech (ČSSD).

V zastupitelstvu ale návrh na udělení čestného občanství nenašel dostatečnou podporu. Řada zastupitelů upozorňovala, že hrdina srpna 1968 v prvé řadě sám pomohl přivést Československo do moskevského područí. „František Kriegel nepochybně projevil osobní statečnost, ale v roce 1948 byl jedním z čelných soudruhů, kteří budovali komunistický režim,“ uvedl v diskusi zastupitel Jaroslav Šolc (Občané za spokojené bydlení). „Nelze zavřít oči nad jeho někdejší činností. Lidé tehdy přišli o životy, o domovy, o majetky,“ dodal. Místostarosta Jan Vaněk (ODS) pak řekl, že Krieglovo hrdinství musí srovnat s tím že „dvacet let aktivně budoval komunismus, působil v Lidových milicích“. Jeden z občanů, kteří se zapojili do debaty, potom poznamenal: „Kdyby bylo v roce 1948 méně lidí, jako byl pan Kriegel, tak by se v roce 1968 nemusel Kriegel projevit jako hrdina.“

František Kriegel se narodil počátkem minulého století v Haliči, podařilo se mu však dostat na vysokou školu a vystudoval medicínu. Současně vstoupil ve 30. letech do komunistické strany. Statečnost projevil již před válkou, kdy odcestoval do Španělska, kde se v rámci interbrigád zúčastnil občanské války. Během druhé světové války nepobýval v Československu, dostal se až do Číny, kde působil jako lékař u tamního komunistického protijaponského odboje – čínské Rudé armády.

Po válce se vrátil do Prahy, dostal se do významných stranických pozic a v období únorového převratu v roce 1948 byl zástupcem velitele hlavního štábu Lidových milicí. Později se stal trnem v oku nejvyššímu vedení KSČ a o své funkce přišel. V 60. letech se přesto vydal na Kubu radit se zdravotnictvím čerstvé Castrově vládě. V Československu nadešla jeho vrcholná chvíle v roce 1968, kdy se stal předsedou Ústředního výboru Národní fronty a zasedal ve vedení strany. Záhy poté, co v Moskvě nepodepsal, o funkce přišel a stal se terčem tajné služby. Když přišel v roce 1969 o poslanecký mandát, byl Kriegel již v důchodovém věku. Tehdy se zapojil do opoziční činnosti, která vyvrcholila jeho podpisem Charty 77. O dva roky později zemřel.

V názoru na Kriegla nejsou jednotní ani odborníci a pamětníci. Český rozhlas (ČRo) nedávno uvedl, že zatímco Konfederace politických vězňů Krieglovo hrdinství odmítá, Nadace Charty 77 je přesvědčena o jeho statečnosti a pojmenovala po něm i ocenění za občanskou statečnost.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
před 2 hhodinami

Česká firma vyrobí unikátní zaměřovače do bojových vozidel

Tuzemské firmy se podílejí na výrobě nových bojových vozidel pěchoty CV90 pro českou armádu. Třeba přerovská společnost Meopta by měla v příštích letech získat přes dvě miliardy korun za výrobu unikátní zaměřovací technologie vyvinuté ve Švédsku. Střelec díky ní dokáže mířit bez ohledu na pohyb bojového vozidla a palba je rychlejší než u běžných zaměřovacích systémů.
před 2 hhodinami

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
09:23Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Setkání Zelenského s Putinem dávám třicetiprocentní šanci, řekla Gregorová

Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová odhaduje na třicet procent, že se ve čtvrtek v Istanbulu osobně potkají ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a ruský vládce Vladimir Putin. Prohlášení šéfa Kremlu o přímých rozhovorech s Ukrajinou a následně i ticho podle ní naznačuje, že šlo jen „o silové řeči, bůhví, na koho namířené“, řekla v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Ruská ekonomika je podle ní v troskách a Putin potřebuje vést válku, příměří tak pro něj nedává smysl. V případě Zelenského se Gregorová domnívá, že návštěvou Istanbulu symbolicky ukáže dobrou vůli jednat.
před 3 hhodinami

Pavel považuje za nezbytné posilování evropského obranného průmyslu

Na Pražském hradě začala dvoudenní konference Evropa jako úkol. Akci zahájil prezident Petr Pavel, který ve svém projevu uvedl, že podporuje prohloubení evropské obranné spolupráce. Nevnímá to jako alternativu k NATO, nýbrž jako alianční evropský pilíř. Za nezbytné považuje posilování evropského obranného průmyslu, jeho hlubší integraci, navyšováni investic do infrastruktury a mobility nebo zjednodušení procesu veřejných zakázek. V úterý pak bude program pokračovat v Černínském paláci.
14:32Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Soud nepravomocně potrestal insolvenčního správce šesti lety vězení

Soud vyměřil insolvenčnímu správci Václavu Svobodovi z Českých Budějovic šest let vězení. Verdikt je zatím nepravomocný. Jednasedmdesátiletý muž měl v průběhu třinácti let zpronevěřit necelých 67 milionů korun, vyplývá z rozsudku, který získala Česká televize. Způsobenou škodu musí podle soudu Svoboda uhradit. Šance na vrácení peněz je podle nástupce Svobody u jedné z poškozených firem nereálná.
před 7 hhodinami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 8 hhodinami

Nejvyšší soud znovu odmítl dovolání družstva Svatopluk v kauze H-Systemu

Nejvyšší soud (NS) znovu odmítl dovolání Stavebního bytového družstva Svatopluk proti verdiktu, na jehož základě zaplatilo osmnáct milionů korun konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi. Rozhodoval podruhé, první odmítavé usnesení zrušil z procesních důvodů Ústavní soud (ÚS). Nové rozhodnutí podle databáze InfoSoud padlo 6. května, výsledek bez dalších podrobností oznámila mluvčí NS Gabriela Tomíčková. Odůvodnění zatím není k dispozici.
před 10 hhodinami
Načítání...