Pomůže Babiš Česku? Bělohradský je optimistický, zároveň ale varuje

První v krajích, druhé v Senátu. Tyto volby vyhrálo hnutí Andreje Babiše. Jeho uskupení však nemá jen nálepku „protestní“, ale také „miliardářské“. Babišovo ANO postavilo svou kampaň na souboji občanů na straně jedné a tradičních politických stran na straně druhé. A sami Babišovci vystupují jako bojovníci za občany proti politickým stranám. Lidé jim zatím věří. A pokud se sám Babiš dokáže stát společenskou elitou, může pozitivně ovlivnit českou demokracii, domnívá se filozof a sociolog Václav Bělohradský, který ale zároveň upozorňuje na nebezpečnou Babišovu rétoriku.

Podle bývalého prezidenta Václava Klause je výsledek voleb prohrou politiky a vítězstvím apolitické oligarchie. Ekonom Tomáš Sedláček, který byl hostem Otázek Václava Moravce, glosuje, že předtím šlo o politickou oligarchii: „Pokud nyní nastává nepolitická nebo antipolitická oligarchie, je třeba se zeptat, co tady bylo předtím. A předtím tady nebylo nic jiného než politická oligarchie. Takže tady máme konstantu. Ale teď to vyplulo na povrch.“ Filozof Jan Sokol podotýká, že je přirozené, když byznys ovlivňuje politiku. „Rozdíl je v tom, když oligarchové odkryjí karty. Zásadní rozdíl je v tom, jestli působí jako pan (Ivo) Rittig, nebo pan (Andrej) Babiš. To je nebetyčný rozdíl,“ říká Sokol.

Oligarchie a elita

Podle Václava Bělohradského může vstup Andreje Babiše do politiky dokonce způsobit pozitivní proměnu celé společnosti. „Naše situace je taková, že tady je nějaká oligarchie. A oligarchie se liší od elity tím, že se stará jen o svůj prospěch, zatímco elita je uznána společenstvím jako nositelka hodnot, které jsou nás všech. A teď jde o to, aby se oligarchie staly elitami,“ uvažoval v OVM Bělohradský.

Bělohradský k Babišovi

„Napínavým okamžikem dneška je, jestli Andrej Babiš, a já bych si přál, aby to tak bylo, je toho prvním příkladem, že se oligarchie pokoušejí stát elitami. Přál bych si, aby se to podařilo, aby začaly zastupovat hodnoty, které můžeme uznat jako univerzální,“ říká Bělohradský. „Já bych byl optimista, co se týče hnutí ANO.“

Jednou z cest ke zlepšení úrovně demokracie přitom může být nákup médií, domnívá se Bělohradský. Miliardář Andrej Babiš rozvířil diskuzi o propojení médií a politiky, když koupil vydavatelský dům MAFRA. Také podle Jana Sokola může jít o pozitivní krok. Sokol především upozorňuje na špatnou finanční situaci klasických médií.

„Noviny kupují jako bankrotové podniky, které chtějí zachránit. Kdyby to dneska někdo myslel dobře s politikou, musí zachránit noviny. Nemůže se to nechat jenom na kaleidoskopu internetu, kde se už žádná diskuse nikde nedá dohromady. Zachránit mediální svět je v zájmu každého demokrata. Se vší rezervou bych si nechal tuto možnost chápat to jako občansky prospěšný krok,“ uvedl v OVM Jan Sokol.

Andrej Babiš před hlavním stanem hnutí ANO při sledování výsledků komunálních voleb 2014
Zdroj: Vít Šimánek/ČTK

Nebezpečná rétorika Andreje Babiše

Bělohradský však kritizuje Babišovu rétoriku. „Naším cílem je, aby do politiky šli lidé, kteří uspěli ve svém životě profesním a soukromém a trošku přispěli ke změně naší země,“ nechal se slyšet šéf ANO. To podle Bělohradského nanačuje, že ti, kteří mají politiku jako svou profesi, tedy politici, jsou neúspěšní, protože se jinak živit neumí: „To je takový argument, který se používá všude možně třeba i proti feministkám: Ona je feministka, protože neměla úspěch jako žena. On je politik, on byl neúspěšný ve své profesi.“

Bělohradský zdůraznil, že politika je také profese. Babišův úspěch podle něj vyplývá také z toho, jak je politika vinou samotných politiků, ale též médií v současnosti vnímána: „Většina lidí je přesvědčena, že politici myslí na svůj vlastní prospěch, jsou to neschopní lidé, ničím se neumí uživit,… a že my občané musíme tu situaci napravit, aby politici nezničili to prostředí, v němž jsme úspěšní.“

Vítězové a poražení voleb (zdroj: ČT24)

Volební klip Babiše:

Marketingové oddělení hnutí ANO pojímalo kampaň tak, že jde o souboj občanů na straně jedné a tradičních politických stran na straně druhé. Miliardář Andrej Babiš poslal voličům následující vzkaz: „Vážení spoluobčané, nadcházející komunální a senátní volby budou soubojem občanů, občanských hnutí a my jsme stále hnutí.“

A Tomáš Sedláček se obává obrovské moci koncentrované v rukou hnutí ANO, které by se podle něj spíše mělo jmenovat NE, protože strana postrádá pozitivní program. „To, že praví, že napraví to, co bylo negativní – to je sice pozitivní, ale ne program.“ Sedláček se obává, aby se s Babišovou stranou nestalo něco podobného jako s Věcmi veřejnými: „Tak to je jedna z nejsilnějších obav, kterou mám.“

Teprve se ukáže, zda je ANO vítězem

Babiš neporazil jen sociální demokraty, což predikovaly předvolební průzkumy, ale porazil i pravicovou opozici, která spoléhala na velká města, zejména na Prahu, kde chtěla zvítězit TOP 09. Jestli doopravdy bude vládnout Babiš, se ale ukáže, až bude jasno o koalicích. Pravice totiž jako jeden muž tvrdí, že s ANO spolupracovat nechce.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek opakuje v různých obměnách tezi, že „koncentrace bývalých estébáckých struktur je v hnutí ANO výrazně vyšší, než je celostátní průměr, což by každé slušné demokratické straně mělo zabránit uzavřít koalici.“ Podobně hovoří i bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS), který pokud jde o slovník, nezůstává pozadu: „S estébáky nechceme spolupracovat a to je problém, který ANO má.“

Kalousek varuje: Babiš chce změnit systém v zemi

„Mluví-li Babiš o boji proti zavedeným politickým stranám, vede boj proti demokratickým stranám. Hovoří-li o změně, hovoří o změně systému. Strana vůdcovského typu chce změnit systém v zemi, který je založen na volné soutěži demokratických stran.“

Babiš tedy nakonec nemusí být jednoznačným vítězem, jak se nyní zdá. Právě na neochotu spolupracovat s Babišovci poukazuje politolog Petr Just: „ANO je hnutí, vůči kterému se všichni vymezují.“ Ovšem něco jiného se říká před volbami a něco jiného je reálné povolební vyjednávání, upozornil politolog. Podle politologa Petr Jüptnera je hnutí Andreje Babiše bezpochyby jedním z překvapení těchto voleb: Zdaleka nenominovalo tolik kandidátů jako etablované strany, přesto na počet hlasů vyhrálo.

  • V komunálních volbách bylo úspěšné hnutí ANO, které bodovalo ve velkých městech včetně Prahy. Co do celkového počtu zastupitelů se ze sněmovních stran dařilo KDU-ČSL. Lidé jako obyčejně odevzdávali nejvíce hlasů místním sdružením nezávislých kandidátů. Mezi poražené komunálních voleb patří ČSSD, KSČM a zejména ODS, která zhruba polovinu křesel na radnicích ztratila. V senátních volbách ve většině obvodů postupují do druhého kola kandidáti ČSSD.