Volební perličky: Celebrity, vítězství Pirátů i superskoky

Praha – Někdy k úspěchu stačí mít populární jméno, jindy je stejná věc naopak velkou brzdou. To potvrdily i letošní volby. Zatímco třeba manželka ministra obrany Veronika Stropnická (Žilková) v Praze uspěla, její herecká kolegyně Alice Bendová odešla s prázdnou. Stejně jako zpěvačka Heidi Janků. Někde tedy radnice zpestří celebrity, jinde zase voliči poslali do zastupitelstev úplně nové tváře, které protestovaly proti stávajícímu systému. Výjimkou nebyli opět ani skokani, kteří se na radnici dostali z prakticky nevolitelných míst.

Známá jména na kandidátkách

Na kandidátních listinách se objevily známé tváře, ať už lidí významných pouze regionálně, nebo v celé republice. V Plzni lidé poslali do zastupitelstva města třeba filmaře a autora večerníčků se zvířecími hrdiny Václava Chaloupku - ten kandidoval za hnutí Občané patrioti, spolu s ním na stejné kandidátce bodoval také hokejista Michal Dvořák. Volební výsledky znamenají úspěch pro herečku Veroniku Stropnickou, známou pod příjmením Žilková, která za ANO míří do zastupitelstva Prahy – Suchdola. Její nevlastní syn Matěj Stropnický zabodoval na Praze 3 v barvách iniciativy Žižkov (nejen) sobě. Stropnický v minulém období na Žižkově působil jako místostarosta.

Řady herců v komunální politice rozšíří Dana Batulková, které se podařilo z pátého místa v Praze – Kolodějích přeskočit na kandidátce Hnutí pro Prahu i dosavadního starostu a lídra hnutí Zbyňka Passera. Ten před volbami vsadil v boji o magistrát na bohatou billboardovou kampaň, nakonec se jako druhý ze dvou dostal „pouze“ do zastupitelstva městské části. V Nižboru usedne v zastupitelstvu herec Tomáš Hanák (Nez.), v Sadské na Nymbursku se prosadila bývalá moderátorka Eva Jurinová. Přízeň přáli voliči ve Velké Dobré Michalu Prokopovi (STAN).

Ze sportovní branže stojí za zmínku prosazení předsedy Českomoravského fotbalového svazu Miroslava Pelty do jabloneckého zastupitelstva za ODS nebo bývalého reprezentačního trenéra českých hokejistů Aloise Hadamczika v Kravařích u Opavy za hnutí Kravaře prosperující. V Chyši na Karlovarsku obhájil své místo v obecní správě žokej Josef Váňa.

Video Volební zajímavosti pohledem Událostí ČT
video

Volební zajímavosti pohledem Událostí ČT

Volby mají i své poražené

Oproti Daně Batulkové se na kandidátce Hnutí pro Prahu neprosadila zpěvačka Heidi Janků, na Praze 8 pak voliči nepodpořili režiséra Filipa Renče. Do komunální samosprávy se nedostala ani herečka Alice Bendová, která za nezávislé kandidáty chtěla do zastupitelstva ve Zbuzanech u Prahy.

Jako propadák lze označit výsledek bývalého eurokomisaře Vladimíra Špidly z ČSSD v pražských Kunraticích, pro něhož křeslo zastupitele zůstane pouze přáním. V Přerově sociální demokraté zaznamenali debakl, starosta a senátor Jiří Lajtoch, který je obžalován z korupce, ani nekandidoval. Sociální demokraté tady ztratili 7 mandátů.

S propadem preferencí se potkal senátor ODS Jaroslav Kubera, pod jehož taktovkou sice občanští demokraté v Teplicích z velkých měst dosáhli zřejmě nejlepšího výsledku - 26,7 %. Oproti volbám před čtyřmi roky ale přišli o 16,3 procenta podpory a z 27 mandátů jich uhájili 8.

V Brně se hraje o Onderku, ve Vsetíně triumfoval Čunek

Sociální demokraté svůj primát v Brně neudrželi, tamní předseda Roman Onderka ale o rezignaci neuvažuje. Přitom on sám po posledních sněmovních volbách v roce 2013 vyzval předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku k rezignaci kvůli slabému volebnímu výsledku strany. Ve Vsetíně jasně vyhrála KDU-ČSL s Jiřím Čunkem v čele kandidátky - v jednadvacetičlenném zastupitelstvu usednou do šesti křesel, Čunek sám získal nejvíce preferenčních hlasů.

  • Dvojitým překvapením je vítězství České pirátské strany v Mariánských Lázních. Piráti tu získali přes 21 procent a s pěti mandáty předběhli jak kandidáty Hnutí ANO, tak i místní sdružení. Úspěch ovšem překvapil nejen veřejnost, ale i samotné Piráty, na nichž nyní pravděpodobně leží úkol sestavovat koalici.

V Říčanech u Prahy ovládlo hlasování s výraznou převahou sdružení Klidné město dosavadního starosty a redaktora České televize Vladimíra Kořena. Získalo úctyhodných 55,71 % hlasů. V jednadvacetičlenném zastupitelstvu obsadí 14 křesel, což pro ni znamená rozšíření řad v zastupitelstvu o čtyři mandáty. Vládu v obci si ale nehodlá usurpovat „Budeme hledat cesty, jak subjekty, které se do zastupitelstva dostaly, ale i ty, které se tam nedostaly, do rozhodování o podobě Říčan vtáhnout,“ prohlásil starosta Kořen.

Skokani voleb

Zřejmě největší skokankou komunálních voleb se stala občanská demokratka Šárka Arlethová, která v nejlidnatějším ostravském obvodě Ostrava-Jih poskočila ze 34. pozice na kandidátce na výsledné třetí místo. ODS získala v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu tři křesla - Arlethovou, která pracuje jako ekonomka na základní škole, přízeň voličů potěšila i zaskočila a svého mandátu se vzdala.

Starosta je nízko na kandidátku, aby si ověřil, že o něj lidé stojí

Starosta Josefova Ladislav ČížekKe skokanům komunálních voleb patří také starosta Josefova na Karlovarsku Ladislav Čížek (KSČM). Přestože kandidoval ze sedmého místa kandidátky, získal v obci nejvíce hlasů. Na nízkou pozici v rámci kandidátní listiny se píše sám, aby si u voličů ověřil, že o něj v čele obce stále stojí. Josefov vede Ladislav Čížek už déle než 20 let, poprvé se stal starostou v roce 1991. Jeho suverénní vítězství ze sedmého místa kandidátky překvapilo i statistiky. V obci o zhruba čtyřech stovkách obyvatel byla volební účast 63 %, starosta dostal hlasy od 60 % voličů.


Výrazný skok se díky voličské přízni podařil také kandidátovi koalice Strany zelených a Beroun sobě Tomáši Havlovi. Bývalý oblíbený starosta Berouna kandidoval na posledním, 21. místě kandidátky, díky křížkům od voličů se ale rázem ocitl v čele úspěšných. Kvůli zisku dvou mandátů pro sdružení Havel opět zasedne na radnici. Tomáš Havel působil ještě jako občanský demokrat 18 let v berounské radě, 8 let jako místostarosta a poté i jako starosta Berouna.

V Kolíně dělá rozdíl mezi prvním a druhým přes 55 bodů

Ve středočeském Kolíně vyhrála přesvědčivě Změna pro Kolín, které vhodilo do urny svůj hlas přes úctyhodných 63 % voličů. Za ní skončili na druhém místě Kolíňáci, jimž ale důvěru projevilo „jen“ 7,26 % těch, kdo tady do volebních místností dorazili.

Magnetické příjmení Babiš

Také poslední volby do zastupitelstev měst a obcí ukázaly, že když má kandidát příjmení Babiš, může počítat s úspěchem. Strážník Pavel Babiš z Bystřice u Benešova se dočkal zvolení do statutárního orgánu obce, kandidoval za hnutí Andreje Babiše ANO 2011. Jiný jmenovec ministra financí Miloš Babiš uspěl vloni díky preferenčním hlasům ve sněmovních volbách.

Mezi úspěšnými ve Větřní je i DSSS

V obci Větřní na Českokrumlovsku skončila za sociálními demokraty a Nezávislými Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). Strana je považována za extrémní pravici a sama sebe označuje za národně orientovanou. Její úspěch ve Větřní, kde dostala 14,1 %, což jí zaručuje dvě křesla v zastupitelstvu, může souviset s početnou romskou komunitou, která ve čtyřtisícové obci žije. Ta se potýká s vysokou nezaměstnaností.