Senát kývl na zrušení zdravotnických poplatků

Praha – Ještě než se horní parlamentní komora po volbách z třetiny obmění, stihli zákonodárci odsouhlasit zrušení většiny zdravotnických poplatků. Novela o veřejném zdravotním pojištění má podporu prezidenta, předpokládá se tedy, že ji podepíše. Od nového roku tak přestanou lidé platit třicetikorunový poplatek za návštěvu lékaře a za recept v lékárně. Změna má platit od začátku příštího roku. Zachovány zůstanou jen devadesátikorunové platby za návštěvu pohotovosti.

Zrušení poplatků již má za sebou hladkou cestu Poslaneckou sněmovnou. Podpořila ho celá vládní koalice a navíc i opoziční KSČM a Úsvit. Proti byly pouze pravicové opoziční strany. Protože v Senátu v dosavadním složení – ve kterém se horní komora schází naposled – má většinu ČSSD, nikdo nepředpokládal jakýkoli zádrhel v projednávání novely. „Dneškem jsme patrně ukončili sedmiletou celonárodní debatu o smysluplnosti poplatků, které jsme nazývali regulačními, a v mnohém případě to s regulací nemělo nic společného… Nyní se můžeme bavit o těch 98 procentech financování zdravotnictví, když poplatky činily jedno až dvě procenta příjmů,“ řekl pro ČT senátor Jan Žaloudík (nestr. za ČSSD).

Tří a čtvrtmiliardový výpadek chce vláda ordinacím vynahradit v úhradové vyhlášce. „U lékáren to bude kompenzováno zhruba ve čtyřicetiprocentní výši, což odpovídá tomu, v jaké reálné výši byly tyto poplatky vybírány,“ uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Lékaři mají dostat kompenzace prostřednictvím úhradové vyhlášky do výše vybraných poplatků za loňský rok. V případě farmaceutů chce ministerstvo zdravotnictví zavést zvláštní výkon vydání léčebného přípravku na recept, který by byl hrazen z pojištění. Podle Němečka by to nemělo být více než 800 milionů korun.

Video Poslední schůze v Senátu pohledem Marcela Chládka
video

Poslední schůze v Senátu pohledem Marcela Chládka

Poslední schůze v Senátu pohledem Marcela Chládka

Senátor Žaloudík: Uzavřeli jsme diskusi o poplatcích

Senátor Vystrčil: Peníze budou ve zdravotnictví chybět

Kritizované poplatky zavedla před šesti lety tehdejší vláda Mirka Topolánka (ODS) s cílem regulovat návštěvy pacientů s banálními chorobami. Odpůrci poplatků, například senátor ČSSD Jan Žaloudík, během dnešní více než hodinové debaty argumentovali tím, že tato platba připravila pacienty o zhruba šest miliard korun z jejich peněženek a žádnou regulaci ani snížení výdajů na zdravotnictví nepřinesla.

Pravicová opozice dlouhodobě upozorňuje na to, že zrušení poplatků přinese výpadek příjmů ambulancí a lékáren ve výši zhruba 3,27 miliardy.

Prošlo i porodné na druhé dítě

Senátoři také schválili zavedení porodného i na druhé dítě, a to ve výši 10 tisíc korun. Předloha také rozšiřuje okruh rodin, které na porodné dosáhnou: nově na něj budou mít nárok, pokud její měsíční příjmy nepřesáhnou 20 817 korun čistého. Předlohu ještě musí podepsat prezident Miloš Zeman. Porodné na první dítě zůstává 13 tisíc korun, při narození vícerčat pak 19 500 korun.