Válková: Protikorupční žalobci nemají podléhat nejvyššímu státnímu zástupci

Praha – Ministryně spravedlnosti Helena Válková navrhuje v zákonu o státním zastupitelství dvoustupňové, specializované zastupitelství, které by se zaměřovalo na závažnou hospodářskou a majetkovou trestnou činnost. Tito žalobci by stáli mimo kompetenci Nejvyššího státního zastupitelství. Zabývali by se také korupčními delikty. Návrh zákona stanovil 75 milionů korun jako hranici majetkové škody, od které by se protikorupční žalobci kauze věnovali. Válková mimo jiné popřela, že by legislativní návrh omezoval nezávislost žalobců. Podle ní naopak znemožňuje zásahy do jejich činnosti.

„To samozřejmě není nějaká definitivní částka, o které nemůžeme diskutovat, ale nám se z mnoha důvodů i historicky zdála přijatelná,“ prohlásila ministryně při oznámení, že návrh zákona je hotov. Tito specializovaní státní zástupci by měli svého vrchního žalobce.

Jako inspirace při psaní zákona posloužila praxe v zahraničí, například efektivní boj se závažnou hospodářskou kriminalitou podle Válkové funguje v Rakousku. Tam má specializované státní zastupitelství asi 100 zaměstnanců. Záležitostí další diskuse budou pak možnosti spolupráce s ekonomickými odborníky, daňovými a finančními experty.

Specializovaní žalobci mají nahradit vrchní zastupitelství, ale zůstat pod nejvyšším žalobcem, míní Pavel Zeman.

Nejvyšší státní zástupce ČR Pavel Zeman
Zdroj: ČT24

Nejvyšší žalobce Pavel Zeman ale s takovýmto pojetím specializovaného útvaru státních zástupců nesouhlasí. V září prohlásil v Otázkách Václava Moravce, že je potřeba zrušit vrchní státní zastupitelství v Praze a Olomouci a nahradit je právě specializovaným protikorupčním útvarem. Ten by ovšem spadal pod Nejvyšší státní zastupitelství, nikoli mimo něj. Pokud teď k takto radikálním změnám nemůže dojít, uvedl tehdy šéf státních zástupců, bylo by lepší, aby se neměnilo vůbec nic.

Válková prohlásila, že se Zemanem je „v dobrých kontaktech“ a o návrhu spolu prý budou diskutovat. „Že s návrhem nesouhlasí, to je jeho legitimní právo… Já nechci rozkolísat soustavu vrchních soudů a vrchních státních zastupitelství, proto jsem se přiklonila k jinému řešení,“ dodala.

Návrh zákona omezuje možnost zasahovat do nezávislosti státních zástupců

„V tom zákoně nenajdete nikde žádné ustanovení, pokud ho nechcete vykládat se záměrem, že by bylo okamžitě zneužité příslušným politikem, které by nezávislost státních zástupců zpochybňovalo,“ prohlásila ministryně. Podle ní norma obsahuje instrumenty, které mají znemožnit nepřípustné zásahy do činnosti žalobců.

Helena Válková: „Není třeba bát se toho, že by se jednalo o bič na státní zástupce. Myslím, že státní zástupci nakonec budou rádi a že změny přivítají.“

Zákon prý také vylučuje možnost, že by ministr spravedlnosti bez jakéhokoli ohledu na mínění nejvyššího státního zástupce nebo jiného funkcionáře mohl svévolně jmenovat svého adepta. Jako příklad posílení nezávislosti státních zástupců jmenovala zavedení funkčního období vedoucích státních zástupců, povinná výběrová řízení či neopakovatelnost funkce nejvyššího státního zástupce.

17 minut
Válková: Specializovaní státní zástupci mají být samostatní
Zdroj: ČT24

Stávající verze návrhu nicméně ponechává jmenování vedoucích státních zástupců a jejich náměstků i nadále v rukou ministra spravedlnosti. Jmenováni mají být na základě výběrových řízení organizovaných ministerstvem. Nejvyšší státní zástupce bude ve funkci maximálně jedno sedmileté období. Jmenovat ho bude vláda, která jej také bude moci i nadále odvolat, ale jen ze zákonem stanovených důvodů - konkrétně pokud by déle než půl roku nevykonával funkci nebo jestliže by „porušoval povinnosti stanovené zákonem“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Peníze na vyšší platy policistů a hasičů chce vláda vzít z resortu obrany

Bezmála miliardu korun na vyšší výdělky policistů a hasičů chce kabinet vzít z rozpočtu obrany, jak zjistila Česká televize. Oběma složkám se tento měsíc příjem zvedá o tři tisíce korun. Členové vlády až dosud o přesunu peněz mezi resorty obrany a vnitra veřejně nemluvili. Důvodem výpomoci je fakt, že resort Jany Černochové (ODS) na rozdíl od úřadu Víta Rakušana (STAN) má volné peníze, které může na tento neplánovaný výdaj poskytnout.
před 3 hhodinami

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 4 hhodinami

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 4 hhodinami

Nepedagogy budou ve školách platit obce a kraje, souhlasil prezident

Nepedagogické pracovníky budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje coby zřizovatelé škol. Získají kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Prezident Petr Pavel tuto změnu podepsal v novele školského zákona, která počítá se slučováním menších škol v příštích třech letech.
před 7 hhodinami

Penzijní systém skončil v pololetí s nejmenším schodkem od roku 2013

Systém důchodového pojištění skončil za první pololetí ve schodku 9,2 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňska je deficit třetinový, proti předloňsku čtvrtinový. Letošní pololetní výsledek je od roku 2013 čtvrtý nejlepší.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Prezident podepsal novelu trestního zákoníku

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek podepsal novelu trestního zákoníku, která má vést ke snížení počtu vězňů a recidivy, rozpočtovým úsporám, ale také k rozšíření možnosti ukládat peněžité tresty. V tiskové zprávě o tom informoval Hrad. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje, například neplacení výživného. Volnější budou třeba i pravidla pro pěstování a držení konopí. Předloha také zavádí výslovnou trestnost propagace komunistického hnutí.
před 8 hhodinami
Načítání...