Policie navrhla obžalovat bývalého náměstka Šišku kvůli miliardovému tendru

Praha – Protikorupční policie navrhla obžalovat bývalého náměstka ministerstva práce Vladimíra Šišku v souvislosti s miliardovou zakázkou na kontrolu sociálních dávek. Tu měla bez výběrového řízení získat firma IBM. Vedle Šišky čelí obvinění i soudní znalec, který k zakázce zpracoval posudek.

„Samozřejmě, že se budu bránit zákonnými prostředky. Domnívám se, že obžalovat mě kvůli zakázce, která měla ušetřit peníze, přičemž součástí té obžaloby je kalkulace, že čím by byla větší úspora, tím bych státu způsobil větší škodu, považuji za absolutní nesmysl,“ uvedl Šiška pro ČT. 

Protikorupční policie obvinila Šišku a soudního znalce loni v listopadu v souvislosti s miliardovou veřejnou zakázkou na kontrolu sociálních dávek, kterou v roce 2012 vyhlásilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Cílem zakázky byla úspora ve výdajích na sociální dávky zlepšením adresnosti a účelovosti jejich vyplácení. 

Ministerstvo si chtělo bez výběrového řízení pronajmout od společnosti IBM systém, který měl kontrolovat posudkové lékaře a zabránit tak zneužívání dávek. Tendr v listopadu 2012 zrušil antimonopolní úřad poté, co si na postup ministerstva stěžovala česká pobočka softwarové společnosti SAS Institute. Záměr vybrat dodavatele v jednacím řízení bez uveřejnění byl podle úřadu nezákonný, a tento postup mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky.  

Šiška tehdy postup ministerstva hájil znaleckým posudkem, podle nějž prý nemohl zakázku získat nikdo jiný než IBM. Antimonopolní úřad však posudek označil za nezpůsobilý. Znalec se prý spíše než na zodpovězení otázky, která řešení přicházejí v úvahu, soustředil na dokázání toho, proč je plnění poskytované IBM nejlepší možné.   

Video Šiška zřejmě zamíří k soudu kvůli další zakázce
video

Šiška zřejmě zamíří k soudu kvůli další zakázce

Šiška, někdejší náměstek ministra Jaromíra Drábka (TOP 09), čelí v souvislosti se svou činností na ministerstvu i dalším trestním stíháním. Společně s někdejším ředitelem IT odboru ministerstva Milanem Hojerem je obžalován z podplacení a zneužití pravomoci úřední osoby. Dvojice podle policie nabídla firmě OKsystem přidělení zakázky za zhruba 100 milionů korun výměnou za to, aby stáhla stížnost na postup ministerstva, kterou podala k antimonopolnímu úřadu. Drábkův exnáměstek je obviněn také v kauze údajně zmanipulovaných IT zakázek na provoz systému výplaty sociálních dávek.