Půta měl převzít úplatek 800 tisíc, vyplynulo z odposlechů

Liberec – Hejtman Libereckého kraje a šéf Starostů a nezávislých, Martin Půta, čelí obvinění z převzetí vysokého úplatku. Podle aktuálního vyjádření žalobce ho policie obvinila na základě odposlechů. Figurují v nich lidé, kteří podle Práva měli Půtovi předat úplatek ve výši 800 tisíc korun.

Policie včera obvinila Martina Půtu ze zneužití pravomoci úřední osoby a z přijetí úplatku v souvislosti s projektem rekonstrukce kostela Máří Magdalény v Liberci. Podle dnešního vyjádření žalobce vycházel z odposlechů, kde mluví ti, co mu úplatek předali. Dnes na jejich základě rozšířila trestní stíhání ještě na jednu osobu: „Je to osoba stojící mimo veřejnou správu,“ uvedl Právu žalobce Petr Hořín z liberecké pobočky Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem.

Přesnou výši úplatku žalobce zveřejnit odmítl, podle Práva ale mělo jít o 800 tisíc korun. „Máme za to, že nejméně část peněz byla předána,“ uvedl k tomu Hořín. V rozhovoru pro deník navíc dodal, že trestní stíhání bylo rozšířeno některým lidem, kteří byli v kauze rekonstrukce kostela Máří Magdalény obviněni již dříve. „Jde o věc, která už je prověřována delší dobu, do dnešního dne už tam policie stíhá několik měsíců sedm osob pro různé trestné činy včetně přijetí úplatku a podplácení i poškozování zájmů EU,“ doplnil pozadí kauzy žalobce Hořín.

Rekonstrukce kostela je předmětem vyšetřování dva roky

Program ROP Severovýchod, v jehož rámci projekt běží, je předmětem vyšetřování policie dva roky. Opravu kostela dostala firma Metrostav, měla být dokončena na konci května, ale opravy byly přerušeny. Projekt se ocitl na černé listině kvůli podezřelé vlastnické struktuře neziskové organizace Geotermální energie pro občany, která předložena projekt Centra podpory geotermálního využití energie v kostele. Policie v této souvislosti už v dubnu obvinila šest lidí.

Půta již včera informoval o svém obvinění vedení STAN i jeho celostátní výbor a vzdal se funkce předsedy do doby, než se vyšetří celý případ. „Považuji to nejen za svou povinnost, ale i za příspěvek politické kultuře v této zemi,“ dodal s tím, že hnutí do té doby povede první místopředseda Petr Gazdík. „Chci zcela vážně prohlásit, že jsem nejen v případě projektu kostela Máří Magdalény v Liberci, ale ani nikdy jindy nepřijal úplatek ani jiné osobní zvýhodnění,“ reagoval Půta na mimořádné tiskové konferenci s tím, že zvažuje podání stížnosti.

Na seznamu rizikových projektů

K samotnému projektu Martin Půta konstatoval: „Projekt rekonstrukce kostela Máří Magdalény byl schválen ještě předtím, než jsem se stal hejtmanem a předsedou regionální rady ROP Severovýchod. V rámci fungování nového výboru jsme na můj návrh zařadili tento projekt do seznamu rizikových projektů, kterým byla věnována zvýšená pozornost,“ uvedl Půta na tiskové konferenci. Hejtmanem Libereckého kraje a předsedou ROP Severovýchod se stal v roce 2012.

Zvýšená pozornost podle Půty znamenala vícestupňovou kontrolu, kdy projekt nekontrolovali jen úředníci z jednoho územního pracoviště, ale úředníci v rámci všech tří krajů, které v programu spolupracují. „Došlo ke změně financování projektu, peníze měly být proplaceny až po jeho skončení a vyhodnocení závěrečné kontroly. Do současnosti žádné peníze vyplaceny nebyly,“ popsal postup úředníků obviněný hejtman.

Hnutí STAN za Půtou stojí. Hejtmana kromě vlastního hnutí podpořily i špičky TOP 09, která se Starosty sdílí poslanecký klub. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg uvedl, proč zatím Půtovi důvěřuje: „Protože u nás policie zdivočela, tak nebudu dělat závěry,“ řekl s tím, že zatím neslyšel konkrétní důkazy o Půtově vině. Obviněnému hejtmanovi důvěřuje i místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který považuje celou kauzu za vykonstruovanou.

Změna pro Liberecký kraj, která je spolu se Starosty ve vedení Libereckého kraje, chce celou věc co nejdříve projednat na společné schůzce. Zdůraznil to její předseda Jan Korytář s tím, že se k tomu strany zavázaly koaliční smlouvou, která vyžaduje automatické jednání, pokud bude kterýkoli koaliční zastupitel obviněn.

Hejtman se rezignovat nechystá

Liberecký hejtman Martin Půta se kvůli obvinění z přijetí úplatku a zneužití pravomoci nechystá rezignovat. Své obvinění vnímá jako neopodstatněné a účelové. Martin Půta dnes odcestoval do Bruselu a České televizi řekl, že další podrobnosti o svém obvinění až do odvolání zveřejňovat nebude. Jaroslav Tauchman, novinář a šéfredaktor serveru nasliberec.cz, přiblížil projekt, v rámci kterého se měl kostel změnit v centrum pro využití geotermální energie: „Ten projekt působí jako opravdu účelově napsaný. Zhodnocuje majetek firmy Iberus, která je krytá anonymními akciemi.“ Vedení regionální rady dnes zdůraznilo, že na kontroverzní projekt žádné peníze neposlalo a nepošle.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Silničáři rozšiřují omezení pro kamiony na další dálniční úseky

Silničáři dávají značky zakazující předjíždění kamionů na další úseky dálnic D1 a D2. Některé přibyly během tohoto měsíce. Chybí ještě na D2 u Brna. Šoféři nákladních aut s opatřením polemizují, podle nich někde spíš přispívá ke komplikacím a kolonám. V Jihomoravském kraji nyní silničáři rozšířili zákaz na čtyřiceti kilometrech dálnic. Loni na už označených úsecích udělili za předjíždění 1700 pokut. Letos zatím jen šedesát.
před 27 mminutami

Před 75 lety vyhnali komunisté z klášterů tisíce řeholnic. Začala „Akce Ř“

Před 75 lety, 26. července 1950, začala první etapa nezákonného zavírání ženských klášterů a rušení ženských řeholních řádů v komunistickém Československu, nazvaná jako „Akce Ř“. Trvala až do poloviny srpna 1950, druhá vlna se udála v noci z 27. na 28. září 1950. Do soustřeďovacích středisek bylo převezeno přes čtyři tisíce řádových sester.
před 57 mminutami

Dostupnost zdravotní péče na venkově mají zlepšit mladí lékaři

O svém budoucím působišti nejsou rozhodnuté dvě třetiny praktických lékařů na startu kariéry. Dostupnost péče mimo velká města mají zlepšit mladé posily. Láká je projekt Institutu postgraduálního vzdělávání, který poběží do poloviny roku 2028. Týdenní zaučení v ordinaci na venkově už za sebou mají první medici a začínající praktici. Plánem je, aby stáže absolvovalo 150 z nich každý rok, tedy celkem 450 za tři roky.
před 1 hhodinou

Programy pro bývalé vězně jsou přetížené

Dostupnost programů, které pracují s odsouzenými, je kritická. Shodují se na tom nevládní organizace v oblasti vězeňství. Jde přitom o klíčový nástroj, který může zabránit recidivě. Na hranici kapacit jsou neziskové organizace i Probační a mediační služba. Tu chce vláda posílit.
před 2 hhodinami

Sněmovna bude v září finišovat na posledních zákonech

Více než stovka návrhů zákonů zůstane v tomto volebním období neprojednaná. Poslanci se totiž plánují zatím sejít už jen kvůli vratkám ze Senátu. I některé předlohy, o kterých vláda mluvila jako o prioritách, sněmovna nakonec projednat nestihla. Členové kabinetu to zdůvodňují také situací v dolní komoře parlamentu, kdy jednání často provázely dlouhé projevy opozičních politiků. Ti koalici naopak kritizovali za využívání pevného hlasování u některých norem.
před 11 hhodinami

Na Masarykově nádraží začne týdenní vlaková výluka

Na pražské Masarykovo nádraží nebudou od soboty jezdit vlaky. Důvodem týdenní výluky je instalace nového zabezpečovacího zařízení, které je součástí modernizace stanice. Do pátku 1. srpna večer proto budou regionální spoje končit na jiných pražských nádražích, zejména na hlavním. Omezení provozu se týká mimo jiné příměstských vlaků mezi Prahou a Kolínem.
před 12 hhodinami

Rekonstrukce německé železnice dopadne i na české cestující

Začíná rozsáhlá rekonstrukce železniční sítě v Německu, která se dotkne také české osobní a nákladní dopravy. Po dobu devíti měsíců bude v Berlíně čekat na cestující na německý sever objízdná trasa. Na přestup z českého vlaku do rychlíku německých drah budou mít cestující přibližně půl hodiny. Cesta po delší objízdné trase z Berlína až do Hamburku potrvá o 45 minut déle. Ceny jízdného by se neměly oproti dosavadnímu stavu zásadně měnit.
před 12 hhodinami

Novela zákona zavede tresty za propagaci komunismu

Až pětileté vězení za propagaci komunismu. Změna v trestním zákoníku začne platit od příštího roku a má zaručit stejné postihování jako v případě nacismu. Zákaz se podle autora pozměňovacího návrhu Martina Dlouhého (TOP 09) dotkne aktivní činnosti jednotlivců, nikoliv třeba historických budov. Podle odborníků bude klíčové, jak zákon vyloží soudy. KSČM novelu už dříve označila za účelovou.
před 12 hhodinami
Načítání...