V Chomutově i Bílině se budou opakovat obecní volby, rozhodl soud

Ústí nad Labem V Chomutově a Bílině na Teplicku se budou opakovat volby. Ústecký krajský soud sice nevyhověl návrhu stěžovatelů, kteří chtěli zrušit platnost celých voleb, přesto nařídil nové hlasování, řekla mluvčí soudu Marcela Trejbalová. Podle stěžovatelů se ve městě kupčilo s hlasy. Kupčení zdokumentovaly i protikorupční iniciativy.

Vedl je k tomu průběh romské zábavy na chomutovském sídlišti Písečná před diskotékou Roxy první den voleb 10. října. Podle aktivistů tam lidé, kterých dorazily desítky, dostávali nejdříve občerstvení, pak vyplněný hlasovací lístek a nakonec je místní ochranka odvážela auty. Cena za hlas prý byla 200 či 400 korun.

Navrhovatelé, kterými byli lídr vítězného hnutí PRO Chomutov a kandidát na primátora Daniel Černý, Iveta Nátherová a strana TOP 09, soudu podle usnesení předložili 79 zcela shodně vyplněných hlasovacích lístků ve prospěch kandidátů ČSSD v 11 ze 40 volebních okrsků. Podle rozhodnutí soudu byly volební výsledky ovlivněny tak, že hlasování prohlásil za neplatné v celém městě.

Nové volby by se podle mluvčího ministerstva vnitra Vladimíra Řepky mohly uskutečnit v polovině března. „Po obdržení rozhodnutí soudu musí ministr nové volby vyhlásit do 30 dnů. Ze zákona se pak musejí uskutečnit do dalších 90 dnů. První předpokládaný termín, kdy by mohly opakované volby proběhnout i v dalších městech, je 14. březen 2015,“ řekl Řepka.

Policie prověřuje možné kupčení s hlasy v osmi městech a obcích Ústeckého kraje, potvrdila krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. „V šesti z těchto případů už byly zahájeny úkony trestního řízení, nikdo ale zatím obviněn nebyl,“ dodala Bartošová.

V Bílině na Teplicku se bude opakovat hlasování, rozhodl soud

Podle stěžovatelů i protikorupčních organizací dostávali především sociálně slabí voliči v Bílině předem vyplněné lístky, na kterých byli zaškrtnutí Bílinští sociální demokraté. Ty podle soudu výsledky voleb zásadně ovlivnily. „Soud měl díky navrhovatelům závažné indicie, že k nepřípustné manipulaci s voliči došlo, a proto přistoupil ke kontrole přesně specifikovaných upravených hlasovacích lístků. Soud předmětné hlasovací lístky vyloučil z volebního výsledku a zjistil, že to způsobuje odlišné obsazení zastupitelstva,“ doplnila Trejbalová.

Podle propočtů soudu by Bílinští sociální demokraté získali o jeden mandát méně a měli by jen čtyři. Naopak o jeden mandát více by podle Trejbalové získali Nezávislí v Bílině – HNHRM, místo pěti by měli šest mandátů. Iniciativa Naši politici využila na zdokumentování manipulace voleb v Bílině místní lidi. „Využili jsme figuranty, kteří si nechali vyplatit peníze za hlasy od jednoho obchodníka. Lístky potom samozřejmě do uren nevhodili,“ řekl už dříve Michal Voda z iniciativy.

Důvody pro opakování voleb bylo především kupování hlasů. Už minulý týden rozhodl Krajský soud v Brně, že se bude hlasování opakovat v městské části Brno-sever. Důvodem bylo to, že desítky Romů přišly volit starostu městské části Rostislava Hakla (ČSSD) proto, že se za svůj hlas dostali na zábavu s jídlem a pitím zdarma.