Výměna smečů: Zeman jako Troška, Špidla jako pan neúspěšný

Praha/Astana – Prezident Miloš Zeman oplatil Vladimíru Špidlovi jeho jízlivost z dokumentárního cyklu ČT Expremiéři. Špidla v něm přirovnává Zemana k režisérovi rozporuplných komedií Zdeňku Troškovi. Od prezidenta se dočkal lapidární odpovědi. Vladimír Špidla byl neúspěšným předsedou vlády, neúspěšným předsedou ČSSD i neúspěšným eurokomisařem, řekl Zeman novinářům při návštěvě Kazachstánu. Pořad zabývající se právě Špidlou odvysílá ČT2 dnes večer ve 21:45.

„Miloš Zeman - když se dělají takové ty různé metafory - je Troškou české politiky,“ říká v pořadu podle dnešního Práva Špidla, který se názorově rozešel se Zemanem na konci 90. let minulého století. Zeman po dotazu novinářů reagoval ihned. „Zdeněk Troška byl a je úspěšný režisér a jeho filmy měly vysokou návštěvnost, možná že je nenavštěvovali členové pražské kavárny, ale těch zase tolik není,“ řekl prezident.

„Vladimír Špidla je naproti tomu neúspěšný předseda vlády, neúspěšný předseda sociální demokracie, neúspěšný eurokomisař, neúspěšný kandidát na senátora v jižních Čechách, a pokud jsem správně informován, neuspěl ani v komunálních volbách v Kunraticích, což byl nejspíše vrchol jeho politické kariéry,“ dodal.

Miloš Zeman
Zdroj: ČTK
Autor: David Taneček

„Já se snažím ve svých polemikách, které jsou někdy velmi ostré, reagovat především na úspěšné lidi, zatímco na neúspěšné lidi reaguji s úsměvem a se soucitem,“ řekl také Zeman, který se na Hradě obklopil lidmi ze Strany práv občanů(SPO), která propadla v posledních parlamentních volbách. 

Špidla, který je v současnosti šéfporadcem premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), má se Zemanem dlouhodobě napjaté vztahy. Například v loňském roce před zvolením Zemana prezidentem varoval. Domníval se, že Zeman bude jako hlava státu rozdělovat sociální demokracii. Právě u Zemana se pak po podzimních volbách sešla pětice předních politiků ČSSD, kteří se posléze neúspěšně pokusili svrhnout Sobotku z předsednického postu.