V Německu padělané stodolarovky putovaly přes ČR na východ

Liberec – Česká a německá policie zadržely tři muže, které viní z rozsáhlého padělání peněz. Stodolarovky měli vyrábět v padělatelské dílně v německé Žitavě a přes Česko vyvážet na Ukrajinu a do dalších zemí Pobaltí. Novinářům to dnes v Liberci řekl ředitel Útvar pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta. Podle detektivů požadovali pachatelé třeba za padělky v hodnotě 50 tisíc dolarů částku 12 tisíc euro.

Video Zatýkání padělatelů (záběry Policie ČR)
video

Záběry Policie ČR: Zatýkání padělatelů

„Spolupráce s německou stranou byla nadstandardní, pro nás je to jeden z letošních největších případů padělání,“ řekl ředitel ÚOOZ. V Česku podle něj policisté zajistili zhruba 1 600 velmi zdařilých stodolarových falzifikátů. Znalci z České národní banky je ohodnotili stupněm nebezpečnosti dva (nebezpečné) až tři (zdařilé). V Německu bylo zajištěno dalších 50 tisíc bankovek, u nichž se ještě musí experti přesvědčit, zda jde také o padělky.

Policisté považují za hlavního organizátora přepravy padělků pětapadesátiletého muže z Ústí nad Labem. Právě on měl zajistit vybudování nové kurýrní cesty do Pobaltí, kde je v kriminálním prostředí o padělané americké dolary značný zájem. V Česku policie zatkla i padesátiletého kurýra, který bankovky do republiky přivážel. Oba jsou ve vazbě a hrozí jim trest od pěti do deseti let.

Němečtí policisté pak zadrželi pětašedesátiletého muže, kterého podezřívá z výroby falešných bankovek v Žitavě. Policisté také zajistili kompletní vybavení padělatelské dílny. Podle policie měli podezřelí většinou bohatou trestní minulost, takže dobře znali systém policejní práce. „Ke komunikaci používali moderní komunikační technologie a vzájemné osobní schůzky na předem vytipovaných místech,“ uvádí kriminalisté ve zprávě.