Tuhá zima nepřijde, Vánoce zřejmě na blátě

Praha – Česko čekají příští měsíc průměrné teploty. Kolem Vánoc bude sice asi mrznout, v nižších polohách ale zřejmě nenasněží. Vyplývá to z měsíční předpovědi počasí, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Teplotně průměrný až slabě nadprůměrný byl i poslední listopadový a první prosincový týden a v období do 4. ledna to podle meteorologů nebude jiné. Neočekávají výrazné teplotní výkyvy a teplota by se po celý měsíc měla udržovat kolem dlouhodobého průměru, který je pro dané období minus 0,8 stupně Celsia.

Podle meteorologů je ale předčasné mluvit o tom, jestli budou Vánoce takzvaně na blátě nebo na sněhu. „Bude to záviset na konkrétní meteorologické situaci v době před a během svátků, avšak v nižších polohách se jako pravděpodobnější jeví Vánoce spíše na blátě,“ uvedl ČHMÚ.

Vánoční strom na Staroměstském náměstí
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Doležal

Srážkově bude období od 8. prosince do 4. ledna podprůměrné až průměrné. V příštím týdnu by se mohly maximální denní teploty vyšplhat k šesti stupňům, ke konci týdne až k osmi. Na horách by mohlo sněžit, v nižších polohách meteorologové očekávají spíše déšť. V noci by ale rtuť teploměru mohla spadnout k minus čtyřem stupňům.

Postupně by mělo ještě přituhnout a na přelomu roku by v noci mělo být až kolem minus deseti stupňů Celsia.