Protikorupční fond ocenil exúředníka ROP šekem na 100 tisíc

Praha - Bývalý úředník Regionálního operačního programu Severozápad (ROP) Leo Steiner dostal od Nadačního fondu proti korupci (NFPK) ocenění a šek na 100 000 korun. Steiner upozornil na údajné machinace s miliardami korun z evropských dotací. Cenu za odvahu v hodnotě 50 000 korun dostal také František Mráček za údajné odhalení pochybných postupů při hospodaření s penězi na Krajském úřadu Středočeského kraje. Oba přišli kvůli svým upozorněním o práci. Podrobnosti k oceněným i k oznámeným kauzám najdete zde.

Steiner pracoval v ROP od roku 2012 jako ředitel řízení programu. Úřad měl rozdělit během sedmi let 19 miliard korun. Po svém nástupu ale prý zjistil, že celý program byl od počátku nastavený k nelegálnímu vyvedení peněz, na což upozornil policii. Následovalo ale vyhození z práce a žaloby na jeho osobu.  

Kauzu nyní řeší soud, ve kterém čelí obžalobě osm lidí. Spolupracující obviněná, úřednice Irena Kotlanová, nedávno při výslechu potvrdila, že se v ROP manipulovalo s projekty. Kromě ní stojí před soudem tři bývalí ředitelé úřadu Petr Kušnierz, Pavel Markvart a Petr Vráblík nebo někdejší náměstek hejtmanky Pavel Kouda (dříve ČSSD).

Mráček čelil místo uznání šikaně a přišel o místo

Fond ocenil také exšéfa oddělení veřejné dopravy Krajského úřadu Středočeského kraje Františka Mráčka, který narazil na údajně neobvyklé postupy při hospodaření s krajskými prostředky. Pochybné byly podle něj hlavně investice do softwaru určeného k vyplácení stipendií pro žákovské jízdné a problémy nacházel také při rozdělování dotací.

Software na jízdné například podle Mráčka vyplácel chybně miliony a cestující se slevy domáhali i několik měsíců. „Žák, který měl dostat za rok pět set korun, dostal vyplaceno dva a půl tisíce,“ řekl České televizi. Taková chyba se podle něj objevila u asi tří tisíců případů. „Na to jsem upozornil a odmítl jsem se pod to podepsat,“ dodal. Navíc také zjistil, že kraj přiděluje dotace na autobusovou dopravu pro každého přepravce různě. V jednotlivých smlouvách byly podle něj rozdíly až osm korun na kilometr.

Video Příběh whistleblowera Františka Mráčka
video

Příběh whistleblowera Františka Mráčka

„Místo uznání začal František Mráček čelit šikaně, nátlaku, až nakonec přišel o místo,“ uvedl ředitel NFPK Petr Soukenka. Mráček se nejdřív obrátil na advokátní kanceláře, což skončilo neúspěšně. Nakonec mu právní pomoc poskytl fond. Soukenka dodal, že zatím nepravomocně vyhrál soudní spor týkající se údajně nezákonného ukončení pracovního poměru. V oboru ale dodnes místo nenašel. Pracuje v lakovně. Přesto říká, že by se znovu zachoval stejně.

V minulosti dostalo cenu za odvahu od NFPK osm lidí. Mezi nimi například nynější senátor Libor Michálek za kauzu týkající se Státního fondu životního prostředí. Loni fond ocenil exúředníka pražského magistrátu Jiřího Chytila, který byl svědkem a nakonec obžalovaným v kauze Opencard, a podnikatele Vladimíra Sittu mladšího za upozornění na odvádění peněz z jízdenek pražského dopravního podniku.  

V současnosti řeší nadační fond takových případů asi dvě desítky. Další organizace jich mají ještě víc. Transparency International nyní pracuje na téměř padesáti, sdružení Oživení eviduje 15 takových oznámení. Jednotný právní postup ale neexistuje. Zákon o takzvaném whistleblowingu - tedy varovném písknutí, že něco není v pořádku - chtěla prosadit už předchozí vláda. Ani ta současná ale zatím jeho konkrétní podobu nemá.