Vědci vysvětlili, proč mají kočky tak bizarní jazyky

Kočičí jazyk má velmi specializovanou fukci, popsali vědci v nové studii. Jeho povrchová struktura je vytvořena tak, aby co nejlépe čistil a česal kočičí srst.

Každý, koho někdy olízala kočka, ví, jak podivný je to pocit – je to, jako by vám po kůži přejížděl navlhčený smirkový papír. Může za to zvláštní povrch kočičího jazyka: je tvořen spoustou drobných háčků, které připomínají žraločí zuby. Dobromady tvoří obdobu suchého zipu.

Kočičí jazyk
Zdroj: Wikimedia Commons

Nová studie amerických biologů popsala, k čemu kočkám tyto mikrostruktury jsou. Sice tyto háčky pomáhají kočkách s olizováním drobných částeček potravy, ale jejich primární funkcí je péče o srst.

„Když kočičí jazyk narazí na zašmodrchanou srst, háček se do ní zasekne a lehce rotuje, tím se do uzlíku dostane ještě hlouběji,“ popsal Alexis Noel, spoluautor studie. Tento mladý vědec ani není biolog, ale inženýr mechaniky – právě tento obor je pro vysvětlení složité struktury kočičího jazyka nejvhodnější. „Mobilita těchto háčků umožňuje kočkám ideálně rozčesávat zašmodrchanou srst.“

Háčky se od zubů na hřebenu zásadně liší, jsou totiž mobilní. Když je kočka nevyužívá, jsou položené na sobě, podobně jako tašky na střeše. Při použití se háčky napřímí, ale jsou všechny soustředěné jedním směrem – díky tomu se zbytky vyčesaných chlupů mohou dostat pryč a ideálně správným směrem. To znamená k jícnu, kočky pak chlupy polykají a později vyvrhují.

Kočičí jazyk
Zdroj: UPI

Noel a biologové vytvořili velký model kočičího jazyka, který je o 400 procent větší než ten normální. Na něm testovali své hypotézy a analyzovali funkcionalitu háčků. V testech se ukázalo, že tato struktura dokáže dokonale rozmotat zauzlované a zašmodrchané chloupky a také se posléze velice snadno čistí.

Vědci věří, že pokud by se daly tyto struktury napodobit, mohly by se využívat například v kosmetickém průmyslu nebo v medicíně. Tým už si dokonce podal patent na technologii napodobující strukturu kočičího jazyka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Francie investovala do diskreditace výzkumu svých jaderných testů

Francouzská Komise pro atomovou energii (CEA) utratila desetitisíce eur ve snaze znevěrohodnit výzkum, který odhalil, že Paříž podceňuje zničující vliv svých jaderných testů ve Francouzské Polynésii v 60. a 70. letech minulého století. Podle deníků Le Monde a The Guardian to naznačují dokumenty získané investigativní platformou Disclose. Stalo se tak jen několik dní předtím, než má svoji zprávu o testech předložit parlamentní vyšetřovací komise.
před 2 hhodinami

Kosmická loď Starship předčasně explodovala, Musk let označuje za úspěch

Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska v úterý vyslala na devátý zkušební let svou kosmickou loď Starship, informují světové agentury. Největší a nejsilnější raketa na světě, měřící 123 metrů, odstartovala z kosmodromu v jižním Texasu v úterý v 18:35 místního času (01:35 SELČ). Zhruba po půl hodině nad ní ale SpaceX ztratila kontrolu.
před 3 hhodinami

Obraz, zvuk i hudba naráz. Rozlišit realitu od výtvorů AI je stále těžší

Modely umělé inteligence na generování videí jsou zase o krok dál, a lidé tak mají o něco menší šanci rozlišit realitu od výtvorů AI. Modely tvořící videa jsou již schopné pracovat zároveň s obrazem, zvukem i hudbou. Odborníci proto varují před větším šířením takzvaných deepfaků a dalšího závadného obsahu nebo kyberšikanou. Problém rozeznat některé umělé výtvory od skutečných záběrů už mají i experti.
před 6 hhodinami

Úsvit atomového věku začal Einsteinovým dopisem o Československu

Když se židovští vědci, kteří museli uprchnout před nacismem z Maďarska, dozvěděli, že Německo může získat nejsilnější zbraň na světě, rozhodli se konat.
před 6 hhodinami

Mladí Tchajwanci a Číňané se s duševními problémy obracejí na AI

Na Tchaj-wanu a v Číně se mladí lidé obracejí s duševními problémy spíše na umělou inteligenci (AI) než na psychoterapeuta, napsal server The Guardian. Je pro ně jednodušší mluvit o věcech, které je trápí, s chatbotem než s reálnými lidmi. Odborníci ale upozorňují, že AI stále nemůže nabídnout ucelenou odbornou pomoc.
včera v 11:30

Trump vytáhl proti univerzitám, ohrožuje jejich schopnosti a prestiž

Situace na univerzitách ve Spojených státech je v současnosti napjatá. Soud dočasně zablokoval rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zakázat Harvardově univerzitě zapisovat zahraniční studenty, ale kroky šéfa Bílého domu přesto poškozují výzkumné instituce a mohou ohrozit jejich prestižní postavení.
včera v 10:39

Jak předpovídá počasí AI? Na deset dní dopředu a přesněji

Spolehlivou odpověď na otázku, jaké bude počasí, mají meteorologové na čtyři až sedm dní dopředu. Umělá inteligence ale vidí dál, až na hranici deseti dnů. Podle prvních zpráv jsou výsledky AI v mnoha ohledech lepší než předpovědi klasických modelů. Potvrzují to i nejnovější verze od Microsoftu nebo Googlu, jejichž umělé inteligence dokážou předpovídat přesněji i extrémy počasí.
včera v 07:20

Včelám hrozí 12 problémů. Jsou mezi nimi války, plasty i lampy

Válečné zóny, mikroplasty a pouliční osvětlení jsou nové hrozby, kterým čelí podle vědců včelí populace. Odborníci na včely z britské Readingské univerzity sestavili seznam dvanácti nejnaléhavějších hrozeb pro opylovače v příštím desetiletí, který zveřejnili ve zprávě nazvané Vznikající hrozby a příležitosti pro ochranu globálních opylovačů. Informoval o tom zpravodajský server The Guardian.
26. 5. 2025
Načítání...