Vědci objevili nového obřího stejnonožce

Vědci objevili druh stejnonožce, který měří kolem třiceti centimetrů. Jméno Bathynomus vaderi dostal podle slavného napraveného padoucha z filmové série Star Wars Dartha Vadera, jehož helmu dle přírodovědců připomíná hlava mořského živočicha.

Představte si stínku – „broučka“, který v Česku žije ve starých zdech nebo tlejícím listí. Až na to, že tahle stínka měří třetinu metru a váží víc než jeden kilogram. Právě to je Bathynomus vaderi, stejnonožec, kterého vědci objevili v hlubinách oceánů.

„Nově objevený druh Bathynomus vaderi je jedním z více než dvaceti dnes žijících druhů rodu Bathynomus. Jedná se o hlubokomořské stejnonožce, kteří dorůstají úctyhodných rozměrů a mají své místo i v kulinářských specialitách, zejména v Asii,“ popsal tvora pro ČT24 slovenský přírodovědec Matúš Hyžný. Tento vědec patří k nejlepším světovým expertům na tyto bezobratlé, popsal například druh Bathynomus civisi.

Bathynomus vaderi
Zdroj: ZooKeys

Pojmenování po fiktivní postavě je podle něj u bathynomů výjimečné, většinou totiž taková jména nedostávají. „Přibližně polovina popsaných druhů rodu Bathynomus je pojmenována podle specialistů na korýše, například B. bruscai, B. brucei nebo B. kensleyi,“ vyjmenoval slovenský biolog.

Hyeny mořského dna

Bathynomy věda objevila až na konci devatenáctého století. Dnes má rod asi dvacítku zástupců, ale našly se i pozůstatky čtyř vymřelých druhů. Tito živočichové se vyskytují ve studených hlubokých vodách Atlantského, Tichého a Indického oceánu.

Stínka zední, malý příbuzný mořských stejnonožců
Zdroj: Wikimedia Commons/André Karwath

Jsou známí díky svému gigantickému vzrůstu, kdy některé druhy dosahují velikosti přesahující třicet centimetrů. Tím vůbec největším obrem je mezi nimi Bathynomus obrovský – největší prokázaný exemplář měl kolem padesáti centimetrů, ale existují i neověřené údaje o jedinci dlouhém 76 centimetrů.

Pro člověka jsou zcela neškodní, a to navzdory hororu Zátoka, který je zobrazuje jako krvelačné parazity. Živí se jako mrchožrouti a operují v hlubinách moře – vyskytují se hlavně v oblastech od 170 metrů až po hlubiny kolem 2140 metrů pod hladinou.

Ve skutečnosti jsou to naopak lidé, kteří si na stejnonožcích pochutnávají. „V posledních letech se Bathynomus stává ve Vietnamu stále oblíbenější pochoutkou tamní kulinářské kultury a pro kvalitu masa je dokonce přirovnáván k humrům,“ uvedl biolog Peter Ng z Národní univerzity v Singapuru, který nový druh popsal. „Tato poptávka vedla k jejich zvýšenému lovu a jejich exempláře se prodávaly živé v jídelnách nebo v nádržích se studenou vodou ve velkých restauracích,“ vysvětlil Ng.

A právě tímto způsobem se podařilo na tržnici ve městě Quy Nhon najít neznámý druh. „Popisy nových druhů mořských stejnonožců jsou často výsledkem cílených průzkumů mořského dna, ale stává se i to, že je nový druh objeven v důsledku rybolovných činností,“ potvrzuje Hyžný. „Konkrétně druh Bathynomus vaderi byl opravdu rozpoznán na základě exemplářů původně určených ke konzumaci. Ty výzkumníci zakoupili od majitele restaurace. I tímhle je Bythonomus vaderi zajímavý,“ dodává vědec.

Výzkum obřích stejnonožců ze Slovenska

Matúž Hyžný se ale živým stejnonožcům nevěnuje. „Moje práce se týká něčeho jiného. Jsem paleontolog a pracuji se zkamenělinami. Popsal jsem desítky vyhynulých druhů korýšů a Bathynomus byl mezi nimi,“ popisuje.

„Kromě výše zmíněných více než dvaceti druhů, které dnes žijí, známe rod Bathynomus z fosilního záznamu a historie tohoto rodu sahá desítky milionů let do minulosti. Zajímavé je, že dnes Bathynomus obývá pouze západní Atlantik a indopacifickou oblast, zatímco v geologické minulosti jsme ho měli i v Evropě. Se španělskými kolegy jsme popsali vyhynulý druh starý sedm milionů let z oblasti, která byla kdysi omývána prehistorickým východním Atlantikem. Několik fosilií z Itálie však ukazuje, že Bathynomus obýval i Středozemní moře, a to ne tak dávno: před pouhými dvěma až třemi miliony lety,“ vysvětluje.

Bathynomus giganteus nafilmovaný v Mexickém zálivu:

Zástupci rodu Bathynomus podle něj ale žili i doslova za rohem: svědčí o tom jejich nálezy z Maďarska, které v pravěku, před asi 25 až 15 miliony lety, stejně jako zbytek střední Evropy vyplňovalo velké vnitrozemské moře, takzvaný Paratethys. „Jeho posledními zbytky jsou Černé a Kaspické moře,“ konstatuje Hyžný.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
před 11 hhodinami

Odtahovaly raněné přímo z boje. Na východní frontě bojovaly i patnáctileté dívky

Obsluhovaly protiletadlová děla, zachraňovaly raněné vojáky přímo uprostřed boje, a dokonce ostřelovaly nepřítele – ženy, které za druhé světové války byly na východní frontě, se do bojů zapojily naplno. A bylo mezi nimi dokonce zhruba tisíc statečných Čechoslovaček. Do armády a přímo mezi svištící bomby a granáty některé vstupovaly dokonce už v 15 letech. A také ony musely mnohdy snášet obtěžování od sovětských vojáků. Jejich touha bojovat byla ale silnější – přesto stále zůstávají ve stínu mužů.
včera v 18:00

Muž se nechal 200krát uštknout, aby vznikla nejúčinnější protilátka proti hadímu jedu

Hadí uštknutí ročně připraví o život až přes sto tisíc lidí. Vědci hledají už desetiletí univerzální protilátku, která by dokázala chránit proti více druhům těchto toxinů. Nyní to vypadá, že jsou na správné cestě.
včera v 16:39

Zdivočelá země se vrací. Na temnou minulost republiky se zaměří výzkumný projekt

Nacistická a komunistická totalita zanechaly své stopy nejen na „velké scéně“ dějin Česka, ale také v krajině, v opuštěných továrnách, zaniklých vesnicích, pracovních táborech nebo na hřbitovech. Právě na tato místa v době kritických desetiletí dvacátého století se zaměří nový výzkumný projekt Zdivočelá země, který se svým názvem cíleně hlásí ke stejnojmennému románu i televiznímu seriálu České televize.
včera v 12:28

Horské rostliny nemají kam ustoupit. Studie ukazuje, jak je zasáhne klimatická změna

Devět let studovali botanici rostlinku jménem řeřišnice Drummondova, která roste v horském prostředí. Nyní na základě výzkumu tvrdí, že mnoho horských rostlin se nedokáže dostatečně rychle přizpůsobit zvyšujícím se teplotám, aby přežily v podmínkách globálního oteplování.
včera v 10:51

Východní parašutisté už za války připravovali Československo pro nástup komunistů

Parašutisty za války nevysílala do protektorátu jen exilová vláda z Londýna. Dostávali se na toto území i z Východu – z pověření nejen Československé vojenské mise, ale i komunistické strany nebo sovětské rozvědky. Kromě zpravodajských a sabotážních úkolů měli někteří parašutisté ke konci války také pomáhat zakládat národní výbory a připravovat půdu pro nástup komunistů k moci v Československu. O jejich osudech toho přitom stále příliš nevíme – také kvůli nedostupnosti ruských archivů i snaze ruského režimu účelově interpretovat historii.
včera v 06:00

Pampelišky ovládly městské džungle díky dokonalé adaptaci

Stačí jim pár centimetrů půdy, aby vyplodily stovky semen, jež se nesou větrem jako malí výsadkáři. A kam dopadnou, tam přinášejí život. Vědci popisují, jak geniální mechanismy si vyvinuly pampelišky.
6. 5. 2025

Půdní sucho sílí

Na třetině území Česka jsou aktuálně tři nejhorší stupně intenzity půdního sucha a s ohledem na předpověď počasí na dalších devět dnů se má situace nadále mírně zhoršovat, ukazují výsledky projektu Intersucho. Podobný výhled je i na západě Slovenska.
6. 5. 2025
Načítání...