Ohledně množství skleníkových plynů, které reálně produkuje dobytek, stále panují značné rozpory. Zejména v tom, co se s metanem následně děje. Pomoci by mohl nový satelitní výzkum.
Vědci chtějí pomocí satelitu změřit, kolik metanu produkují krávy
Jedním ze zdrojů skleníkových plynů, které se podílejí na globálním oteplování planety, jsou i stáda dobytka, jež ročně vypouštějí do atmosféry miliony tun metanu. Přesnější představu o tom, kolik metanu z trávicího traktu krav uniká, chtějí vědci získat pomocí satelitu, který má na oběžnou dráhu vyrazit v roce 2022. Testovacím územím bude Nový Zéland, napsal britský list The Times.
Novozélandské úřady mají velmi spolehlivé údaje o tom, kolik kusů dobytka farmáři v zemi chovají, proto bude pro odborníky jednoduché porovnat teoretické propočty se satelitním měřením. Metan vypouštěný pěti miliony novozélandských krav a býků bude detekovat satelit Methane Sat, který vyvinul americký fond ochrany životního prostředí (EDF) ve spolupráci s vědci z Harvardovy univerzity. Řídicí středisko bude na Novém Zélandu.
Odhaduje se, že v letech 1880 až 1980 podíl metanu na globálním oteplování činil zhruba 15 procent, v poslední době se ale jeho množství zvyšuje. Do ovzduší se metan dostává například jako odpadní plyn z ropného průmyslu, uvolňuje se ale i z rýžových polí, při tání permafrostu či z bažinatých území.