Vakcína proti covidu i chřipce prošla klíčovým testem úspěšně

Farmaceutická společnost Moderna oznámila, že vytvořila vakcínu, která v jedné injekci přináší ochranu jak proti chřipkovému viru, tak i proti viru SARS-CoV-2. Podle výsledků třetí fáze testování má vyšší účinnost než vakcíny zaměřené na jeden nebo druhý typ viru.

Když Moderna vloni oznámila zahájení zkoušek první fáze testování společné vakcíny proti covidu a chřipce, nevyvolalo to velké pozdvižení. První fáze totiž zkoumá hlavně to, jestli je látka pro člověka neškodná. Teď ale stejná společnost oznámila, že tato očkovací látka prošla úspěšně už třetí fází. A to znamená, že už se výrobce může začít ucházet o registraci tohoto přípravku.

Moderna se nejvíc proslavila vakcínou proti covidu-19, která byla na principu biotechnologie mRNA. Na tu se firma specializuje, dokonce má podle ní jméno. Také nová očkovací látka funguje na stejné myšlence: poskytuje buňkám návod, jak si vytvořit obranu proti virům. V prohlášení pro investory společnost tvrdí, že vakcína je při vytváření imunity u dospělých ve věku nad padesát let účinnější než konkurenční vakcíny proti chřipce a covidu.

Výsledky jsou natolik přesvědčivé, že firma chce požádat americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) o schválení uvedení vakcíny na trh.

Složité očkovací látky rychleji a levněji

Kombinované vakcíny sice mohou mít velký přínos pro veřejné zdraví, ale jejich vývoj je složitý. A drahý. V Česku je dobře známá například hexavakcína, která umožňuje v jedné injekci naočkovat malé dítě látkami proti dětské obrně, tetanu, záškrtu, černému kašli, žloutence B a onemocněním způsobeným bakterií Haemophillus influenzae typu b.

Technologie mRNA může pomoci vyvíjet i tyto složité očkovací látky rychleji, a tedy levněji už jen díky tomu, že její princip je poněkud odlišný od klasických vakcín.

Ty běžné upravují lidskou imunitu tím, že ji vystaví viru nebo jeho části. Imunitní buňky si tento patogen zařadí do svého dlouhého seznamu potenciálně nebezpečných látek, a když na něj pak narazí při opravdové infekci, rozpoznají ho jako hrozbu a vytvoří patřičnou obranu.

Problém je, že když je zapotřebí zkombinovat více látek dohromady, může to mít různé neplánované vedlejší účinky, což se musí testovat a náročně ověřovat. Stejně tak mohou tyto kombinace snižovat celkovou účinnost výsledné vakcíny. Obecně také bývají kombinované vakcíny méně účinné než jednotlivé očkovací látky, z nichž jsou složené.

Jako recept na koláč

Nic takového ale u mRNA vakcín nehrozí. Ty totiž jen říkají buňkám, jaké bílkoviny mají vyrábět. Dají se popsat jako lístek s poznámkou, na který si člověk zapíše oblíbený recept na koláč, který mu zachutná u známých, a pak si podle něj upeče to samé doma. Jde v podstatě o téměř čistou informaci, vakcíny s mRNA jednoduše zabalí sadu instrukcí do vrstvy lipidů a pak je pošlou do těla, aby buňky „pekly správné pečivo“, když k nim dorazí nevítaná návštěva v podobě viru.

Další výhodou je, že kód takové vakcíny se dá snadno a rychle upravit, takže se dá uzpůsobit novým variantám dané nemoci. Což je u chorob, jako je chřipka a covid, důležité zejména proto, že oba viry se rychle mění.

Lidé často odmítají zbytečné návštěvy lékaře, takže dostat co nejvíc vakcín do jedné injekce dává smysl. Moderna by právě v tomto směru ráda pokračovala dál: do očkovací látky by chtěla zahrnout ještě obranu před dalším virem – a to RSV, který způsobuje také respirační problémy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
před 4 hhodinami

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
včera v 11:10

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
včera v 06:00

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025
Načítání...