Rada vlády ocenila entomologa Jana Žďárka a doplnila TAČR o tři členy

Cenu předsedy Rady pro výzkum, vývoj a inovace získá entomolog Jan Žďárek. Oznámil to dnes po jednání rady její předseda, vicepremiér Pavel Bělobrádek. Uvedl také, že rada zvolila tři nové členy předsednictva Technologické agentury ČR (TAČR). Svých funkcí by se měli ujmout v říjnu.

Entomolog Žďárek z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR se výzkumu hmyzu věnuje dlouhodobě a téma popularizuje ve svých publikacích. Patří mezi ně knihy Neobvyklá setkání nebo Hmyzí rodiny a státy. Zabýval se také výzkumem africké mouchy tse-tse a působil v USA. Bělobrádek uvedl, že Žďárek patří mezi vědce, kteří k vědě inspirují mladou generaci.

Udělená cena je spojená s finančním příspěvkem až do půl milionu korun, ve Žďárkově případě to bude 350 000 korun. „Byli jsme informováni, že pan profesor tuto částku věnuje na vydání publikace, která bude opět popularizovat jeho práci, která se týká hmyzu,“ řekl Bělobrádek.

Trojice do TAČRu

Rada také vybrala tři osobnosti, které mají nahradit ty členy představenstva TAČR, jimž 12. října skončí funkční období. Nově byli jmenováni rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs, ředitel centra inovací na Vysoké škole báňské na Technické univerzitě v Ostravě Martin Duda a ředitel Ústavu termomechaniky Akademie věd ČR Jiří Plešek. „Přišlo nám 26 návrhů a nominováno bylo jmenovitě 14 kandidátů,“ uvedl Bělobrádek.

Kůs je i členem rady vlády, která nové členy navrhla. „Pan profesor Kůs se hlasování neúčastnil a samozřejmě rezignuje jako člen RVVI, jakmile bude vládou definitivně schválen,“ řekl na dotaz ČTK vicepremiér. Rada vlády poté vypíše výzvu, v níž bude hledat náhradu za Kůse.

TAČR je instituce, která připravuje programy pro aplikovaný výzkum, vývoj a inovace, hodnotí projekty a rozděluje na ně podstatnou část penez, které v Česku míří do této oblasti. Zaměřuje se hlavně na podporu výzkumného a podnikového sektoru a v některých svých programech i na spolupráci se zahraničím. Předsednictvo TAČR má pět členů, včetně předsedy a místopředsedy. Členy předsednictva navrhuje Rada pro výzkum, vývoj a inovace a jmenuje je vláda. Jejich funkční období je čtyřleté. Současným předsedou je Petr Očko.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Častí uživatelé sociálních sítí jsou podrážděnější, zjistila studie

Dospělí, kteří často používají sociální sítě, jsou vznětlivější a trpí výrazně vyšší mírou podrážděnosti než ti, kteří se sociálním médiím vyhýbají. Zjistil to výzkum expertů z Centra pro kvantitativní výzkum zdraví při Massachusettské všeobecné nemocnici a Harvardské lékařské fakultě.
před 1 hhodinou

Rektorem Univerzity Palackého v Olomouci bude Michael Kohajda

Univerzitu Palackého (UP) v Olomouci následující čtyři roky coby rektor povede dosavadní proděkan právnické fakulty Michael Kohajda. Je také poslancem za KDU-ČSL. Rektorem jej ve středu zvolil Akademický senát UP ve druhém kole, kde porazil Tomáše Opatrného z katedry optiky přírodovědecké fakulty. O funkci se ucházelo šest kandidátů.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Vědci z MIT vymysleli nový způsob výroby čpavku. Práci odvede „Továrna Země“

Bez čpavku by neexistovala moderní civilizace. Je klíčový v dusíkatých hnojivech pro moderní zemědělství, bez něj by se nedalo nasytit lidstvo. Teď skupina vědců z prestižní americké univerzity MIT vymyslela způsob, jak ho vyrábět bez elektřiny a mnohem ekologičtěji.
před 17 hhodinami

Důkazy podpořily hypotézu o megapovodni, která zavodnila Středozemní moře

Před miliony lety Středozemní moře vyschlo. Stala se z něj solná pláň, v níž nemohlo nic přežít. Ale pak do ní pronikly vody Atlantského oceánu. Podle nové studie ne pomalu a postupně, ale rychlou a masivní povodní.
před 19 hhodinami

Bělení korálů u Austrálie je katastrofální, konstatuje studie

Australští vědci popsali, jak rozsáhlé je takzvané bělení nebo blednutí korálů na Velkém bariérovém útesu. Označili ho za katastrofální. Útesu se přitom toto blednutí, které významně přispívá k úmrtnosti korálů, dříve většinou vyhýbalo.
před 21 hhodinami

Léky jako ibuprofen by mohly pomoci proti demenci, tvrdí britská studie

Protizánětlivé léky, tedy antibiotika, léky proti virům a některá očkování by podle odborníků mohly pomoci v boji s demencí. Používání přípravků schválených na jiné nemoci by také mohlo významně zrychlit hon za vznikem léku proti demenci. S odkazem na novou britskou studii o tom píše server deníku The Guardian.
včera v 09:18

Osamělost ničí zdraví. Vědci teď popsali proteiny, které se na tom podílejí

Osamělost se už dlouho spojuje se špatným zdravotním stavem. Jde ale o natolik složitý problém spojený s mnoha různými vlivy, že se jen složitě určuje, co je vlastně příčina a co následek. Teď přišla skupina vědců s analýzou, která popisuje, jaké konkrétní proteiny jsou s osamělostí spojené.
21. 1. 2025

Tání permafrostu přímo ohrožuje tři miliony lidí, varuje studie

Permafrostu se dříve říkalo věčně zmrzlá půda. Rychlost klimatických změn v posledních desetiletích ale prokázala, že věčnost je v tomto případě velmi diskutabilní. A nyní už vědci mapují dopady, které tání permafrostu má přímo na komunity, které žijí v příslušných oblastech.
21. 1. 2025
Načítání...