První fotografii Země z vesmíru pořídila nacistická raketa v amerických službách před 70 lety

První fotografie Země z vesmíru vznikla mnoho let předtím, než odstartoval sovětský kosmický program Sputnik. Pořídili ji američtí vojáci a vědci, kteří testovali německé rakety V-2.

Fotografie Země jsou černobílé, zrnité a velmi nekvalitní. Ukazují ale jako úplně první naši planetu z kosmického prostoru. Vznikly 24. října roku 1946 a pořídila je 35mm kamera umístěná na raketě V-2, kterou testovali na americké základně White Sands Missile Range. Vystoupala do výšky 100 kilometrů, což je hranice, kde začíná vesmír.

Kamera pořizovala několik minut sérii záběrů s odstupem 1,5 sekundy. Pak se rychlostí 150 metrů za sekundu zřítila k zemi a rozbila se na kousky. Kamera drtivý dopad také nevydržela, ale kazeta s filmem chráněná v ocelovém pouzdru vše přežila.

Do té doby se pořizovaly snímky z maximální výšky kolem 40 kilometrů, tak vysoko dokázaly vynést přístroje speciální balony. Až snímky z rakety poprvé ukázaly, jak by vypadala Země, kdyby ji pozorovali příslušníci jiných civilizací.

Německá technologie v amerických službách

  • Raketa V2 (známá i jako A4, zkratka z Aggregat 4, čtvrtý typ rakety) byla raná balistická raketa použitá Německem ve 2. světové válce proti Velké Británii a Belgii k ostřelování vojenských a civilních cílů. Jednalo se o jednu z tajných Hitlerových zbraní, kterými chtěl zvrátit průběh války. Zbraň však byla nasazena příliš pozdě.

Nacistické rakety V-2 neboli Vergeltunsgwaffe 2 (Zbraň odplaty 2) se dostaly do amerických rukou na konci druhé světové války. Americká armáda je testovala na raketové základně White Sands v Novém Mexiku – v jejím širokém okolí nebyly žádné obývané plochy, takže nehrozilo, že by dopady raket někoho ohrozily.

Vojáky nejvíce zajímalo, jak německé střely využít pro vlastní raketový program. Programu se ale účastnili také vědci, kteří měli zkoumat vlastnosti horních vrstev atmosféry. Na tomto projektu pracovali ti nejlepší experti své doby – například James Van Allen nebo Fred Singer. Kamery na rakety ale umístili kvůli něčemu úplně jinému, než byly záběry na Modrou planetu. 

9 minut
Reportáž o první fotografii Země z vesmíru
Zdroj: ČT24

Vědce zajímalo, jak ovládat rakety v horních vrstvách atmosféry – a jestli by tomu nemohlo zabránit kosmické záření. Proto potřebovali vědět, z jakých stran a v jaké míře toto záření dopadá na raketu. Oblaka a krajina pod střelou pro ně byly spíše komplikací, než něčím, co by ocenili.

James Alfred Van Allen (7. září 1914  – 9. srpna 2006) byl americký vědec zkoumající vesmír. Jsou podle něj pojmenovány Van Allenovy radiační pásy. V roce 1960 se stal společně s dalšími americkými vědci Osobností roku časopisu Time. Později se podílel na vývoji přístrojů meziplanetárních sond.

Siegfried Fred Singer (27. září 1924) je americký fyzik a environmentalista. Podílel se na testování raket V-2, byl u vývoje prvních amerických družic a v poslední době se nejvíce zaměřuje na klimatickou změnu. Patří mezi přední kritiky teorie o tom, že klimatické změny jsou způsobovány člověkem.

Tento program přinesl v letech 1946–1950 více než tisíc snímků Země, které se potom začaly objevovat v novinách i časopisech. Už tehdy se ale vědci zamýšleli nad potenciálním vojenským využitím kamer na raketách – nabízelo se například filmování nepřátelského území z výšky 100 kilometrů nad povrchem.

Dar přítele von Brauna

Raketu V-2 vyvinul pro nacistické Německo inženýr a raketový vědec Wernher von Braun. Právě on vedl německý vědecký tým, který navrhl a vyrobil přes 1000 těchto střel. Na konci války přeběhl na americkou stranu – předal USA kompletní dokumentaci i 100 dokončených raket V-2, s řadou německých vědců pak začal pro Spojené státy vyvíjet jejich vlastní raketové nosiče.

 V padesátých letech 20. století byla pod jeho vedením postavena raketa Jupiter-C, jejíž další modifikací vznikla raketa Juno I, jež vynesla do kosmu první americký satelit Explorer I. Když roku 1960 vznikla agentura NASA, logicky do ní od armády přešel. Právě v ní zaznamenal jeho vědecký tým nejvíce úspěchů, především sestrojil raketu Saturn V, která například mimo jiné pomohla Američanům dobýt Měsíc.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

SledujteIsland zasáhly stovky zemětřesení, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
před 3 hhodinami

Goliášové vymírají. Jejich Davidem jsou káva a pytláci

Jedněm z největších brouků na světě – vrubounům goliášům – hrozí v Pobřeží slonoviny vyhynutí, píše deník Le Monde. Může za to odlesňování tamní krajiny, na níž vznikají plantáže na pěstování kakaa a kávy, a používání pesticidů. Tento hmyz přitom sehrává důležitou úlohu v lesním ekosystému. Nebezpečím jsou i pytláci.
před 3 hhodinami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 4 hhodinami

Český výzkum našel nový způsob, jak buňky řeší stres. Může to pomoci v léčbě

Nově objevený mechanismus reakce buňky na stres může pomoct při léčbě vzácných genetických onemocnění. Příkladem může být takzvaná leukodystrofie, což je skupina onemocnění s poškozením v centrálním nervovém systému. Vyplývá to z nové studie vědců z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR, která vyšla ve vědeckém časopise Nature.
před 6 hhodinami

Raketa SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty v rámci několikadenní soukromé mise Fram2. Velitelem posádky je maltský podnikatel v kryptoměnách Chun Wang, informovaly světové agentury. SpaceX se misí zapsala do historie kosmonautiky, neboť jako první vyslala lidskou posádku na polární orbitu, což doposud nikdo jiný neučinil.
08:56Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Ekologie vzkříšení. Vědci po 7000 letech probudili pravěkou rozsivku

Němečtí ekologové dokázali oživit pravěký organismus, který se před sedmi tisíci lety uložil do stavu, ve kterém přečkal věky. Po probuzení dokázala řasa fungovat jako normální zdravý jedinec.
včera v 17:44

Tetování může být spojené s rakovinou, naznačuje studie na dvojčatech

Dvojčata, která byla tetovaná, měla větší pravděpodobnost vzniku rakoviny než ta, jež se takto nezdobila, ukázala vědecká studie. Podle vědců to platilo zejména u těch, která měla tetování větší než plocha dlaně. Tetovací barva totiž nezůstává jenom na místech, kam ji tatér dá, a její částečky mohou migrovat do lymfatických uzlin, kde se hromadí.
včera v 14:56

Populace vlků v EU za deset let stoupla o 58 procent

Populace vlků v zemích Evropské unie se za deset let zvýšila o 58 procent – z dvanácti tisíc na přibližně devatenáct tisíc jedinců. V zemích jako Itálie, Německo, Bulharsko, Řecko, Polsko, Španělsko a Rumunsko žije nyní přes tisíc vlků, uvádí studie vedená italskou vědkyní Cecilií Di Bernardiovou. Šelmy ale trápí zemědělce. Škody na hospodářských zvířatech dosahují téměř dvou desítek milionů eur, píše agentura APA
včera v 11:55
Načítání...